„S protesty zdravotníků to nebude tak horké. V žádném případě se nejedná o stávku," říká krajský koordinátor Lékařského odborového klubu (LOK) pro kraj Královéhradecký Václav Dostál, který působí i jako lékař v Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) v Jaroměři. Podle něho se jedná pouze o symbolickou akci. „Lékaři se totiž svým pacientům věnují, ale o svůj zdravotní stav mnozí nedbají. Proto byl první březnový den vyhlášen Dnem zdraví lékařů," vysvětlil důvod nesouhlasu Dostál.

Protest pořádá Česká lékařská komora (ČLK). Lékaři si buď vezmou volno na odpočinek, nebo půjdou na preventivní vyšetření ke kolegům. Jinak prý kvůli náporu práce zanedbávají péči o sebe. „Já sám se k protestu také připojím a navštívím svého lékaře, ke kterému jsem se předem objednal. Ale vím, že všichni zdravotníci to neučiní," tvrdí Václav Dostál.

Přesný počet zapojených lékařů a nemocnic do protestu zatím není známý. Analýza účasti vznikne zpětně. „Petici podepsaly desítky lidí v Rychnově i v Jaroměři. V Trutnově se neděje nic a informace z Náchoda a Jičína zatím nemám," uvedl včera Dostál.

„V náchodské nemocnici se zdravotníci k protestu připojí pouze symbolicky. Pacientů se to nedotkne, péče o ně bude zajištěná," ujistil mluvčí náchodské nemocnice Lukáš Holub.