VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Spyty bojují proti výstavbě "holandských" domků

Česká Skalice /VIDEO,PŘÍLOHY/ - Spyta. Malá obec na břehu přehradní nádrže Rozkoš. Z pohledu návštěvníka téměř idylická a klidná lokalita. Ze současného pohledu starousedlíků, kterých je tu 28, a převažujících chalupářů, časovaná bomba.

30.5.2009
SDÍLEJ:

Zástupci českoskalické příměstské části Spyta (zleva) Václav Kubíček, Stanislav Bouma a Ladislav Novotný, kteří protestují proti výstavbě domků, stojí na louce, kde by měly být postaveny.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

„Ano, byl tady kdysi skutečně klid a pohoda. Nejdříve však část území Spyty vzala přehrada Rozkoš a potom se do jejího okraje zakousl silniční obchvat. Vrcholem všeho je, že na louce kousek za obcí má být postaveno šestadvacet domků pro holandskou klientelu. Myslím, že by to pro Spytu znamenalo konec klidných časů,“ sdělil Deníku na zápraží jednoho z domků chalupář Václav Kubíček.

A právě tento záměr je trnem v oku obyvatelům této příměstské části České Skalice. O odhodlání bojovat proti stavbě těchto domků svědčí petice, pod kterou se podepsalo 74 stálých obyvatel včetně chalupářů.

O co v kauze domky jde? Holandská firma Beste – Investering zveřejnila 10. března letošního roku inzerát na výstavbu 26 rekreačních domků o velikosti parcely 360 až 1100 metrů čtverečních. Od soukromých vlastníků, kteří žijí mimo Spytu, pozemky odkoupila prostřednictvím realitní kanceláře Nemoreal za zhruba čtyři miliony korun. Obyvatelé Spyty stejně jako vedení města Česká Skalice tvrdí, že o této transakci nebyli informováni. „Je nemyslitelné, aby obyvatelé této malé, klidné a oblíbené vesnice byli poškozováni při výstavbě rekreačních domků pro obchodní zájmy holandské firmy,“ píše se ve stanovisku obyvatel. Ti se obávají, že obec bude poškozena zvýšenou dopravou a stavebním ruchem. Původně byla totiž parcela loukou, ale změnou územního plánu, který v roce 2002 odsouhlasilo českoskalické zastupitelstvo, se stala lokalitou určenou pro rekreaci a sport. Tento status by neměl bránit případné rekreační výstavbě. Na území pro plánovanou výstavbu však nejsou žádné inženýrské sítě ani kanalizace. Vše by se muselo teprve vybudovat a postavené domky by měly na dobu určitou k dispozici pouze jímky. „Obáváme se zvýšené dopravy přes obec. Není tady obchod ani restaurace a obyvatelé domků budou pro každou prkotinu jezdit autem přes náves. Z klidné lokality se stane frekventovaná obec,“ strachuje se budoucnosti obyvatelka Spyty Alena Marethová. Podle autorů petičního stanoviska nikdo nepředpokládal, že na území určeném pro rekreaci může vyrůst tolik domků. „Jsme toho názoru, že by mělo být území využito jiným způsobem například jako hřiště, pro vodní sporty a podobně,“ domnívají se obyvatelé Spyty, kteří s výstavbou nových domků zásadně nesouhlasí.

Vyjádření obyvatel Spyty k jednání se zastupiteli České Skalice a se zástupci firmy Beste Investering dne 13.5. 2009:

#nahled|https://g.denik.cz/37/1e/text1_052909_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/37/1e/text1_052909.jpg|Text.#
#nahled|https://g.denik.cz/37/1e/text2_052909_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/37/1e/text2_052909.jpg|Text.#

Tomáš Hubka, starosta České Skalice, tvrdí, že obavy Spytských chápe. Nicméně upozorňuje, že nelze zabránit prodeji soukromých pozemků. „O této transakci jsme se dozvěděli z internetu. Myslím si však, že ještě proběhne správní řízení, kde mohou obyvatelé Spyty uplatnit své námitky a připomínky,“ prohlásil starosta. Bývalý starosta města Jan Vlček, si na podrobnosti změny územního plánu nevzpomíná. „Musel bych se podívat do tehdejších zápisů. Je důležité vědět, zda to není v rozporu s územním plánem a zda půjde o rekreační chaty nebo o domky k trvalému bydlení. Byl bych pro to, aby se v této věci rozproudila diskuse na zastupitelstvu,“ dodal Vlček.

