Jak18. červenceběhem dne informovali členové Horské služby Krkonoše, vše začalo v neděli tím, že záchranáře z Janských Lázní kontaktovali jiní polští paraglidisté. Oznámili, že jim jejich kolega za letu zmizel z dohledu.

Sami sportovci měli podezření na možný pád, ale nevěděli, kam mohl jejich kamarád dopadnout. „Náš kolega tedy ihned svolal dalších šest členů Horské služby, kteří okamžitě zahájili pátrání v lokalitě, kde podle údajů mohlo k pádu dojít.

Zároveň požádal o spolupráci Leteckou záchrannou službu z Hradce Králové, protože terén v místě pátrání je velice nepřehledný a vrtulník by mohl mít větší šanci na nalezení zraněného,“ uvedl Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.

Jak dále popsal, než přiletěl vrtulník, záchranáři pročesávali les na západ od Černé hory. „Posádka vrtulníku pak skutečně za letu polského paraglidistu zahlédla a podařilo se jí přistát nedaleko místa nehody. Muži z Letecké služby ihned zahájili resuscitaci, ale zranění byla tak vážná, že po nějaké době musel lékař konstatovat smrt,“ informoval o tragické nehodě Pavel Jirsa.

Příčiny nehody stále vyšetřují policisté a vzhledem k tomu, že šlo o nehodu při seskoku padákem i letečtí inspektoři. „V Krkonoších jsou povětrnostní podmínky velice zrádné, nad svahy a údolími se objevují nárazové stoupavé a klesavé proudy vzduchu. Paraglidisté by proto měli dbát všech zásad bezpečnosti při seskocích a s nebezpečnými proudy větru v horách předem počítat,“ apeloval Jirsa. (jm)