Naše místo narození je Irsko, Velká Británie a Španělsko. Tři země, kde stále chrtí dostihový sport je na hlavních sázkových tabulích a lov pomocí chrtů je zde stále preferován. Jedná se o plemena psů Greyhound, Španělský galgo a Podengo. Jsme zde využíváni nejenom k závodění, ale také k loveckým účelům.


Trénink, trénink, trénink a závody


Náš život byl jen tvrdý trénink bez lásky a pohlazení. Trénink byl směřován jen k tomu, abychom vyhrávali. Nikdy jsme neměli jméno, jen číslo a to nám pro život „TAM“ muselo stačit. Píšeme „TAM“ proto, že teď víme, že to bylo jen pouze místo našeho narození, dostihové slávy a ne náš pravý domov.


Buď vítězství nebo smrt


V době sportovních výkonů je jejich jedinou jistotou kvalitní krmení, aby byli schopni podávat dobré výkony. Čas a život na dráze je striktně dán, buď je pes na stupních vítězů nebo je odsouzen na smrt. Chrti, kteří byli využíváni pro lovecké účely jsou většinou po konci lovecké sezóny likvidováni po tisících. Jejich zranění při lovech jim nikdo neléčí, pouze jsou využíváni dokud mohou a plní své povinnosti.

Chrtí dostihový sport je gigantický stroj na peníze, do něhož každoročně vstupují tisíce odrostlých štěňat, která zhruba v deseti měsících začínají tvrdě trénovat. Osvědčí se však jen někteří. Samotná kariéra dostihového chrta je velmi krátká, končí zpravidla ve třech až čtyřech letech jeho života. A když zhasnou světla stadionů, tak nejlepší jedinci mají před sebou ještě pár let života jako chovní psi a ostatní právo na život ztrácejí. Jsou rovnou utraceni, v lepších případech se dostávají do útulků, kde však jejich pobyt je časově omezen a v dosti případech jsou majitelem či trenérem utýráni k smrti.
Každý rok se vyřazuje z aktivní „závodní kariéry“ 10 000 psů, kteří jsou okamžitě nahrazováni novými psy. Existují „farmy“ o 100 i více psech, které tento druh „sportu (zábavy)“ zásobují a vyřazení psi zde také končí svůj poslední životní běh pak krutou smrtí.

Dostali šanci na lepší život


My jsme měli to veliké životní štěstí, dostali jsme se do útulku. Naše fotky se díky organizaci na záchranu vysloužilých dostihových chrtů objevily na internetových stránkách. Dostali jsme svou velkou šanci na život.

Nevěděli jsme co to znamená, ale najednou nás nakládají do speciálních přepravních boxů pro psy. Následuje dlouhá a únavná cesta autem, na jejímž konci čekají ruce, které nás jemně hladí. Všichni jsou na nás moc hodní, přijíždějí nás přivítat naši známí vysloužilí dostihoví chrti, se kterými jsme se setkávali na stadionech. Každý z nás dostává svůj nový obojek, vodítko a po odpočinku si nás odvážejí „domů“. Kdo?? Noví adoptivní majitelé. Nyní právě nás všechny čeká nová životní etapa. Etapa naplněná učením, láskou a vzájemným soužitím.
Jsme sice velcí psi, ale uvnitř je v nás strašně křehká duše. Chceme Vám dělat jen radost. Dosti věcí je pro nás nových a tak je potřeba s námi pracovat na vzájemné důvěře a navázání vztahu. Cítíme a vnímáme pouze to, jak se k nám lidé chovají v jakém jsou právě rozpoložení. Na svou minulost „TAM“ nechceme vzpomínat.


Znali jen klec, procházkám se učí


Adoptovaní chrti mají v tomto případě velikou výhodu v tom, že měli pevně stanovená pravidla režimu a tak i proto se velice rychle vše učí. V cizině znali jen kotec, převoz na dostihovou dráhu, závody či trénink. S běžným psím životem tady u nás jim musíme pomoci. Věc, která nám všem přijde jako normální např. procházka, hraní si, zvuky, schody, skleněná výplň dveří, pachy či překonávání různých věcí a situací, je právě pro adopťáčky věcí zcela novou.Litujeme je jen my, lidé. Oni sebe sami nijak nelitují, žijí okamžikem, necítí se ublížení nebo politováníhodní. Je tedy na nás nových majitelích připravit jim ty krásné a správné okamžiky v jejich dalším životě.

Chrti jsou velice čistotní. I přesto, že většina z takto zachráněných chrtů nezná děti, rychle a zcela bez problémů si na ně zvyknou. Zde je velkou výhodou, že chrt je neagresivní, a pokud se mu něco nelíbí odejde a najde si místo, kde má svůj klid a prostor pro život.


Adoptujte si věrného společníka


Adoptujte si vysloužilého dostihového chrta a získáte oddaného, inteligentního a ušlechtilého společníka s obrovským srdcem, který vám vaši lásku a péči co mu budete věnovat mnohonásobně oplatí a vrátí.

Píší se protestní nóty, podepisují archy papírů, upozorňuje se denně na internetových stránkách, ale nikdo z významných lidí si nedovolí otevřeně proti těmto krutostem vystoupit. Není síly, která by tohle běsnění zastavila a zakázala. Proto se v mnoha zemích světa zakládají různé organizace a sdružení, které se ze všech sil snaží alespoň trochu zvýšit počet těch, kteří dostanou šanci na to, aby dožili svou druhou polovinu života jako domácí mazlíčci a vůbec dostali šanci žít.

Není ve vašich silách pomoci všem, ale tomu jednomu zcela určitě svět změnit můžete a vlastně nejenom jednomu dalšímu chrtovi. Tímto vaším rozhodnutím k adopci, bude v cizině uvolněno místo v útulku a bude dána velká šance na život dalšímu chrtovi.

Právě i vy můžete patřit do naší velké rodiny „adopťáčků“. Rádi vás mezi sebou přivítáme.

Více informací naleznete na internetových stránkách: www.adopcechrtuforum.cz (GACR – Greyhound Adoption Czech Republic) - jedná se o neziskovou organizaci v ČR s propracovaným systémem záchrany psích životů a s následnou péčí jak o pejsky tak o jejich nové majitele. Tato nezisková organizace se nezabývá obchodem se psy, ale snaží se o jejich záchranu.
(Hana Pivcová)