Jiří Sedláček, makléř realitní kanceláře Nemoreal Deníku včera sdělil, že už je zažádáno o územní rozhodnutí a jedná se také o vlivu staveb na životní prostředí. „Vše už směřuje k realizaci výstavby. Přes Spytu se nebude jezdit, bude se jezdit přes dočasnou komunikaci. Vše je v souladu s územním plánem, jinak bychom se do toho vůbec nepouštěli. Na pozemku vyrostou rekreační domky, nikoliv stavby pro trvalé bydlení. Budou v nich nejen Holanďané, kteří budou domky po část roku pronajímat. Myslím si, že obyvatelé Spyty trochu zaspali. Kdybychom dříve věděli, že k tomu bude odpor, tak bychom do toho nešli,“ podotkl makléř.

Spyta: Nová změna územního plánu nese rizika

Více než sedmdesát obyvatel příměstské části Spyta včetně chalupářů vytvořilo petici, v níž vyjádřilo zásadní nesouhlas k záměru výstavby 26 rodinných domků na louce při okraji obce, což má v plánu holandská společnost Beste – Investering. Makléř Jiří Sedláček z realitní kanceláře Nemoreal prohlásil, že vše je v souladu se změnou územního plánu České Skalice schválenou zastupiteli v roce 2002.

Letecký snímek plánovaných domků ve Spytě:

#nahled|https://g.denik.cz/37/1e/scan_spyta_052909_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/37/1e/scan_spyta_052909.jpg|Text.#

Na parcely, kde by měly domky vyrůst vede několik přístupových cest. Jedna je soukromá, druhá je města a třetí na náves je kraje. Tu chce po dokončení obchvatu město získat do svého vlastnictví. „Investor musí mít souhlas vlastníka cesty, aby mohl přes ní do lokality jezdit,“ upozornil Hubka. Podle makléře je už tato věc vyřešena a vše je před schválením územního rozhodnutí. Jedním z řešení, jak případné výstavbě domků zabránit je, že obyvatelé Spyty dají podnět zastupitelům, aby změnili územní plán. Pokud by většina zastupitelů souhlasila, mohla by se lokalita změnit z rekreační oblasti na louku. „Hrozí tady ale riziko, že holandská společnost, která pozemky koupila, bude právní cestou od města vyžadovat odškodnění. To by bylo pro nás velmi zlé,“ připustil starosta Hubka. Makléř Kubíček se nechal slyšet, že by byla podána ihned žaloba. „O výstavbě uvažujeme od minulého roku, nikdo – město ani obyvatelé Spyty – nevyjádřili žádné námitky. Myslím si, že by iniciovat změnu územního plánu neměl ani nikdo zkoušet,“ uvedl makléř Sedláček, který poznamenal, že výstavba domků určitě nezmění kvalitu života obyvatel Spyty. Spytští i českoskaličtí radní však tvrdí, že o tomto záměru tehdy nic nevěděli. „Budeme proti domkům bojovat a využijeme i variantu změny územního plánu,“ vyjádřil se rozhodně Kubíček, který však připustil, že si je vědom rizik tohoto kroku.

Kromě stanoviska obyvatel Spyty souvisejícího s peticí, Spytští ještě vypracovali vyjádření k jednání se zastupiteli. V něm upozorňují na dopady stavby domků na životní prostředí a označují záměr za megalomanský. „Domníváme se, že došlo ke zmanipulování územního plánu pro investorskou lobby. Upozorňujeme, že se stala v minulosti veliká chyba v neuvážené změně územního plánu, kterou dnes hodnotíme jako selhání tehdejších zastupitelů města,“ píší obyvatelé Spyty, kteří žádají využít tuto lokalitu pouze ke vstupu do volné přírody a k vodní nádrži. V této souvislosti poslali své vyjádření holandskému velvyslanectví v Praze, v němž velvyslance žádají o prověření podnikatelského záměru firmy Beste – Investering. Upozorňují, že by se záměrem narušil ráz krajiny, okolní přírody a se stavební činností související dopravou ohrozila statika domů. K dopisu zaslanému holandskému velvyslanci byla připojena i petice obyvatel této českoskalické příměstské části.

Další přílohy:

Stanovisko občanů 1
Stanovisko občanů 2
Stanovisko občanů 3
Stanovisko občanů 4

Prosba o přezkoumání na Velvyslanectví holandského království

CO SI MYSLÍTE O ZÁMĚRU STAVBY 26 DOMKŮ VE SPYTĚ VY?

