Co bude nyní s vyhořelým bytem a jak na tom jsou ostatní nájemníci domu, který je majetkem města? „O postižené obyvatele se po propuštění z nemocnice postaralo město a zajistilo jim prozatímní azyl v hotelu," informovala technička z odboru majetku Šárka Šimonová.

Jelikož se jedná o obecní dům, který město nabízí k prodeji a z jedenácti bytů jsou obsazeny pouze čtyři, tak bude na radě města a na zastupitelích, aby rozhodli, jaký bude další osud vyhořelého bytu.

„Nejprve se přikročilo k opravě sousedního bytu, který byl požárem poškozen jen mírně, ale bylo třeba opravit ohořelou elektroinstalaci. Následně se provedly všechny nutné revize elektrického a plynového rozvodu a komínů, aby se mohli nájemníci vrátit do svých domovů. To bylo zajištěno už odpoledne v den požáru," popsala první kroky po požáru Šimonová.

Následovalo vyklízení vyhořelého bytu, který je zcela zničený. Musejí se odstranit omítky, podlahy a okna, která jsou provizorně zabezpečená. Opravují se i společné prostory, kde se dělá nová elektroinstalace, maluje se chodba a je třeba provést úpravy na plynovém rozvodu.

„K poškození ostatních bytů nedošlo, byly jen silně zakouřené, a tak se celý dům nechává vyvětrat. Sčítají se též škody," dodala Šimonová.

V těchto dnech se také zjišťují náklady na případné opravy. „Jednáme i s pojišťovnou, po jejímž stanovisku rada města zváží, jaké budou další kroky a předloží celou věc k posouzení zastupitelstvu," uzavřela technička Šárka Šimonová.

Příčina vzniku požáru se zatím stále neví přesně. Původní domněnky, že požár způsobil zapojený elektrospotřebič, se nepotvrdily. V bytě totiž vůbec nebyla zapojená elektřina. „S největší pravděpodobností se jednalo o nedbalostní jednání obyvatele toho bytu," domnívá se mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. „Případ se stále šetří a čeká se na zprávu vyšetřovatele hasičů. Podle ní se bude ve věci postupovat dál," říká mluvčí a dodává, že policisté zatím zahájili prověřování s podezřením na trestný čin poškození cizí věci z nedbalosti a případně trestný čin ohrožení z nedbalosti, protože v domě bydlelo více lidí.