VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okupace, normalizace a tvrdé postihy

NÁCHODSKO - Od bezprecedentní vojenské intervence okupačních armád Varšavské smlouvy do Československa dnes uplyne již devetatřicet roků.

16.8.2007
SDÍLEJ:

Foto:

V myslích některých pamětníků jsou však tyto tragické události, které na více než dvacet let poznamenaly společenský a politický vývoj země, v živé paměti. Zpočátku také na Náchodsku panoval odpor proti okupačním vojsků. Ten se projevoval různými rezolucemi, letáky a nápisy na zdech vyzývajícími okupanty k odchodu domů. „My vás tu nechceme, táhněte!, Jaký rozdíl: USA – Vietnam a SSSR – ČSSR?, Brežněve, na tvých rukou je česká krev, Naši vlast nedáme, Naši vrazi CCCP a podobné slogany jako ukázka toho, co si tehdy český občan myslel o okupaci.


Neozbrojení občané před přímými útoky na barbarskou vojenskou přesilu, dávali hlavně přednost drobným záškodnickým akcím. Na protiokupační činnost rád vzpomíná jaroměřský fotograf Václav Novák. „S profesorem jaroměřského gymnázia Jindřichem Pilátem jsme nad mapou naplánovali zrušení objížďky z Jaroměře do Dvora Králové nad Labem. Tenkrát se v Brodě stavěl most přes Labe a bylo to tam neprůjezdné. Přesně v 16 hodin odpoledne jsme s manželkou a Zdeňkem Kadlečkou zrušili objížďku na silnicích od Dvora Králové a přesně v tu dobu profesor Jindřich Pilát zrušil objížďku do Jaroměře,“ vzpomíná Novák.


Právě okupace Československa byla základním kamenem pozdější tak zvané normalizace, která odpor některých občanů proti okupaci tvrdě postihla. Například fotograf Novák dostal 16. července 1971 výpověď z pracovního poměru v závodě Antonína Zápotockého.


„Byl jste stoupencem tak zvaného nového socialismu, který jste hájil a propagoval jako kulturní referent na závodě…poukazoval jste na negativní jevy, které jste vyzdvihoval do popředí…na akcích Národní fronty jste propagoval atmosféru, která byla rozšiřována na znovupostavení pomníku TGM…v srpnových dnech jste byl autorem letáků i v ruském a polském jazyce, jejichž obsah byl zaměřen proti působnosti spojeneckých armád na našem území…jste spoluautorem závodního časopisu Řemínek, který byl protisocialisticky a protisovětsky zaměřen,“ to je pouze část důvodů, které Václava Nováka stály práci.

16.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení