Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE: Na otázky odpovídala Iva Ceprová

Červený Kostelec /ROZHOVOR/ - Příští týden začne 56. Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci. Ptali jste se ředitelky MKS Červený Kostelec Ivy Ceprové. Na vaše otázky odpovídala v pátek 13. srpna od 10 do 11 hodin.

13.8.2010
SDÍLEJ:

Ředitelka MKS Červený Kostelec Iva Ceprová.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Jak to je se vstupným pro obyčejné návštěvníky? Je jednodenní vstupné a kolik? Nebo si můžu koupit pernamentku na celou dobu konání festivalu?
Permanentky na celou dobu festivalu jsou za 240 korun, jednorázové vstupné je za 70 korun. Sobotní celodenní vstupenka stojí 80 korun.

Festival trvá pět dní. Po celou dobu jsou pořadatelé na nohou. Co na to říkají vaše rodiny, vidí vás během festivalu vůbec?
První rok se chtějí rozvést, druhý rok si zvykají a třetí rok už začínají spolupracovat. Třeba se příští rok budou i těšit.

Kdo zahajuje folklorní festival?
Folklorní festival oficiálně otevírá starosta města pan Petr Mědílek.

Jsem z Kutné Hory a téměř každý rok si nenechám ujít kostelecký folklorní festival. Chci se zeptat, podle kterých kritérií vybíráte soubory?
Podmínkou přijetí do výběru je zaslání DVD. Tým při výběru zohledňuje programovou pestrost tak, aby na festival přijely soubory z různých koutů světa. Ne vždycky se z atraktivní země přihlásí atraktivní soubor.

Neuvažujete i o učasti romských souborů? Popřípadě jaké zahraniční soubory letos vystoupí?
V historii festivalu už romské soubory účinkovaly, v minulém roce vystupoval domácí romský soubor. Letos přijíždí maďarský soubor Bokréta s romskou kapelou. Ze zahraničí přivítáme ještě soubory z Portugalska, Francie, Velké Británie, Itálie, Ruska, Mexika, Indie, Turecka, Konga a Slovenska.

Jak řešíte ubytování souborů - má město dostatečnou kapacitu, kde mohou účinkující složit hlavy?
Město má málo ubytovacích prostor. Musíme využívat ty nejlevnější, takže hledáme internáty. Většina souborů spí v Náchodě a Hronově.

Miluji folklorní festival v Červeném Kostelci a myslím si, že je to pro pořadatele velice náročná akce. Chtěla bych se zeptat, kolik lidí je potřeba k zabezpečení této akce a o kolik účinkujících se vlastně staráte?
Děkujeme za milá slova, vaše spokojenost je pro nás největší odměna. Pořadatelský tým tvoří pět stálých zaměstnanců Městského kulturního střediska a asi třicet brigádníků. Průměrně na festival přijede okolo sedmi set účinkujících. V péči o ně nám hodně pomáhají kuchařky ze školní jídelny, které se o vystupující i pořadatele až mateřsky starají.

Můžete ve stručnosti přiblížit průběh festivalu - od začátku do konce… Co bych si neměl rozhodně nechat ujít?
Celý program je koncipován tak, aby si při každém vystoupení přišli na své všichni diváci. Ze zkušeností víme, že nejnavštěvovanější je galapředstavení v sobotu večer. Zajímavé by mohly být soutěže pro návštěvníky. V pátek mohou vybrat nejatraktivnější kroj a v sobotu nejoblíbenější soubor. Z mého pohledu je škoda nechat si ujít kterýkoliv den, protože festival rychle uteče a má nezapomenutelnou atmosféru. Ze členů souborů je cítit, že se přijeli na festival bavit a uvolněná nálada je díky tomu v areálu téměř hmatatelná.

Co ekonomická krize? Zasáhla také vás?
Přestože krize dopadla na všechny, sponzoři nám pomohli její následky zmírnit. Děkuji všem z téměř stovky sponzorů, bez kterých by festival nemohl proběhnout.

Na vystoupení kterého souboru nejraději vzpomínáte?
Nejlepší vzpomínky mám na taneční výkony těch nejmenších z našeho kosteleckého Hadářku. Bezprostřední výkony dětí jsou úžasné. Obdivuji trpělivost vedoucích s téměř šedesáti dětmi ve věku od tří do čtrnácti let. Z dospělých souborů je mi nejbližší vedle Slovenska také Itálie. Obzvlášť se mi, stejně jako celému ženskému osazenstvu pořadatelského týmu, líbil "kroj" souboru z Nového Zélandu. Mladí Maoři vystupovali v sukýnkách z lýkových provázků, které často nezakrývaly ani to nejnutnější.

Jaké jsou požadavky souborů? Musíte jim plnit nějaká zvláštní přání, aby do Kostelce přijely?
Klasické požadavky jsou ubytování a strava, pro soubory, které dorazí letadlem, pak i doprava po celou dobu festivalu. Některé soubory mají s ohledem na náboženství zvláštní nároky na stravu. Občas se však setkáme i se speciálními požadavky, například na barvu ručníků a povlečení. Zajišťovali jsme už také mimořádná bezpečnostní opatření pro soubor z Izraele.

Jak hledáte soubory, které pozvete na festival?
Jsou státy, které posílají přihlášky samy, jsou ale také země, kde musíme kontakty vyhledávat sami. Na soubory z některých států získáme kontakt, ale spolupráce skončí na tom, že nedostanou víza. Spolupracujeme také s dalšími festivaly.

Kdy začínají přípravy na MFF? Máte po zakončení ročníku čas chvíli si vydechnout, nebo rovnou začínáte s chystáním dalšího?
S přípravou se začíná hned po ukončení předešlého ročníku. Už teď máme přihlášky na příští rok. Čerstvé zkušenosti z každého ročníku zužitkujeme při přípravě dalšího.

Na který soubor se Vy osobně nejvíc těšíte?
Všechny soubory jsou vybírané proto, že nás zaujaly, ale nejradši mám ty slovenské. Líbí se mi temperamentní slovenský folklór.

13.8.2010
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení