Už desítky let bývá členem volební komise. Bere to jako přivýdělek i činnost, která ho baví. V okrsku číslo devět, který sídlil v náchodském domově pro seniory Marie, byl u mimořádných voleb místopředsedou volební komise.

„Lidé chtějí změnu, protože po dvaceti letech nastává výměna generace, a přejí si, aby se to pohnulo zase na jinou stranu," míní Josef Herman a vzpomíná, že kdysi byl ve volební komisi i za vlády komunistů. „Přizvali mě jako nekomunistu, aby prý byla vidět demokracie," vypráví s úsměvem.

Lidé prý chodí k volbám převážně ve slušnosti. „Za celou dobu pamatuji jen jeden incident, ale to byl volič pod vlivem alkoholu," vysvětluje a dodává: „Jednou se nám stalo, že Romové přišli asi minutu před ukončením voleb. Bylo jich okolo patnácti. Myslím, že to bylo takové klukovské gesto, že to udělali schválně. Volby se proto protáhly."

Vyhodit voliče komise nemohla, tak je nechala odvolit a místnost uzavřela až po jejich odchodu. „Ze zákona je dokonce povinnost se jít podívat, zda někdo nestojí za dveřmi, až pak se mohou volby definitivně ukončit," vysvětluje Herman.

Je prý zajímavé pozorovat, jak lidé chodí k volbám v určitých intervalech. Když jdou z práce, při odpoledním venčení psa nebo večer před návštěvou restaurace. „Jsou chvíle, kdy není do čeho píchnout. Povídáme si mezi sebou, luštíme křížovky," popisuje místopředseda volební komise.

Kdysi prý dostávali finanční hotovost na stravu. „Nakoupili jsme obložené chlebíčky, párky i kávu," vzpomíná, jak si společně pochutnávali. V dnešní době stravenek a všeobecného šetření si prý každý kupuje něco na zub sám. (reh)