Lázně i hotel tímto způsobem mile upozorňují své hosty, že i oni sami se podílejí na zaměstnávání hendikepovaných pekařů tím, že přijeli. Lázně tak navázaly regionální spolupráci se sociální firmou, která se snaží o kvalitní, originální a co nejvíce přírodní pekařské produkty. Lázně a pekárna tím jdou příkladem, jak může být motivující vzájemná podpora.

„Jsme rádi, že jsme s pekárnou Na plechu navázali spolupráci. Snažíme se podpořit projekt, který má smysl a naším cílem byla i lokální spolupráce, rozvoj regionu. Rozhodla hlavně kvalita výrobků, které nám pekárna dodává. Jejich levandulové sušenky nás prostě okouzlily a musíme uznat, že jsou jedinečné," uvedla jednatelka provozující společnosti Lázní Velichovky 1897 Alena Řípová.

Přátelství mezi lázněmi s více jak stoletou tradicí a moderní sociální firmou a vzájemná regionální podpora jsou prý možné bez problémů.

Neziskovka roku

Pekárna Na plechu je sociální firma, která zaměstnává pekaře s mentálním postižením nebo duševním onemocněním v regulérním pracovním poměru. Pekárna patří pod organizaci Láry Fáry o.p.s., která je spojena se sdružením Pferda.

„Obě organizace spolu vytvořily celkem sedm projektů a v Královéhradeckém kraji fungují již od roku 2004. V roce 2014 obdrželo sdružení Pferda prestižní ocenění Neziskovka roku," uvedla za organizaci Vendula Brdičková.

Oproti tomu jsou zde Lázně Velichovky, které byly založeny už v roce 1897 a mají tedy více jak stoletou tradici. Slogan Lázní, „Přátelství prověřené staletími" funguje. Lázně se snaží oživit prvorepublikovou tradici a důležitým aspektem je i právě zmíněné slovo "přátelství". To, že slogan Lázní "Přátelství prověřené staletími" není náhodný, dokazují i milé komentáře na facebookovém profilu lázní. Během posledního měsíce se na něm našlo mnoho ztracených, lázeňských přátelství z dob dávno minulých. Nebo naopak, nová přátelství vznikla.

„Byla jsem velmi překvapena milými reakcemi znovu objevených přátel na našem facebookovém profilu. Svým způsobem mě to i dojalo. Naše práce je smysluplná, léčí, pomáhá a hlavně dělá radost," dodala Řípová.

Lázně Velichovky nezahálí ani co se letního kulturního programu týče. Hosté Lázní se mohou prakticky každý den těšit na jiný kulturní program a s ním spojené zážitky. Nově jsou pro hosty Lázní přichystány speciální výlety za památkami.

„Z kulturního programu zmiňme například klavírní koncerty, cestopisné přednášky nebo různorodé zábavné pořady. Na klavír z roku 1940 si v Masarykově domě může zahrát každý, kdo to umí. Lázně se tak připojily ke kulturní akci, která probíhá v rámci celé České republiky," dodala Vendula Brdičková.