Lidé přicházeli ze zvědavosti

„Přivedla mě sem především zvědavost. Chci se informovat, co odbory v dnešní době dělají a co chtějí dělat se špatnou situací v zemi. Konkrétní dotazy nemám, a tak jsem si pouze nabral propagační materiály a doma si je v klidu prostuduji. Podle mého by odbory měly být aktivnější, protože situace po dvaceti letech není taková, jakou jsem ji očekával. Jsem naprosto zklamaný. Připadá mně, že zejména v Náchodě není o odborech vůbec slyšet. Jestli dělají něco pro zaměstnance přímo v podnicích, tak to nevím," svěřil se zklamaný šestasedmdesátiletý Josef Bohadlo, který si už šestnáct let užívá zaslouženého odpočinku.

Pomoc byli připraveni podat také právníci a další odborníci z různých oborů.

„Využila jsem právní poradu. Netýkala se ale zaměstnání, chtěla jsem jen poradit s problémem týkajícím se pozemků. S radou zdejšího právníka jsem spokojená, poradil mně ke vší spokojenosti," odcházela spokojená Marie Tomanová.

Lidé si spojují odbory s ROH

Akci pořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Smyslem a cílem výjezdových akcí po regionech je dostat se mezi lidi a vysvětlit jim, co a o čem jsou odbory, co dělají a jaká je jejich úloha. A také k čemu mohou být pro lidi užitečné.

„Nápad s pořádáním těchto akcí vznikl poté, co jsme se setkávali s tím, že lidé o odborech stále neví a když, tak nás stále spojují s bývalou organizací ROH. To, co dělají dnes, o tom vůbec netuší a nebo nás spojují s protestními pochody či demonstracemi. Chceme ukázat, že odbory jsou užitečné a sociální dialog má smysl a může to být ku prospěchu všech. Kromě toho, že chceme lidi informovat, tak jim chceme také část naší práce ukázat. Proto s námi přijeli i právníci, experti na bezpečnost a ochranu zdraví. V rámci akce poskytujeme bezplatné poradenství, zejména v oblasti pracovního práva," informovala o akci místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová.

Odbory mohou využít i živnostníci

„Akce je zaměřená především na cílovou skupinu lidí, kteří mají práci. Je jedno jestli to je zaměstnanec a nebo živnostník (OSVČ), protože odbory jsou dnes otevřené všem. I drobní řemeslníci mohou využívat služeb, které odbory nabízejí. Náchod je naší čtvrtou zastávkou. Zájem na předešlých místech byl značný, zejména právníci se téměř nezastavili. Řada lidí ale přišla jen tak se podívat a zjistit co je nového a co nabízíme," dodala Sokolová.