Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři odmítli vydat studii, podle které rozhodují

Broumovsko - O tom, že SCHKO Broumovsko odmítla poskytnout studii docenta Vorla, o které tvrdí, že stavbu srubu Leoše Mallata vylučuje, již Deník psal. A psal i o tom, že stavebníkovi trvalo rok a půl, než nakonec studii dostal. Stalo se tak ale až poté, co si najal právníka, který dokument získal.

13.9.2014
SDÍLEJ:

Leoš Mallat a dům ve Slavném.Foto: Jiří Máslo

Renomovaný advokát Milan Hulík považuje takový postup státního orgánu za nepřijatelný: „Tady je jednoznačné právo na informace. Jde o jednoznačně chybný postup, zlovůli a šikanu ze strany úředníka, který odmítl studii vydat. Je tu totiž zákon o poskytování informací, který přístup k takovým materiálům zajišťuje," dodal Hulík. Je však nutné dodat, že i když se stavebník nakonec ke klíčovému dokumentu dostal, stalo se tak až dlouho potom po tom, co bylo na jeho dům vydáno stavební povolení. A do něj si už ochranáři stačili prosadit zákaz, že dům nesmí být ze srubového dříví.

Dokumenty, které má Deník k dispozici dokazují, že stavební povolení začalo platit 18.června 2013. Ale až teprve 31.července, si mohl Leoš Mallat přečíst, podle čeho ochranáři srub zakázali. Studiem materiálu však zjistil, že argumenty ani činy ochranářů nejsou v souladu se studií docenta Vorla. A že studie stavbu srubu ve Slavném nijak nevylučuje. „Už dávno mi začalo být jasné, že pokud nepřistoupím na požadavky ochranářů, kteří nečekaně obrátili, a stále své požadavky stupňovali, tak nebudu stavět nikdy. A budu se moci rozloučit i s osmi sty tisíci korunami, které jsem na počátku, v dobré víře, do svého snu o stavbě srubu vložil. Tak jsem souhlasil s omezeními, které si do stavebního povolení prosadili. Když jsem ale zjistil, co ve skutečnosti ve studii docenta Vorla je, tak jsem se rozhodl to nevzdat. Necouvnu přece před někým, kdo mění názory, jak se mu zlíbí a jeho požadavky jsou pouze subjektivní. Nemají totiž oporu v žádné vyhlášce a ani v zákoně," říká Leoš Mallat.

Paní vedoucí Heinzelové musím důvěřovat, říká ředitel AOPK

RNDr. František Pelc - ředitel AOPK ČR.Tomu, že SCHKO Broumovsko odmítla vydat klíčový materiál, podle kterého srub Leoše Mallata zamítla, odmítá uvěřit František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), která činnost Správ chráněných krajinných oblastí po celé ČR řídí.

Správa od té doby, co se rozhodla srub Leoše Mallata nepovolit, tak stále argumentuje materiálem docenta Vorla. A oni tvrdí, že v tom materiálu je napsáno, že sruby nesmí v oblasti SCHKO Broumovsko stát, protože nejsou původní stavbou. Kromě toho, že v tom mezidobí, co se se stavebníkem přeli, tak zatím těch srubů vyrostlo několik, A stavebník chtěl studii docenta Vorla vidět. Oni to ale odmítli s tím, že je to jejich interní materiál. Považujete to za správný postup?
Mám informaci, že mu ho neodmítli dát.. Mají pouze jeden fyzicky v ruce. Takže dali k nahlédnutí na místě a z ruky nedávali.

A kdo vám řekl, že ten dokument neodmítli dát?
Učinili jsme dotaz na vedení SCHKO.

Takže paní vedoucí Heinzelová vám to řekla…?
Pakliže paní vedoucí, je tam vedoucí, tak já se o ni musím opírat jako o zodpovědného člověka a důvěřovat ji. Prostě neměla důvod vám to neukázat, ale nepůjčuje se to.

Ne mě, ale stavebníkovi…
Tak stavebníkovi.

Jak si tedy vysvětlujete, že stavebník musel využít právních služeb advokáta, aby na základě Zákona o poskytování informací, po roce a půl, ze Správy ten dokument dostal?
To jsou dva rozdílné příběhy, že jo?

No to jsou…
No tak pak se to asi nějak zkopírovalo a dostalo do elektronické podoby…

A rok a půl myslíte, že to kopírování trvalo? (SCHKO vydala dokument do tří dnů od zásahu advokáta, POZN. redakce)
Počkejte, to tak jako úplně není… Když by každý stavebník chtěl materiál nakopírovat, tak ten spis není úplně tenký, tak to by jsme asi statisíce stránek kopírovali, aby si to lidi nosili domů.

Já si myslím, že vzhledem k tomu, že si stavebník musel najmout právníka, a dostal ten materiál až potom, po roce a půl, tak vás asi paní Heinzelová informovala nepravdivě?
Já jsem u toho jednání nebyl…

Ale ten úkon toho právníka, asi mluví za vše, když si ho stavebník najme?
Já mám informaci, že úřad neodmítl.

Jiří Máslo

Autor: Redakce

13.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Otevření nového useku D11 u Hradce Králové

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Obrat v zápase režíroval Klesl

Náchod - Prvoligoví házenkáři Náchoda zvládli další klíčový podzimní zápas, když na domácí palubovce přehráli Zlín.

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení