Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okolo plavců se na Broďáku proháněli bruslaři

Červený Kostelec - Přilákat nové zájemce o otužování a zimní plavání bylo cílem nedělního setkání otužilců v kempu u rybníka Brodský. Přilákat zvědavce se pořadatelům podařilo. Na břehu rybníka sledovalo téměř třicítku odvážlivců, kteří se nořili do dvou stupňů Celsia chladné vody, okolo dvou stovek diváků, Ti byli na rozdíl od otužilců zachoulení do teplých zimních bund, jelikož teplota vzduchu se pohybovala okolo bodu mrazu.

5.2.2014
SDÍLEJ:

OTUŽILCI si v nedělním odpoledni chladnou vodu rybníku Brodský užívali a nevadili jim ani okolo nich se prohánějící bruslaři a diváci choulící se v zimních bundách.Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Předešlé mrazivé dny vytvořily na hladině rybníka více jak patnáct centimetrů silnou ledovou vrstvu. Aby se akce mohla konat, vedle mola se musel do ledu vyříznut provizorní bazén, kde se dalo alespoň trochu plavat. Okolo plavců ponořených v ledové vodě se tak vesele proháněli bruslaři, kterým zase ledová vrstva vyhovovala.

Otužilci chtějí rozšířit své řady

Akci připravil nově vznikající oddíl otužilců z Červeného Kostelce. „O spolupráci jsme požádali klub dálkového plavání Metujští tygři z Náchoda. Jsme jenom odnož a nechceme zůstat samostatní, plánujeme, že se přidáme k náchodskému klubu. Dali jsme se dohromady jako parta asi šesti lidí, kteří se začali koupat. Rádi bychom ale naše řady ještě rozšířili, proto jsme uspořádali propagační akci s ukázkou, že se i v zimě dá plavat. Je to zdravé a chodíme se koupat pravidelně každou sobotu a neděli a ještě v týdnu, podle toho, jak vyjde čas. Rádi přivítáme všechny zájemce, kteří by si to chtěli zkusit a popřípadě rozšířit naše řady," uvedl pořadatel akce Milan Hrstka, provozovatel kempu Brodský.

Petr Kocián, vedoucí Metujských tygrů, dodal: „Akci vyprovokoval nově vznikající klub z Červeného Kostelce. Jeho členové už přijeli na lednové závody do Náchoda a začali s námi aktivně spolupracovat. Přijeli také naši kamarádi, Mroži z polské Kudowy Zdroj a otužilci z Hradce Králové. Příležitost využil i Jiří Kuřina, který jako první pokořil v polovině prosince loňského roku ledovou míli. To obnáší uplavat tisíc šest set metrů ve vodě, která má teplotu minimálně pět stupňů Celsia. Tady to je propagační akce, která navazuje na to, kdy se zde v sedmdesátých letech minulého století jezdila plochá dráha a vždy byl na rybníku ještě vyřezán bazén, kde se koupali místní otužilci."

Pořadatelé se také pokusili vyzvat diváky, aby si vodu vyzkoušeli na vlastní kůži. Pro odvážlivce, který se do vody ponořil, byl připraven zájezd v hodnotě tisíc korun. Po chvíli váhání se jeden z diváků opravdu přihlásil. Představil se jako Jirka z Červeného Kostelce a prozradil, že se v zimě ještě nikdy nekoupal. Navštěvuje prý ale saunu, po které se smáčí do bazénu a popřípadě, když to podmínky dovolí, se chladí ve sněhové vrstvě. Svůj úmysl si nerozmyslel a do ledové vody se po malém zaváhání ponořil a vysekaný bazén si několikrát proplaval. Po opuštění vody se ještě svěřil se svými pocity.

Nechal se zlákat a nelitoval

„Bylo to lepší, nežli jsem očekával. Čekal jsem větší šok. Nejvíce mně ale vadilo to obecenstvo na břehu, nejsem zvyklý dělat nějakého exhibicionistu. Chtěl jsem si to ale zkusit. Je zajímavé, že když se vyleze z vody, tak je tepleji, i když vzduch má méně stupňů než voda," svěřil se Jirka z Kostelce.

Spokojení byli rovněž všichni otužilci, kteří se do rybníku ponořili, jen se jim voda zdála dost studená.

„Plavalo se mně dobře, i když můžu říct, že v sobotu jsme plavali v Praze, tam teplota vody byla také dva stupně Celsia, ale zdálo se mně to teplejší než dnes. Dnes byla voda ostřejší. Neotužuji se ale dlouho, vloni jsem se nechala zlákat poprvé v Náchodě, kde jsem se jenom smočila, ale aktivně jsem začala až v letošní sezóně. Začínala jsem v Punkvě a potom už se to stupňovalo dále," uvedla Alice Jirásková.

Milan Hrstka ještě doplnil: „Bylo to krásný, voda byla příjemně čiprná, prostě příjemné osvěžení. Všichni jsme si to užili".

Polákům se zase zdála teplota vody příliš velká. „Voda byla opravdu dobrá, řekl bych že trochu teplá. V Polsku, kde se chodíme koupat, máme chladnější, tam má vždy teplotu okolo nuly. Je teplo i na vzduchu, letos nám zima moc nepřeje. Bylo to ale dobré, jen málo místa pro plavání," řekl Bernard z polského klubu Mroži z Kudowy.

Že teploměr špatně ukazuje, to se zdálo i dlouholetému otužilci z náchodského klubu dálkového plavání Metujští tygři Milanu Heinzlovi.

„V sobotu jsem se účastnil plavání v Praze, kde měla voda také dva stupně Celsia a nehýbalo se to, ale tady bych řekl, že to mělo méně, než uváděli. Bylo to velice ostrý, ale jinak to bylo pěkný. Na Broďák se jezdím koupat, ale vždy jen v létě, letos tady jsem poprvé v zimě a bylo to fakt super. Byla to velice zdařilá akce a vynikající nápad. Doufám, že to tady bude pravidelně pokračovat, bylo by to fajn. Je tady dobré zázemí a vynikající podmínky pro naši činnost," dodal Heinzl.

Autor: Jiří Mach

5.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení