„Podle mě je to velice špatné rozhodnutí. Jakmile se jednou pošta zruší, už nikdy tu nebude. Kam budou teď lidé chodit posílat pohlednice a dopisy? Kam budou chodit pro noviny? Nejde tak ani o ty mladší, kteří mají auto. Ale co ti starší?“ ptá se nespokojený 50letý občan Slatiny nad Úpou, kterého rozhodnutí ohledně zrušení pošty nenechalo chladným. „Nejbližší pošta teď bude až v Červeném Kostelci, to je šest kilometrů daleko. Je to špatná úspora, lituji starší lidi,“ uvedl občan, jenž si nepřál prozradit své jméno. Toho také hodně dopálila skutečnost, že lidem nedal nikdo dopředu o této skutečnosti vědět.

Podle starostky Slatiny nad Úpou přišel první signál o zrušení pošty již v létě, kdy byly zrušeny poštovní doručovatelky. Ty byly nahrazeny motorizovanými doručovateli. „Tehdy se nikdo ničemu nedivil, přitom to byl jasný signál pro lidi. Občané se o dění v obci nezajímají, nechodí ani na zasedání zastupitelstva, a pak se diví,“ řekla Deníku starostka Marie Pokorná s tím, že pošta se v jejich obci ruší rozhodnutím České pošty, nikoliv rozhodnutím obce, jak se někteří občané mylně domnívají.

Zásilky bude lidem vydávat starostka, Česká pošta si za tuto službu zaplatí

Někteří občané Slatiny nad Úpou se domnívají, že poštu jim zrušila obec. „Copak může obec rušit poštu? Nemůže! rozhodnutí pochází ze strany České pošty,“ řekla Deníku Iva Pastuchová ze sekretariátu starostky obce.

Její slova potvrdila i Helena Adamcová z České pošty, manažerka obvodu Náchod. „Je to rozhodnutí České pošty, obec s tím nemá nic společného. Je to naše rozhodnutí, zřizujeme tam výdejní místo,“ uvedla Adamcová s odkazem na telefonní číslo na tiskového mluvčího České pošty, kterého se bohužel Deníku na uvedeném telefonním čísle včera nepodařilo zastihnout.

Podle starostky Slatiny nad Úpou bylo už vloni zřejmé, že se s poštou v jejich obci bude něco dít. „V rekonstruované škole měly být prostory právě pro poštu. Když jsme se zástupců České pošty ptali, jak si přejí prostory upravit, řekli nám už tehdy, že o žádné prostory nemají zájem,“ uvedla starostka Marie Pokorná s tím, že Česká pošta se rozhodla zrušit pobočku v jejich obci z toho důvodu, že byla ztrátová. „My jako obec jsme s tímto rozhodnutím nemohli nic dělat,“ vysvětlila starostka. Jak dodala, obec nyní uzavřela s Českou poštou dohodu v souvislosti s vydáváním poštovních zásilek občanům. V praxi to bude fungovat tak, že výdej uložených zásilek bude realizován přímo na obecním úřadě, a to ve dnech pondělí, středa a pátek v době od 16 do 17 hodin (v každý z těchto tří dnů), v pondělí a ve středu navíc ještě dopoledne od 9 do 10 hodin. Zásilky bude občanům v případě neúspěšného pokusu o jejich dodání motorizovaným doručovatelem vydávat tedy starostka obce.

„Paní starostka bude prý bude za to, že nám bude vydávat dopisy, placena. Zajímalo by mě, zda bude Česká pošta platit za pronájem? Jsem hodně naštvaný, podle mě by v každé obci měly být krám a pošta,“ sdělil Deníku nespokojený místní 50letý občan.

Podle informací slatinské starostky Marie Pokorné bude obec dostávat od České pošty za to, že občanům vydá jejich zásilky, částku 1470 korun. Ta bude náležet starostce, která bude mít vydávání zásilek na starosti.

„Naše paní starostka je bývalá pošťačka, zná tedy všechny předpisy. Nebude to mít vůbec lehké – bude lítat na obecní úřad, domů, pak zase na hodinku na obecní úřad vydávat zásilky… a pořád dokola,“ řekla Deníku Iva Pastuchová ze sekretariátu obce. Jak dodala, pošta byla u nich otevřená pouze ráno od 8 do 9 hodin, a odpoledne od 14 do 15 hodin každý den kromě úterka. „To bylo pro většinu pracujících lidí nevyhovující, jelikož v době otevření pošty byli tito lidé většinou stejně ještě v práci,“ podotkla Iva Pastuchová.

Podle starostky Marie Pokorné lidé poštu ve Slatině nad Úpou stejně moc nevyužívali. „Byla jsem tam v létě měsíc na brigádě – to jsem ještě nebyla v zastupitelstvu, ale na rodičovské dovolené – z vlastní zkušenosti vím, že pošta u nás plnila spíše funkci trafiky. Lidé si tam chodili pro známky, pro noviny… Co se týká balíků, dopisů a bankovních služeb – ty byly využívány opravdu minimálně,“ uvedla starostka Pokorná.

„V doručování zásilek pro nás žádná změna nenastane,“ odpověděl Jiří Hejda, vedoucí a řídící České pošty v Červeném Kostelci, Náchodskému deníku na dotaz, jak se vnímají uzavření pošty v sousední Slatině nad Úpou pracovníci České pošty z Červeného Kostelce.