„Očkovat proti chřipce se už letos nenechám. Loni jsem ho absolvoval dobrovolně v práci. Tři dny jsem zvracel, bolelo mě celé tělo. Musel jsem zůstat doma,“ řekl jeden z profesionálních vojáků, který slouží v Pardubicích.
Že očkování není bez rizik a je zásahem do rovnováhy organismu potvrdila i vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Eva Beranová. „Po očkování se může stát cokoli,“ řekla hygienička.
Rýma, kašel. Tak to přijďte jindy
Podle lékařů přesto počet zájemců o očkování v čekárnách rok od roku stoupá.
„Píchat by se mělo jen do zdravého těla. Může se stát, že pokud už v organismu je nějaká viróza přítomná, očkováním se rozvine,“ vysvětlila lékařka pro děti a dorost z Pardubic Drahoslava Lévová.
Tentýž názor má i praktický lékař pro dospělé Jan Škarda z Vamberka.
„Nežádoucí účinky se samozřejmě mohou objevit, stačí se podívat na příbalový leták, ale je to tak u jednoho člověka z dvaceti. Navíc vakcína začíná působit až za tři týdny, je proto těžké odhadnout, zda se případné komplikace vyskytly v souvislosti s jejím podáním ,“ vysvětlil.
Podle Jana Škardy je očkování přes všechna rizika komplikací přínosné.
„Zhruba před 15 lety byly ty první vakcíny opravdu neštěstí, ale ty poslední jsou šikovné,“ popsal lékař.
Až do jara má prý rodina klid
Škarda prý pravidelně každý rok očkuje celé rodiny. V ordinaci se s nimi třeba celou zimu nesetká.
Podat vakcínu proti chřipce plošně všem však odborníci nedoporučují. „Rodičům dětí do pěti let bych se to snažila rozmluvit, protože nebývají tolik nemocné. U těch školních nebo u chronicky nemocných je to naopak velmi vhodné,“ sdělila Lévová.