DISKUTUJTE POD TÍMTO ČLÁNKEM

Autor: Hynek Šnajdar

30.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 500 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., Výhodou znalost NJ nebo AJ., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: info@hotel-tommy.com. Pracoviště: A-hotel tommy & spa s.r.o. - pracoviště, Kaštanová, č.p. 205, 547 01 Náchod 1. Informace: Eva Andrejsová, +420 491 452 452.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Broumov vyhlašuje podle § 7 zákona č. 312/2002 Sb. výběrové řízení na funkci odborného referenta odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. , , Druh práce: správní činnosti v rámci odboru - péče o bytové a nebytové prostory (technik)., Místo výkonu funkce: město Broumov., Platové podmínky dle uznané odborné praxe (9. platová třída)., Termín nástupu: 1. 5. 2018 (případně po dohodě)., , Předpoklady pro vznik pracovního poměru: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, státní občanství České republiky, popřípadě cizí státní občanství a trvalý pobyt v České republice, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka, minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou. , , Další požadavky: schopnost provozně-ekonomických činností při správě objektů; praxe v oboru, či zkušenosti se správou objektů výhodou; orientace v oblasti investic a údržby objektů výhodou; znalost uživatelské práce s PC - Word, Excel, elektronická pošta, Internet, datové schránky; organizační a komunikativní schopnosti, spolehlivost, flexibilita, asertivita; řidičské oprávnění skupiny B., , Místo, způsob podání přihlášky: písemné přihlášky se podávají osobně v podatelně Městského úřadu Broumov, případně se zasílají poštou, a to na adresu uvedenou v tomto oznámení., Adresa pro zaslání přihlášky: Městský úřad Broumov, Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ, třída Masarykova 239, 550 01 Broumov., Lhůta pro podání přihlášky: do 11. 4. 2018., Obsah přihlášky: jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana; datum a podpis uchazeče., K přihlášce se připojí tyto doklady: životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením; ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., , Bližší informace o nabízené pracovní pozici získáte u vedoucí odboru správy majetku města Ing. Marie Mikulenkové (kontakt: 491 504 320, mikulenkova@broumov-mesto.cz)., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město broumov, třída Masarykova, č.p. 239, 550 01 Broumov 1. Informace: , .

Služby - Služby Ostatní služby 13 500 Kč

Pracovníci péče o děti v domácnostech CHŮVA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou dvou let, jednosměnný provoz., Požadavky: řidičský průkaz sk. B, anglický jazyk, ruský jazyk, znalost práce na PC., V případě zájmu kontaktujte zaměstnavatele telefonicky na tel.: 606 602 272 nebo 724 588 899 (Alena Skalová, Petr Skala)., Místo výkonu práce: Velký Dřevíč 111, 549 34 Hronov.. Pracoviště: Alena skalová - provozovna, 549 34 Hronov 4. Informace: Petr Skala Alena Skalová,, +420 606 602 272,724 588 899.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 500 Kč

Číšníci a servírky POKOJSKÁ/-Ý. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. Nástup možný ihned. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: info@hotel-tommy.com. Pracoviště: A-hotel tommy & spa s.r.o. - pracoviště, Kaštanová, č.p. 205, 547 01 Náchod 1. Informace: Eva Andrejsová, +420 491 452 452.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LADA KŘÍŽOVÁ s pomocníky uklízí následky havárie vodovodního potrubí. Prasklo zhruba 130 metrů od Dřevěnky a valící se voda si to zamířila přímo do výčepu.
5

Voda z prasklého potrubí zaplavila Dřevěnku

Nemoc. Ilustrační foto.

Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Sídliště Spořilov se probudilo do rána bez vody

Broumov - Havárie na vodovodním řadu připravila dnes ráno nepříjemné probuzení více než tisícovce obyvatel sídliště Spořilov. Ranní hygiena se změnila v marné otáčení kohoutkem a místo proudu vody tekl jen slabý čůrek.

Nervozita ve Vebě: Stovky lidí čekaly netrpělivě na výplatu

Broumov - Jaké to je, okusily nyní na vlastní kůži stovky zaměstnanců broumovské textilky Veba, kterým v pondělí 12. března nepřistála na účtech únorová výplata.

Do Úpy spadla žena, ráno ji našli utopenou

Česká Skalice - Několik policejních hlídek, společně s dalšími složkami IZS, pátralo po 42leté ženě, která ve čtvrtek večer spadla do řeky Úpy poblíž Muzea Boženy Němcové. Při nočním pátrání se člunem v řece ani podél břehů však ženu nenalezli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT