První etapa rekonstrukce památkově za 37 milionů korun bez daně z přidané hodnoty bude zahrnovat novou střechu s původní bobrovkovou krytinou a podkrovní prostory. Obnova čeká přednáškové sály v přízemí, ve kterém se zachovalo nejvíce původních interiérových prvků. Vznikne také gastronomické zařízení pro obsluhu účastníků kulturních a vzdělávacích akcí, nové galerijní prostory a navýší se ubytovací kapacity.

„Při rekonstrukci se vyřeší všechny nedostatky týkající se infrastruktury, vymění se vytápění, dobudují se prostory v podkroví, kde vznikne multifunkční sál. Malé přednáškové kino bude sloužit pro 50 až 70 lidí. Dojde také k obnově památkových detailů, například dřevěného obložení přednáškových sálů. Do téměř nového stavu se dostanou podlahy. Všechno bude původní v souladu s památkovou ochranou,“ popsal ředitel Nadačního fondu Kaplicky Centre Josef Lucák, podle kterého je nyní velkým problémem honosné vily nehospodárný provoz.

Do červené barvy se ve středu v podvečer zahalilo sousoší Kalvárie za kněžištěm kostela sv. Vavřince na Masarykově náměstí v Náchodě.
VIDEO: Kostely v barvě krve. Zabíjení lidí kvůli víře není jen věc časů minulých

„Budova je uživatelná, ale s velkými riziky různých havárií infrastruktury. Řada věcí tam již nutně potřebuje opravu. Problémem je absolutní energetická neefektivita. Způsob vytápění je při dnešních cenách elektřiny a plynu velice náročný. Topení jsme spustili na dva dny a byl to neuvěřitelný nápor. Energie v současné době přijdou při plném provozu na sto tisíc korun měsíčně,“ vyčíslil Lucák.

Inspirací bylo Havlovo Odcházení 

Dvoupatrová vila Čerych postavená v letech 1924 a 1925 podle návrhu architekta Otakara Novotného patřila do roku 1948 rodině Čerychů. Po zkonfiskování sloužila různým účelům a i po úpravách v období komunismu zůstala zachována její architektonická hodnota. Po revoluci se stala symbolem kulturního života v České Skalici a v roce 2010 se v ní natáčel film Odcházení.

Právě dílo Václava Havla stálo na začátku zájmu Elišky Kaplický Fuchsové a jejího manžela Josefa Lucáka nejen o stavbu, ale také o vybudování kreativního centra, které tam vznikne.

„Inspiraci nám dal pan producent Jaroslav Bouček, nevlastní táta Elišky, který tam natáčel Havlův film Odcházení. Tam vznikla emoční vazba na ten dům,“ uvedl Lucák.

Poslední listopadovou neděli se hackeři zaměřili na zimní pítko, které umožňuje návštěvníkům čerpat minerální vodu až do -3 °C, a „uspali" ho.
Hackeři zaútočili na lázeňské pítko kvůli součástkám vyrobeným v Izraeli

Od roku 2001 vlastnila vilu Čerych Nadace rozvoje občanské společnosti, která ji získala jako dar od bratří Čerychů, jimž byl majetek vrácen v restituci. Vlastník však nestačil na financování náročného provozu a neměla na nutné opravy. Provozovatelem objektu byla do roku 2019 společnost Centrum rozvoje Česká Skalice. V roce 2021 se vila objevila v nabídce realitní kanceláře. Prodej však měl podmínky, například zachování provozu pro veřejnost.

„Ve chvíli, kdy Nadace rozvoje občanské společnosti coby bývalý vlastník přišla s tím, že vilu nezvládá obsluhovat a musí se jí zbavit, byli jsme jedni z oslovených. Zhostili jsme se toho a připravili jsme koncept kulturní využití. Od počátku jsme tam plánovali kulturní centrum. Že se po cestě objevila výzva Národního plánu obnovy, bylo jenom krásné vyvrcholení naší snahy,“ připomněl Lucák podporu Národního plánu obnovy, ze kterého získal Nadační fondu Kaplicky Centre bezmála 40 milionů korun na vybudování Kaplicky Creative Centre.

„Kulturní centrum musí podle podmínek výzvy propojovat různé kulturní instituce a tvořit jakousi jiskru pro kulturu a kreativitu v regionu. Musí ji obnovovat, rozvíjet a posouvat ji dál. Nepůjde jen o jednotlivá představení, ale o ucelené programy, které účastníky obohatí,“ vysvětluje Lucák.

Českoskalická radnice již podepsala s Nadačním fondem Kaplicky Centre memorandum o spolupráci.

„Tato vila je spojena s Českou Skalicí neodmyslitelně již 100 let. Velmi vítáme investora s jasnou vizí, který vdechne naší „Čerychovce“ život a my budeme mít možnost se na rozkvětu vily podílet,“ uvedla starostka České Skalice Zuzana Jungwirthová.

Pro výkonné umělce a profesionály i studenty

Modernizace skončí v březnu roku 2025, kolaudace pak musí proběhnout do konce září. Podle podmínek Národního plánu obnovy bude následovat spuštění kreativního centra.

„Inovativní kreativní centrum ve Vile Čerych nabídne vzdělávání pro výkonné umělce a profesionály i studenty v oborech architektury, kinematografie i audiovize, užitého a volného umění, přiláká i širokou veřejnost,“ řekl ministr kultury Martin Baxa při nedávném slavnostním poklepáním na základní kámen a symbolickém zahájení rekonstrukce.

Další fáze rekonstrukce se zaměří na obnovu zahrady podle návrhu uznávaného zahradního architekta Josefa Kumpána.

Kaplicky Centre již spolupracuje s Náchodem, kde se narodila matka Jana Kaplického, akademická malířka Jiřina Kaplická, na podobě lázní v Bělovsi. Lavičky, lampy veřejného osvětlení, stojany na kola a další prvky v tamním parku by měly nést styl Jana Kaplického. Jednou by tam mohla vyrůst také vila Platýz, poslední dílo světoznámého architekta.