Oslavy se v Novém Městě konaly už ve čtvrtek 7. května, jejich hlavní program začal odpoledne na Husově náměstí a mezi největší lákadla odpoledne patřila letecká exhibice akrobatického pilota Martina Šonky. Součástí akce byla ale i výstava historických zbraní, uniforem a vojenské techniky z období 2. světové války. Zúčastnili se jí členové tří klubů vojenské historie Klub vojenské historie Dobruška, NS 82 Březinka a KS 20 Pláň.

„Návštěvníci si mohli prohlédnout uniformy a výzbroj Spojenců, ale i zbraně nacistické. K vidění byly uniformy amerických i ruských vojáků nebo uniformy vojáků německých jednotek SS. Součástí výstavy byla rovněž ukázka nejrůznějšího vojenského vybavení a byly zde k vidění takové rarity jako těžký vojenský kulomet nebo kompletně vybavený vojenský kufřík, který mimo jiné obsahoval leštidlo na boty či holící potřeby," uvedl Vladimír Růžička, ředitel Městské knihovny, který byl hlavním organizátorem oslav.

Velký potlesk sklidil koncert místního pěveckého sboru Terénní berušky ze Základní školy Krčín. Vystoupily také mažoretky z Domu dětí a mládeže Stonožka za doprovodu Dechové Harmonie Náchod a hudební skupina Relax band.

Večer městem prošel lampiónový průvod. Jeho součástí bylo i položení květin u pomníku padlých na náměstí Republiky, kde starosta Petr Hable ve svém projevu vzpomenul průběh konce války ve městě. Na závěr zazněla státní hymna a slavnostní salva na počest padlých hrdinů.

Za doprovodu Dechové Harmonie Náchod zamířil lampiónový průvod do areálu místní sokolovny, kde byl celý večer zakončen ohňostrojem.

„Celou akci hodnotím jako nadmíru vydařenou a rád bych poděkoval všem organizátorům, především pak řediteli městské knihovny Vladimíru Růžičkovi, který s nápadem uspořádat ji v takto velkém stylu přišel. Velmi milou zprávou pro všechny organizátory je i návštěvnost. Oslav konce války v Novém Městě nad Metují se zúčastnilo přes 3 500 návštěvníků!" zhodnotil akci starosta Petr Hable.

(ek, bed)