Bohatý program začal výkladem o úpravě a ošetření strmých kopyt, přednášejícím byl Rostislav Hyksa. Poté následovaly praktické ukázky úpravy rohoviny a podkování strmých kopyt. Dále bylo na řadě předvedení úvazů končetin u neklidných koní v podání Karel Kysilky, učitele odborného výcviku SŠ řemeslné v Jaroměři.
V páteční podvečer sledovali účastníci soutěž ve výrobě podkov. Soutěžící měli za úkol vykovat ortopedickou podkovu. „V této soutěži se na třetím místě umístil Petr Mačát, druhé místo získal Ondřej Beran a nejlepší podkovu vykoval Tomáš Kverek,“ uvedl Zdeněk Vítek, zástupce ředitele pro odborný výcvik.
V pátečním dnu probíhala také soutěž žáků ve volném kování. Žáci odvedli zdařilé práce a nejlepší návrh a realizaci s názvem „příbor“ předvedl Jan Celer. Na druhém místě byl vyhodnocen Ladislav Vébr za práci „had“, třetí místo patří Janu Mikulcovi za práci s názvem „svícen“. Všichni ocenění žáci jsou ze SŠ řemeslné z Jaroměře.
Sobotní program byl celý věnován metodě Strasser. Hiltruda Strasser z Německa, doktorka veterinární medicíny, seznámila přítomné s vlastním vytvořeným programem pro chov koní a ošetřování kopyt. Praktickou ukázku korektory kopyt předvedl Václav Vydra, člen Divadla na Vinohradech, známý příznivec koní.
V sobotním dopoledni se dále konala ukázka natažení ráfů na loukoťové kolo, kterou předvedli žáci SŠ řemeslné z Jaroměře pod vedením učitele odborného výcviku Aleše Nývlta.
Program vyvrcholil soutěží v hodu podkovou na cíl o Podkovářský džbán. „Třetí místo obsadil Martin Jiroušek z Úpice, druhé místo získal Jakub Filip z Turnova a vítězem se stal František Najman z Mladé Boleslavi,“ řekl Deníku Vítek. Letošních podkovářských dnů se účastnili zástupci polských, slovenských, česko-německých a českých sdružení podkovářů.
V hodnocení podkovářského setkání účastníci ocenili připravený program a vyjádřili svá přání pro příští Podkovářské dny v SŠ řemeslné v Jaroměři. (sýk, zv)