VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Spyty bojují proti výstavbě "holandských" domků

Česká Skalice /VIDEO,PŘÍLOHY/ - Spyta. Malá obec na břehu přehradní nádrže Rozkoš. Z pohledu návštěvníka téměř idylická a klidná lokalita. Ze současného pohledu starousedlíků, kterých je tu 28, a převažujících chalupářů, časovaná bomba.

30.5.2009
SDÍLEJ:

Zástupci českoskalické příměstské části Spyta (zleva) Václav Kubíček, Stanislav Bouma a Ladislav Novotný, kteří protestují proti výstavbě domků, stojí na louce, kde by měly být postaveny.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

„Ano, byl tady kdysi skutečně klid a pohoda. Nejdříve však část území Spyty vzala přehrada Rozkoš a potom se do jejího okraje zakousl silniční obchvat. Vrcholem všeho je, že na louce kousek za obcí má být postaveno šestadvacet domků pro holandskou klientelu. Myslím, že by to pro Spytu znamenalo konec klidných časů,“ sdělil Deníku na zápraží jednoho z domků chalupář Václav Kubíček.

A právě tento záměr je trnem v oku obyvatelům této příměstské části České Skalice. O odhodlání bojovat proti stavbě těchto domků svědčí petice, pod kterou se podepsalo 74 stálých obyvatel včetně chalupářů.

O co v kauze domky jde? Holandská firma Beste – Investering zveřejnila 10. března letošního roku inzerát na výstavbu 26 rekreačních domků o velikosti parcely 360 až 1100 metrů čtverečních. Od soukromých vlastníků, kteří žijí mimo Spytu, pozemky odkoupila prostřednictvím realitní kanceláře Nemoreal za zhruba čtyři miliony korun. Obyvatelé Spyty stejně jako vedení města Česká Skalice tvrdí, že o této transakci nebyli informováni. „Je nemyslitelné, aby obyvatelé této malé, klidné a oblíbené vesnice byli poškozováni při výstavbě rekreačních domků pro obchodní zájmy holandské firmy,“ píše se ve stanovisku obyvatel. Ti se obávají, že obec bude poškozena zvýšenou dopravou a stavebním ruchem. Původně byla totiž parcela loukou, ale změnou územního plánu, který v roce 2002 odsouhlasilo českoskalické zastupitelstvo, se stala lokalitou určenou pro rekreaci a sport. Tento status by neměl bránit případné rekreační výstavbě. Na území pro plánovanou výstavbu však nejsou žádné inženýrské sítě ani kanalizace. Vše by se muselo teprve vybudovat a postavené domky by měly na dobu určitou k dispozici pouze jímky. „Obáváme se zvýšené dopravy přes obec. Není tady obchod ani restaurace a obyvatelé domků budou pro každou prkotinu jezdit autem přes náves. Z klidné lokality se stane frekventovaná obec,“ strachuje se budoucnosti obyvatelka Spyty Alena Marethová. Podle autorů petičního stanoviska nikdo nepředpokládal, že na území určeném pro rekreaci může vyrůst tolik domků. „Jsme toho názoru, že by mělo být území využito jiným způsobem například jako hřiště, pro vodní sporty a podobně,“ domnívají se obyvatelé Spyty, kteří s výstavbou nových domků zásadně nesouhlasí.

Vyjádření obyvatel Spyty k jednání se zastupiteli České Skalice a se zástupci firmy Beste Investering dne 13.5. 2009:

#nahled|https://g.denik.cz/37/1e/text1_052909_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/37/1e/text1_052909.jpg|Text.#
#nahled|https://g.denik.cz/37/1e/text2_052909_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/37/1e/text2_052909.jpg|Text.#

Tomáš Hubka, starosta České Skalice, tvrdí, že obavy Spytských chápe. Nicméně upozorňuje, že nelze zabránit prodeji soukromých pozemků. „O této transakci jsme se dozvěděli z internetu. Myslím si však, že ještě proběhne správní řízení, kde mohou obyvatelé Spyty uplatnit své námitky a připomínky,“ prohlásil starosta. Bývalý starosta města Jan Vlček, si na podrobnosti změny územního plánu nevzpomíná. „Musel bych se podívat do tehdejších zápisů. Je důležité vědět, zda to není v rozporu s územním plánem a zda půjde o rekreační chaty nebo o domky k trvalému bydlení. Byl bych pro to, aby se v této věci rozproudila diskuse na zastupitelstvu,“ dodal Vlček.

