„Přemýšlel jsem nad tím, jak v té záplavě negativních zpráv rozsvítit mysl lidí a vytáhnout je od on-line života ven na vzduch,“ říká ředitel Městského klubu Nové Město nad Metují Zdeněk Krákora. Na začátku byla příprava plakátovacích ploch, která spočívala v jejich očištění od zbytků starých potrhaných plakátů. „Využili jsme brigádníky, kteří pravidelně jednou za čas čistí plakátovací plochy. Strávili tím několik dní a pak jsme na ně nalepili bílé podkladové papíry,“ popsal přípravu, která se týkala pěti vybraných plakátovacích ploch. Pak už se dostala ke slovu dvojice sprejerů, kterým Městský klub proplatil náklady na spreje. „Ti do toho vrazili své zkušenosti a udělali to pro nás zadarmo,“ dodal Zdeněk Krákora s tím, že proměnit plakátovací plochy na barevnou připomínku Velikonoc trvalo tři dny.

Jedním z oslovených byl místní malíř graffiti Petr Hloška. „Představa, že našimi barvami třeba trochu rozsvítíme lidem mysl v téhle době temna, se nám zalíbila a šli jsme do toho,“ říká u jedné z barevných ploch. Malovat sprejem na objednávku pro něj není nic mimořádného, ale téma Velikonoc ztvárňovali s kolegou Tomášem Jánským poprvé. „Zadání bylo jasné – pomlázky, zajíčci, travička, vajíčka. Prostě hodně barev. Tady je zrovna pestrobarevný nápis Velikonoce a na krajích je zajíc a pomlázka,“ otáčí se k plakátovací ploše, kterou podle svých slov dělali společně asi 90 minut. „Měli jsme to rozdělený – Tomáš dělala zajíce a pomlázku a já ten nápis. Jinde je třeba zase ošatka s kraslicemi nebo zajíc s vajíčky,“ doplnil zkušený sprejer, a dodal že menší plochy jim zabraly tak hodinu práce.

Plochy vyzdobené tradiční pomlázkou, zajíčkem či kraslicemi jsou součástí většího projektu nazvaného Velikonoce v Nováči. Nyní jsou na řadě Novoměšťáci, aby pomohli upravené plakátovací plochy ještě více zkrášlit. „Vybarvěte nebo jakkoliv výtvarně ztvárněte velikonoční vajíčko na papír, vezměte si s sebou na procházku lepidlo a přilepte ho na připravenou plakátovací plochu,“ vybízejí organizátoři . Menší vajíčka se hodí na posprejované plochy do košíčků nebo zajíčkům k nohám, větší vajíčka o velikosti čtvrtky A5 a větší na bílé plakátovací plochy.

Barevné plakátovací plochy sklízejí obdiv. "Parádní nápad. U ZŠ Malecí už jsou vajíčka a kuřátko. Info jsem předala do školy, a holky už malují. Ještě jednou díky za dobrý nápad," chválí na sociální síti organizátory Lada Červinková. A zdaleka není sama. Velikonoce v Nováči pojali hravě.