„Křtím tě řekou Metují, ať po těle tě nic nebolí. Tak plavej a studenou vodu rád měj a vždy si to užívej," popřál jednotlivě plavcům předseda oddílu Metujští tygři Petr Kocián v rouše jeptišky.

„Plavu rád a studenou vodu miluji," odpověděl s úsměvem Jarda Dušek z Kramolny, který se do Metuje ponořil jako první ze všech plavců.

„Bylo to neskutečné krásné. Cítím se jako po mnoha očišťovacích kůrách, věřte mi," řekl Dušek chvíli po doplavání. Po čtyřech měsících tréninku v náchodském oddíle to prý bylo teprve podruhé, kdy okusil tak studenou vodu. Řeka měla jen necelý stupeň Celsia nad nulou, vzduch dokonce tři stupně pod nulou.

„Takové zimní plavání vás doslova nakopne minimálně na tři dny. Je to balzám pro tělo i duši," pochvaloval si.

To Josef Petřík z TJ Sokol Hradec Králové se zimnímu plavání věnuje už čtyřicet let. „Neznám rýmu, angínu, nemám problémy s klouby, a to je mi už jednasedmdesát let. Otužuji se i doma studenou sprchou," prozradil.

Křestní list pro otužilce si odnášeli také otec a syn Schirlovi, kteří bydlí jen nedaleko místa, kde se plavalo. Oba přišli už z domu ve slušivých županech se srdíčky a nápisy.

Šestnáctiletý syn Pavel byl dokonce nejmladším účastníkem silvestrovského plavání. „Trénuji rok, baví mě to a v oddíle je dobrá parta," řekl mladík. Pavel Schirlo starší dodal, že nejhezčí je ten pocit, když se po plavání vyleze z vody. „Kdo nezažil, neuvěří. Vůbec to není nepříjemné, jak si lidé myslí," vyvrátil. S otužováním začal vloni v lednu a zanedlouho k tomu přivedl i syna. „Pozitivní je, že otužilci si mohou zaplavat kdykoliv a kdekoliv během roku, když není led. Jsem odolnější vůči nemocem a jejich průběh je rychlejší a lehčí," pochvaloval si. O volných sobotách jezdí spolu se synem i po dalších podobných akcích, při kterých si s chutí zaplavou.

Silvestrovského plavání s názvem Sejdeme se na Metuji aneb Česko-polské morzování se i letos zúčastnili plavci ze sousedního Polska, členové pražského oddílu i mnozí další. Jejich odvaze přihlížely desítky diváků.