Jiří Sedláček, makléř realitní kanceláře Nemoreal Deníku včera sdělil, že už je zažádáno o územní rozhodnutí a jedná se také o vlivu staveb na životní prostředí. „Vše už směřuje k realizaci výstavby. Přes Spytu se nebude jezdit, bude se jezdit přes dočasnou komunikaci. Vše je v souladu s územním plánem, jinak bychom se do toho vůbec nepouštěli. Na pozemku vyrostou rekreační domky, nikoliv stavby pro trvalé bydlení. Budou v nich nejen Holanďané, kteří budou domky po část roku pronajímat. Myslím si, že obyvatelé Spyty trochu zaspali. Kdybychom dříve věděli, že k tomu bude odpor, tak bychom do toho nešli,“ podotkl makléř.

Spyta: Nová změna územního plánu nese rizika

Více než sedmdesát obyvatel příměstské části Spyta včetně chalupářů vytvořilo petici, v níž vyjádřilo zásadní nesouhlas k záměru výstavby 26 rodinných domků na louce při okraji obce, což má v plánu holandská společnost Beste – Investering. Makléř Jiří Sedláček z realitní kanceláře Nemoreal prohlásil, že vše je v souladu se změnou územního plánu České Skalice schválenou zastupiteli v roce 2002.

Letecký snímek plánovaných domků ve Spytě:

#nahled|https://g.denik.cz/37/1e/scan_spyta_052909_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/37/1e/scan_spyta_052909.jpg|Text.#

Na parcely, kde by měly domky vyrůst vede několik přístupových cest. Jedna je soukromá, druhá je města a třetí na náves je kraje. Tu chce po dokončení obchvatu město získat do svého vlastnictví. „Investor musí mít souhlas vlastníka cesty, aby mohl přes ní do lokality jezdit,“ upozornil Hubka. Podle makléře je už tato věc vyřešena a vše je před schválením územního rozhodnutí. Jedním z řešení, jak případné výstavbě domků zabránit je, že obyvatelé Spyty dají podnět zastupitelům, aby změnili územní plán. Pokud by většina zastupitelů souhlasila, mohla by se lokalita změnit z rekreační oblasti na louku. „Hrozí tady ale riziko, že holandská společnost, která pozemky koupila, bude právní cestou od města vyžadovat odškodnění. To by bylo pro nás velmi zlé,“ připustil starosta Hubka. Makléř Kubíček se nechal slyšet, že by byla podána ihned žaloba. „O výstavbě uvažujeme od minulého roku, nikdo – město ani obyvatelé Spyty – nevyjádřili žádné námitky. Myslím si, že by iniciovat změnu územního plánu neměl ani nikdo zkoušet,“ uvedl makléř Sedláček, který poznamenal, že výstavba domků určitě nezmění kvalitu života obyvatel Spyty. Spytští i českoskaličtí radní však tvrdí, že o tomto záměru tehdy nic nevěděli. „Budeme proti domkům bojovat a využijeme i variantu změny územního plánu,“ vyjádřil se rozhodně Kubíček, který však připustil, že si je vědom rizik tohoto kroku.

Kromě stanoviska obyvatel Spyty souvisejícího s peticí, Spytští ještě vypracovali vyjádření k jednání se zastupiteli. V něm upozorňují na dopady stavby domků na životní prostředí a označují záměr za megalomanský. „Domníváme se, že došlo ke zmanipulování územního plánu pro investorskou lobby. Upozorňujeme, že se stala v minulosti veliká chyba v neuvážené změně územního plánu, kterou dnes hodnotíme jako selhání tehdejších zastupitelů města,“ píší obyvatelé Spyty, kteří žádají využít tuto lokalitu pouze ke vstupu do volné přírody a k vodní nádrži. V této souvislosti poslali své vyjádření holandskému velvyslanectví v Praze, v němž velvyslance žádají o prověření podnikatelského záměru firmy Beste – Investering. Upozorňují, že by se záměrem narušil ráz krajiny, okolní přírody a se stavební činností související dopravou ohrozila statika domů. K dopisu zaslanému holandskému velvyslanci byla připojena i petice obyvatel této českoskalické příměstské části.

Další přílohy:

Stanovisko občanů 1
Stanovisko občanů 2
Stanovisko občanů 3
Stanovisko občanů 4

Prosba o přezkoumání na Velvyslanectví holandského království

CO SI MYSLÍTE O ZÁMĚRU STAVBY 26 DOMKŮ VE SPYTĚ VY?

