VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Nového Města zablokují dopravu

Nové Město - PRYČ S KAMIONY. To je zbožné přání obyvatel Nového Města u Chlumce nad Cidlinou. Denně jich směrem na dálnici D11 i z ní míří tisíce.

25.5.2009
SDÍLEJ:

Neúnosná doprava v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

„Je to již neúnosná situace. Máme zničené chodníky, silnice a bydlet podél hlavního tahu je strašné. Nikdo se už s námi nechce o problému s kamiony bavit. Přistoupili jsme tak k razantnímu kroku,“ říká místostarosta Nového Města Vladimír Beer. V pondělí od 17 hodin zablokují obyvatelé obce dopravu tím, že budou zhruba půl hodiny neustále přecházet jeden z přechodů pro chodce. „Už nám došla trpělivost,“ shodují se lidé.

Obyvatelům Nového Města došla trpělivost. V pondělí zablokují dopravu

Na více než půl hodiny se změní jeden z přechodů pro chodce v neprostupnou hradbu lidí. S pořádným zdržením musejí počítat v pondělí odpoledne řidiči jedoucí přes Nové Město u Chlumce nad Cidlinou.

Na více než půl hodiny zablokují obyvatelé obce dopravu na hlavním tahu směrem na dálnici D11. „Už nám došla trpělivost. Nikdo s námi nechce o problémech s kamiony hovořit, tak jsme přistoupili k razantnímu kroku,“ říká odhodlaně místostarosta obce Vladimír Beer.

Dálnice D11 je v úseku mezi Chýští a Hradcem Králové pro kamiony uzavřena a veškerá nákladní doprava odtud i na ni vede právě přes Nové Město.

„Jiná trasa není možná, museli bychom nákladní dopravu vést přes komunikace nižších tříd a přímo do Chlumce nad Cidlinou, což nelze,“ oponuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. Dodává, že s představiteli obcí je společnost ve spojení.

„Nikdo s námi o tomto problému nehovoří. Požadovali jsme od ŘSD náhradu nákladů spojených s opravami silnic či chodníků zničených v důsledku kamionové dopravy, ale marně,“ zlobí se místostarosta.

Místní už nehodlají dál této situaci jen tiše přihlížet. Proto se chystají v pondělí po 17. hodině blokovat jeden z přechodů pro chodce. „Doufáme, že se konečně někdo probudí a začne se s námi seriózně bavit. Peníze, které jsme za ty roky museli investovat do oprav ulic či chodníků v obci, jsou obrovské,“ vysvětlil jeden z důvodů blokace Beer.

Nové Město se již před osmi lety postupně přeměnilo v průjezdní trasu kamionů a další nákladní dopravy. Denně jich podle místních přes obec projíždějí tisíce. Domy podél silnice poznamenal provoz natolik, že některé již mají praskliny.

„Nedávno jsem byl na návštěvě u dvou rodin, které právě podél tahu bydlí. Je to hrozné. Za chvíli si budou moci těmi trhlinami ve zdi podávat ruce,“ uvedl trochu s nadsázkou Beer.

ŘSD již před časem zajistila obyvatelům domů podél hlavního tahu k dálnici výměnu oken, aby byl snížen alespoň celodenní hluk z projíždějících aut. „Avšak ta okna jsou v létě trošku k ničemu, když je nemůžete otevřít a vyvětrat si,“ dodal Beer.

Do konce roku chystá ŘSD zprovoznit část rychlostní silnice R35 v úseku Opatovice – Sedlice. „Na ni bude nákladní doprava svedena,“ poznamenala Vápeníková.

Celé znění PETICE obyvatel Nového Města

P E T I C E
říjen 2006


My, obyvatelé Nového Mesta, durazne žádáme neprodlužování doby prujezdu kamionu naší obcí. Kamiony v soucasné dobe opouštejí rozestavenou dálnici D 11 na 68. kilometru u obce Chýšt a v naší obci najíždejí na starou silnici c.11, “silnici smrti”.

V prosinci tohoto roku se má otevrít další cást “nejrychleji stavené dálnice v Evrope”, D 11, ale jen do 84. km a nikoliv do 90. km, jak bylo puvodne plánováno. Navíc se otevrení nového úseku má týkat pouze osobní dopravy a NIKOLIV kamionu !!!

Težké hlucné kamiony mají dále sjíždet z dálnice D 11 jako dosud a projíždet naší obcí, Novým Mestem. (stejný problém tíží i další obce na silnici c.11, smer Hradec Králové, napr. Obedovice, Kratonohy, Roudnici, Lhotu p.Libcany, Urbanice atd.)

Nesmíme pripustit, abychom dále nelidsky trpeli prujezdem kamionu. Chápeme, že provizorní rešení bylo na urcitou dobu nezbytné. Nelze však pochopit, že neduslednost vlády pri vykupování pozemku na hradecku, které se “reší” už více jak 20 let, se má ted flikovat nekompetentním rešením, tedy dalším prodlužováním neprijatelného provizoria. “Oslavovaná” stavba D 11 má pro kamiony koncit nekde v poli a kamiony tak mají dále velmi výrazne negativne zasahovat do života v naší obci.

Novým Mestem projede dnes a denne 4 až 5 tisíc kamionu za 24 hodin !!! Hlucnost mnohokrát prevyšuje povolenou mez, zplodiny z tolika výfuku výrazne zhoršují ovzduší, otresy už zpusobily praskliny na mnoha domech podél silnice, o nebezpecnosti prujezdu, predevším pro deti, ani nemluvím.

Že tomu tak opravdu je, presvedcive dokládá nekolik reálných sekvencí natocených v ruznou denní i nocní hodinu. Zábery jsou nahrané na priloženém DVD. Ptáme se, proc se realizace dostavby dálnice D 11 odkládá?, kdo má zájem na nedokoncení D 11 až do Hradce Králové?, proc mají stovky lidí stále trpet arogancí moci?

My, obyvatelé Nového Mesta, svými podpisy potvrzujeme petici a durazne žádáme o definitivní vyrešení kamionové dopravy na D 11, tedy mimo Nové Mesto.

Obyvatelé Nového Města

Autor: Silvie Špryňarová

25.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

KRISTÝNA MACHOVÁ se narodila 9. prosince 2017 v 02,20 hodin, vážila 3035 gramů a měřila 47 centimetrů.  Rodiče Lucie a Václav Machovi i pětiletý bráška Lukášek jsou z Červeného Kostelce.
8

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Motocyklisté uzavírali sezonu dvakrát

Náchodsko - Každá ze dvou pořadatelských organizací bilancovala zvlášť.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT