Jaké kapely letos na festu uvidíme?
V pátek bude od 19.30 Prohrála v kartách, pak hlavní kapela Garage od 22.00 a na závěr od půlnoci Blue Rocket. V sobotu začne od 20:00 Hebbie Jeebies, hlavní kapela Turbo od 22:00 a od půlnoci Vyhoukaná sowa.

Jak se to má se vstupným? Když zaplatím vstupenku do kina, platí mi na jeden film, jeden filmový blok, nebo jeden večer? A k čemu všemu mě opravňuje permanentka?
Permanentka stojí 500 Kč a platí na všechny bloky do kina a do školy, dále na doprovodný program na hřišti. V parku na dalších sportovních akcích se neplatí. Jinak jeden blok v kině (cca 3 filmy - 1.30 hod. stojí 50 Kč).

Máte vy osobně nějakého favorita mezi filmy? Koho tipujete na vítěze?
Musím se přiznat, že letos jsem nebyla v komisi pro výběr filmů, takže jsem je viděla trochu jako z rychlíku. Přesto mám typ: Alone on the Wall,ale samozřejmě že film Pavla Barabáše také nemá chybu. Ale každému se líbí něco jiného.

Pojedu letos na festival poprvé. Co bych si podle vás neměl nechat ujít?
Tak určitě nevydržíte koukat na 32 filmů. Mezi to si zkusíte vylézt na stěnu v parku, zkusíte si kládu nebo spáru a samozřejmě uvidíte závody v boulderingu, předvedení záchrany horolezce ze stěny a večer hudba - Garage, Turbo. Co se týká přednášek- určitě v sobotu Petra Hámora, Křest knížky a v neděli přednáška Heinze Zaka. Radím Vám se nejlépe naklonovat, abyste vše stihl.

Má festival nějaké programové varianty v případě špatného počasí?
Vše se bude konat jak to je. Nejsme přece z cukru.

Zajímalo by mě, jaké jméno má festival v zahraničí?
Náš festival má opravdu dobrou pověst ve světě. Je velice známý, možná i tím, že jsme od roku 2002 v Allianci pro horský film - sdružení festivalů. Ale hlavně potěší, že lidičky kteří objíždějí festivaly, řeknou, že náš má nejlepší atmosféru, že díky doprovodnému programu se lidé mají kde sejít. Protože na jiných festivalech mají většinou jen kino a nemají další programy.

Kdo je autorem loga festivalu?
Přiznám se, že bych musela hluboko do archívu, neboť jsem zapomněla jméno toho, kdo byl vybrán jako autor. Hlavní cenu vyřezává řezbář Petr Kysela. Jméno Boryš a logo jsem vlastně už před 12 lety převzala.

Baví vás vaše práce? Co je lákavého na přípravě Festivalu?
Práce mě hodně baví, musí na ni být ale čas. Jak k tomu přibude dalších milion věcí, protože nedělám jenom festival, tak se bojím, že se pak jedna práce neudělá pořádně. Na přípravě festivalu je lákavé hledat nový program festivalu, přednášky atd. Pro mě je ale moc důležité, aby se na nic nezapomnělo a celý festival dopadl ok. Pak jsem spokojená, když jsou návštěvníci spokojení a píšou, že se jim u nás líbilo a že byli spokojení i s organizací a pestrostí programu.

Stala se vám už nějaká nepříjemná příhoda, po které jste uvažovala, že s organizací festivalu praštíte?
Už mě to napadlo. Ta krize zákonitě někdy musí přijít. Důležité je, jestli odezní a nebo se postupně prohlubuje tak, až ten krok uděláte. Všechno je v lidech a pokud jsou k sobě slušní, tak se dá vše v klidu vyřešit. Pokud nejsou - je to horší. Nemám prostě ráda, když na někoho není spoleh.

Jak dlouho už se věnujete přípravám MHFF?
Od června 1998. Ten 15. ročník byl pro mne nejhorší, protože jsem do toho jaksi spadla těšně před festivalem. Takže teď to máme 12 let.

Dotkla se festivalu finanční krize?
Dotkla se určitě. Dříve nám dávalo peníze i Ministersvto kultury ČR a z tohoto důvodu (krize) už dva roky nic. Pak někteří sponzoři, třeba museli dát méně peněz. Ale přesto dali. Vážíme si každé finanční částky. Každá pomoc je pro nás nesmírně cenná.

Na co se letos mohou návštěvníci těšit – připravujete nějaké novinky pro letošní 27. ročník?
Co nebylo loni? Tak určitě nové filmy :-) , pak noví hosté - Hainz Zak, Peter Hámor. Přidám ještě Křest knížky \"Na Annapurnu\" a přednášku Horolezení a příroda a přednáška O sněžné slepotě. Jinak přibylo více soutěží v parku- spára, šplh na laně bez přírazu, lezení pro veřejnost a ukázka záchranných akcí.

Kdo zasedne v porotě, která vybere vítězný film letošního festivalu?
Předsedou poroty je horolezec a spolutvůrce webu lezec.cz Standa Holec. Členové - slovenský horolezec a fotograf Martin Heuger, polský horolezec a filmař Jerzy Porebski a Martin Karlík z Regionální televizní agentury Východní Čechy.

Přečetl jsem si v Náchodském deníku, že se v pondělí nad Teplicemi přehnala vichřice, která poškodila i zázemí pro festival - co se tam u vás stalo? Stihnete to všechno dát zase dokupy?
Ta vichřice si vybrala opravdu hlavně Teplice (v Ádru nic - tam bydlím). Co jsme měli postaveno, vše dole a rozbité. Stany roztrhané, podium - vytrhaná prkna v podlaze - no prostě mazec. Začlo se znova - opravit plachty, opravit tyčky, sloupky. No asi vám ukážem fotky na festivalu z tohoto marastu. Teď už to snad bude ok.

Mají mi přijet na festival známí z Prahy. Zatím jsme si nezajistili ubytování - poraďte mi jaké máme možnosti?
Nejlepší bude, když mrknete na stránky města - ubytování - nebo si zkusíte zavolat do infa 491581197. Přehled o volných místech nemám a své hosty - filmaře už mám ubytované. Vím, že v kempu mají volnou ubytovnu a snad na Metuji ty chatičky. V parku bude Salewa půjčovat 5 stanů lidem na přespání - jako reklamu. Tak to třeba stihnete.

Můžete odhadnout, kolik návštěvníků festival do Teplic přiláká?
Asi,asi kolem 3000 lidí. Odhad.