VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana přírody v Babiččině údolí v roce 2009

Ratibořice – Jedno z nejmalebnějších a nejromantičtějších údolí Náchodska je ve své přírodně nejzajímavější části, v širším okolí Ratibořic, chráněno jako národní přírodní památka.

8.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - ratibořický zámek.Foto: Archiv České Skalice

Ochrana přírody se zde setkává s dalšími neméně významnými společenskými zájmy – s památkovou ochranou i zájmem na rekreačním využití.

„Praktická činnost ochrany přírody vychází z plánu péče, který je schválen na roky 2006 až 2015 a řeší způsob obhospodařování lesních i nelesních pozemků včetně dřevin rostoucích mimo les i další aspekty využívání území,“ vysvětluje Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko.
Podle slov zástupce vedoucí Správy CHKO Broumovsko je Babiččino údolí územím, které je také ukázkou dobré komunikace veřejné správy a nevládních neziskových organizací.

Ve spolupráci s Centrem rozvoje Česká Skalice a Společností pro záchranu Babiččina údolí byly započaty práce na obnově tradičních průhledů v Babiččině údolí, které podtrhují vnímání této jedinečné krajiny. Centrum rozvoje Česká Skalice se také zasloužilo o obnovu panelů na naučné stezce v úzké spolupráci s Muzeem Boženy Němcové v České Skalici a Správou CHKO Broumovsko.

Malým husarským kouskem byl úklid odpadů v těžko přístupných terénech pod Rýzmburským altánem a v prudké lesnaté stráni nad Úpou mezi Bílým mostem a obnovenou lávkou na Pohodlí, který pro Správu CHKO Broumovsko zajistilo občanské sdružení Bublina Česká Skalice.

„Je třeba také poděkovat za vstřícnost a spolupráci všem dotčeným obecním samosprávám a zejména městu Česká Skalice,“ neopomněl zdůraznit Petr Kuna.

V Babiččině údolí se podařilo zajistit odborné ošetření starých ovocných stromů a prodloužit jejich životnost

V minulém roce se lesům v Babiččině údolí naštěstí vyhnuly silné větry a tak bylo zaznamenáno jen minimum vývratů a zlomů, na rozdíl od let 2007 a 2008.

Běžnou péči o lesní porosty, zejména o nedávno vysázené stromky na pasekách, zajistily, tak jako v minulých letech, Lesy ČR, které majetkově spravují většinu lesů v národní přírodní památce.

Podařilo se také skloubit zájmy nájemců zemědělských pozemků a sklidit všechny luční porosty ve vhodných termínech. „Většinu luk zde majetkově spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – Správa CHKO Broumovsko. Vlastní péči zajišťují nájemci, jen zvláštní management v nejvýznamnějších lokalitách je zajišťován přímo z prostředků státní ochrany přírody,“ říká Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko, a pro upřesnění dodává, že nejde přitom jen o pěkný vzhled hojně navštěvovaného území.

Zlepšují druhovou rozmanitost luk

Pokračuje se také v započaté snaze o zlepšení druhové rozmanitosti luk v široké nivě řeky Úpy.

„Ty by do budoucna měly být nejen bohatší na luční byliny, ale současně by se měly stát lepším domovem pro volně žijící živočichy. Jedná se zejména o ptáky, motýly a další drobné bezobratlé, kteří v okolní intenzivně obhospodařované krajině nacházejí jen velmi obtížně útočiště pro své přežívání,“ uvádí Petr Kuna, že právě z tohoto důvodu jsou v posledních letech jednotlivé louky sečeny v různých termínech a záměrně jsou střídavě ponechávány i pásy stařiny.

Byla také provedena opatření na likvidaci křídlatky rostoucí na několika lokalitách podél řeky tak, aby se této invazivní rostlině zabránilo v dalším rozšiřování.

Vysazené mladé stromky se ujmuly

V roce 2008 byla na loukách v Babiččině údolí započata obnova rozptýlené mimolesní zeleně. „S potěšením je třeba konstatovat, že prakticky všechny vysázené mladé stromky se dobře ujmuly a vloni bylo třeba dosadit jen dva duby z celkem 111 vysázených lip, jasanů dubů, javorů, habrů a olší. Všechny stromky byly v roce 2009 zalévány a bylo zajištěno vyžnutí trávy v jejich bezprostředním okolí. Podařilo se také zajistit odborné ošetření celkem 380 starých ovocných stromů v sadu na Bílém kopci (na snímku) a v sadu u Bělidla, zlepšit tak jejich provozní bezpečnost a prodloužit jejich životnost. Několik silně proschlých stromů, které by jinak bylo nutno pokácet, bylo ošetřeno z bezpečnostních důvodů redukčním řezem a v sadech byla ponechána jejich torza jako biotop pro vzácný hmyz vázaný na osluněné odumřelé dřevo a pro drobné ptáky hnízdící v dutinách. Z podobných důvodů byly k postupnému zetlení na okraji sadu narovnány hromádky z ořezaných silných větví,“ vysvětluje Petr Kuna.

Významným přispěním k záchraně nejstarších exemplářů stromů v okolí Ratibořic bylo ošetření krásné lipové aleje mezi sady nad zámkem, těsně za hranicí národní přírodní památky a jejího ochranného pásma, které administrativně zajistila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Krajské středisko Hradec Králové.

„Staré stromy v Babiččině údolí jsou přitom cenné nejen z estetického hlediska, ale jsou významné i jako biotop pro ptáky hnízdící v jejich dutinách, pro netopýry i další drobné savce, ale i ohrožený hmyz, jehož larvy se vyvíjejí v trouchnivějícím dřevě,“ dodal na vysvětlenou ochranář.

Co lze v přírodě Babiččina údolí očekávat v letošním roce se dozvíte v dalších dnech na těchto internetových stránkách.

Autor: Jiří Špreňar

8.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jičín - Hronov
17

V derby padaly góly jen ve druhé třetině, Nové Město pálilo ostrými

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Právě jsme se narodili - říjen 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v říjnu roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Velké Poříčí i Provodov to měly o fous

Náchodsko - Stoprocentní byl ve víkendovém kole fotbalové I. B třídy regionální trojlístek.

FOTO: Od opeřenců až po vysazení břízy

Česká Skalice - Letošní ročník Slavnosti stromů ve Vile Čerych v České Skalici se opravdu vydařil.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Náchodsko - Fotbalisté Náchoda nebudou na třetí říjnový víkend vzpomínat v dobrém.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT