Je vědecky dokázáno, že chlad působí pozitivně na regeneraci organismu, máte s tím nějaké osobní zkušenosti?
Je dokázáno, že třeba rakovina se dá potlačovat chladem. Ví se, že pan doktor Nicek začal dělat otužování, když měl rakovinu tlustého střeva. Dokázal se s tím poprat, je stále mezi námi a to je díky otužování. Určitě má otužování i vliv na psychiku, na pohodu.

Jak velkou roli hraje při otužování tělesný tuk. Mohou dosahovat podobných výkonů jako Vy i „střízlíci“?
Mohou, ale vybavenost podkožního tuku je plusem. Určitě ale štíhlý člověk prochladne rychleji.

Máte za sebou různé rekordy a „šílenosti“, co plánujete do budoucna?
Chtěl bych zkusit nějaký mrazák v masokombinátu. Představa je asi hodinu a půl.

Můžete říci, podle čeho si vybíráte lokality na dovolenou. Předpokládám, že do slunných destinací vás to asi netáhne nebo se snad mýlím?
Do teplých destinací mě to táhne. Letos jsem byl v Německu vyzkoušet TropicalIslands u Berlína, dvakrát za rok jezdím do termálních lázní. Teplo mám rád.

Ovíkendu jsem na internetu četl, že mistrovství světa v saunování skončilo úmrtím a popáleninami. Není váš sport druhým extrémem, který by mohl mít rovněž katastrofální následky pro i trénovaný organismus. Znáte třeba vy sám své hranice a dají se vůbec nějak vymezit?
Hranice určitě znám. Vždy člověk musí vědět, že je zdravý. Kdyby k něčemu došlo, tak to určitě vzdám, nebudu přeceňovat své síly. Vždy u podobné akce musí být lékař. Co se týká té sauny, myslím, že se to vydržet dá, řekl bych, že tam selhalo srdce. To co dělám, je bezpečné, hranice lidských možností jsou neomezené, myslím, že jsou daleko nebezpečnější sporty než je zimní plavání. Já jsem člověk, který by v životě nevlezl do letadla, nikdy bych neskočil padákem, protože to pak už nemůžu ovlivnit.

Sportovci po svém výkonu mívají pocit spokojenosti, leckdy až eufóri, prožíváte podobné stavy i vy po otužileckém výkonu?
Euforie tam je, je to spíše ale o partě dobrých lidí. Někdo dělá myslivost, někdo dělá horolezectví. Jsme rádi, když překonáváme sami sebe a podaří se nám doplavat, aniž bychom potřeboval pomoci. Sport je to tvrdý, uplavat 750 metrů za dvaadvacet minut není snadné. Ale neděláme to pro výkony, děláme to pro zdraví.

Kdy vás napadlo, že se budete zabývat otužováním? Jak dlouho tento sport pěstujete? Jedná se vůbec o sport jako takový?
Jak jsem už říkal, věnuji se tomu od dvanácti let, tedy zhruba pětatřicet roků. Určitě se jedná o sport, který má svá specifická pravidla. Spadá pod sekci dálkové a zimní plavání.

Zajímá mě, jakým způsobem trénuje otužilec?
Třeba já začínal tím, když Venclovský přeplaval Kanál. Sám jsem začal ve dvanácti letech chodit do řeky, pak to prasklo, protože mě tam viděla sousedka, což jsem samozřejmě doma popřel. Následně jsem se ve škole vsadil se spolužáky o basu citrokoly, že se v lednu vykoupu v řece, sázku jsme samozřejmě vyhrál. Pak jsem šel do zdejšího oddílu. S otužováním je asi nejlepší začít na jaře, když roztají rybníky a chodit aspoň dvakrát týdně od půlky května. Je to i o tom méně se strojit, já třeba celou zimu chodím v rozepnuté bundě. Otužovat se dá několika způsoby, třeba běhat celoročně třeba jen v trenýrkách. Každý snáší něco jiného, někdo bude plavat, někdo doma cvičit při otevřeném okně, spát v zimě u otevřeného okna. Já třeba jsem nepřítel sprchy, nechat na sebe nechat kapat studenou vodu, je nepříjemné.

Co se Vám honí hlavou, když se Vaše tělo nekontrolovatelně klepe zimou?
Tělo se brání, třes je zdravý. Vždy jsou dvě fáze, první je, když se tělo klepe, to je zhruba deset minut, pak se to na pět minut ustálí. Pokud by se neklepalo, tak je to špatné, byla by to známka, že je něco s organismem v nepořádku. Při tom klepání vůbec na nic nemyslím. Jen si říkám, máš to ty vo.. le zapotřebí, mohl jsi někde sedět v teple.

Jak jste coby otužilecký rekordman snášel červencová vedra?
Jako každý jiný, blbě. Ale jelikož pracuji mimo hlavní pracovní poměr na plovárně, šlo to snášet.

Neměl jste kvůli otužilectví někdy problémy se zdravím? A jakým způsobem se dá překonat takový extrémní chlad. Jde o fyzickou přípravu nebo jde o sílu vůle?
Se zdravím jsem problémy neměl, nikdy. Při kryokomoře mi sice vyskákaly puchýře, ale ty se do týdne ztratily. Pobyt v ní byl o fyzické přípravě, ale i o psychické vůli, člověk se na to musí připravit a sebevědomě si říkat, že na to má. Hranice lidských možností jsou neomezené.

Jaké úspěchy, kterých jste dosáhl, považujete za nejvýznamnější?
Asi poslední můj počin, kterým byl pobyt v kryokomoře.

Trénujete i v létě? A popřípadě jak?
Trénuji celoročně. Snažím se plavat zhruba tři kilometry dvakrát týdně.

NEUPRAVENÝ PŮVODNÍ ROZHOVORZDE