Letošek nebyl výjimkou, byť organizátorům v sobotu příliš nepřálo rozmařilé počasí, které si pro tento den připravilo oblevu a déšť.

Vánoce mají být smířlivé i k přírodě

„Touto akcí chceme upozornit, že tady jsou s námi o Vánocích také zvířátka, že bychom na ně neměli zapomínat a že je možné jim pomáhat. A nejen tím, že lidé přinesou dárky pod stromeček. Snažíme se poukázat na různé věci, třeba aby lidé kupovali místní výrobky. Kvůli tomu, že si tady kupujeme nějaký pitomý margarín, v rozvojových zemích se likvidují ohromné plochy pralesů. Přitom Vánoce by přeci měly být smířlivé i k přírodě. Zatím je to ale spíš obráceně," popsal smysl akce její hlavní pořadatel David Číp.

Program nabídl mimo jiné přednášku o indonéské přírodě, promítání filmů, nechybělo ani hraní a zpívání vánočních koled a samozřejmě také prohlídka stanice, při níž průvodce představil všechny její obyvatele, kterých je v současné době přibližně sto padesát.

Patří k nim například káňata popálená elektrickým vedením, ale i další různě poranění zástupci ptačí říše  – čápi, sovy, labutě a mnozí další, dále pak také polární liška, která si svůj život zachránila útěkem z kožešinové farmy, srnky, ježci nebo fretka, která jezdila vlakem z Hradce Králové do Prahy jako černý pasažér a v jaroměřské záchranné stanici se stala miláčkem ochránců.

Nejen tato zvířata si o Štědrém dnu smlsnou na pochoutkách darovaných návštěvníky sobotní akce.

„Lidi nanosí spoustu dobrot, takže tu máme velice pestrou směsku všeho možného krmení. Štědrý den se nám pak dělá báječně, protože zvířátka mají opravdu bohatě prostřený stůl a mohou dostat snad všechno, na co si vzpomenou," pochvaloval si Číp.

Pod stromečkem se objevilo opravdu leccos, suchý chléb, jablka, mrkev či psí a kočičí konzervy. Ovšem kdyby nebylo toho proklatého deště, který snížil počty návštěvníků, a tím i dárků, byla by vánoční tabule na stanici ještě o něco bohatší.

„Vánoce pro zvířátka je už tradiční akce, letos ale s netradičním počasím. Ještě nikdy nám nepršelo. Normálně chodí tak pět set lidí, tentokrát to ale nebude tak slavné," dodal Číp. Bronislav Jaroš