DISKUTUJTE POD TÍMTO ČLÁNKEM

Autor: Hynek Šnajdar

30.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 21 500 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA ČERPACÍ STANICE - BENZINA NÁCHOD. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s tříměsíční zkušební dobou. V případě, že se zaměstnanec osvědčí, lze smlouvu prodloužit. Možnost pracovněprávního vztahu i na dohodu o provedení práce. NÁSTUP MOŽNÝ IHNED. Hrubá měsíční mzda 21.500,- Kč včetně příplatků za noční směny a víkendy. Směnnost - turnusové služby (12 hod. směny). , Požadavky: podmínkou - základní znalost práce na PC, výpis z rejstříku trestů, časová flexibilita, příjemné vystupování, samostatnost, rychlost, vstřícnost, logické myšlení, pracovitost, fyzická a psychická odolnost; výhodou - zdravotní průkaz, certifikát Sazka, 1 rok praxe v obchodě., Kontakt - p. Horák Tomáš; tel.: 739 425 788, e-mail: horak.tomas@seznam.cz (zaslání životopisu). Bližší informace na čerpací stanici Benzina Náchod.. Pracoviště: Tomáš horák - čerpací stanice benzina, Pražská, č.p. 603, 547 01 Náchod 1. Informace: Tomáš Horák, +420 739 425 788.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 20 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři MECHANIK/-ČKA MaR/elektro. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou. , Náplň práce: opravy a údržba zařízení MaR; periodické kontroly zařízení MaR; zajištění odborných činností dle požadavku zákazníka., Požadavky: SOU, SŠ elektro; vyhláška č. 50/1978 Sb. § 7, příp. § 6; praxe na obdobné pozici; organizační a komunikativní schopnosti; důslednost, samostatnost, flexibilita, loajalita a schopnost rychle se učit; řidičský průkaz sk. B., Zaměstnavatel nabízí: motivační platové ohodnocení, firemní benefity, možnost osobního i profesního růstu, prodloužení pracovního poměru. , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, dovolená navíc, prémie a odměny., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: slowikova@eopru.cz. Pracoviště: Energetické opravny, a.s. - pracoviště teplárna náchod, Plhovská, č.p. 544, 547 01 Náchod 1. Informace: Marie Slowiková, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 500 Kč

Prodavači v prodejnách POKLADNÍ / PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného (v případě zkráceného pracovního úvazku se jedná min. o 32 hodin týdně). Nástup možný ihned., Zaměstnavatele nabízí: stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na důchodové připojištění, benefitní cafeterie., Kontakt - p. Rybín Michal, tel.: +420 601 349 232, e-mail: michal.rybin@penny.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Penny market s.r.o. - pracoviště broumov, U Dolní brány, č.p. 313, 550 01 Broumov 1. Informace: Michal Rybín, +420 601 349 232.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr popřípadě dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnost., Benefity: podnikové stravování., Kontakt: Lenka Šimková tel.: 723 174 499, e-mail: sato.simek@seznam.cz nebo osobně na adrese Průmyslová 443, Jaroměř mezi 8:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Sato hradec králové, v. o. s.- pracoviště, Průmyslová, č.p. 443, 551 02 Jaroměř 3. Informace: Lenka Šimková, +420 723 174 499.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třetí festivalové zastavení si přišlo vychutnat na 279 posluchačů z různých koutů republiky. Díky štědrosti festivalových návštěvníků se tentokrát v kasičkách, do nichž se vybírá dobrovolné vstupné, sešlo necelých dvacet tisíc korun.

Viola a violoncello okouzlily publikum při třetím koncertu festivalu

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Policejní člun číhal na Rozkoši

Česká Skalice - Na člunu vyrazili českoskaličtí policisté v sobotu odpoledne na vodní nádrž Rozkoš. Podrobili kontrole desítku jezdců na vodních skútrech, majitele jedoucích i kotvících lodí a plachetnic a další osoby na vodních plavidlech.

Práce na silnicích stále pokračují

Nové Město nad Metují - Vedení města včera informovalo o současném stavu prací na stavbách silnic ve městě. Na silnici Krčín - Spy pokračuje recyklace asfaltového povrchu a je již téměř dokončena. Od 16. července se budou pokládat první obalované směsi.

Větší bezpečí pro chodce pomůže zajistit místo pro přecházení

Malé Poříčí - V ulici Broumovské na komunikaci II/303 v Malém Poříčí vzniklo v průběhu června nové místo pro přecházení. Před začátkem prázdnin zde firma ze Zábrodí dokončila realizaci poměrně náročné stavby v ochranném pásmu dráhy včetně zatrubení vodoteče.

Kompletně opravená zeď by mohla vydržet dalších 80 let

Náchod - Opěrná zeď v ulici Bartoňova podél Základní školy T. G. Masaryka byla ve velmi špatném stavu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT