Ponechme stranou bombastické a teatrální komentáře reagující na pád vlády. Jaké to ale bude mít praktické důsledky pro chod východočeských měst a vesnic, potažmo obou krajských úřadů?

I tady panuje rozpolcenost. Zatímco sociálnědemokratická vedení obou hejtmanství – Královéhradeckého i Pardubického – tvrdí, že nic dramatického se neděje a naopak svitla naděje na lepší zítřky v komunikaci s ministerstvy, východočeští starostové se naopak budoucnosti děsí. Nutno však podotknout, že ve většině měst radnicím vládne ODS.

„Největší starost mám o obchvat města. Měl se začít letos, teď ale nevím, jestli nedojde k ohrožení nejenom plánovaných, ale i rozběhlých projektů s účastí státu,“ zlobí se starosta Chrudimě Jan Čechlovský (ODS).

Jsme za hlupáky

Kabinet v demisi, jakkoliv může být ještě dlouho u vesla, bude znamenat jeho citelné oslabení, z čehož mají starostové strach. „Určitě hrozí informační šumy, nejistota v komunikaci se státní správou. Vůbec teď nevíme, jak to bude s dotacemi,“ obává se starostka Bílé Třemešné na Trutnovsku Blanka Lacinová.

„Je opravdu neuvěřitelné, co v tom parlamentu dokážou. Ještě teď odpoledne jsme na to koukali v televizi,“ kroutí starostka nechápavě hlavou.
Většina (pravicových) starostů však jako největší průšvih vidí ztrátu pracně budované reputace Česka v zahraničí. A to o to víc, že se tak stalo v polovině našeho předsednictví EU, kdy jsou na nás upřeny zraky celé Evropy.

„Už od včerejška mám hodně telefonátů od známých ze zahraničí, kteří se mě ptají, co jsme to za banánovou republiku, že to nejsme schopní vydržet ani do konce předsednictví… Měli jsme v létě dělat akci v našem partnerském městě v Německu, teď se mě ptají, jestli to vůbec uskutečníme. Lítá mně opravdu ostuda po zádech, jsme v zahraničí za hlupáky,“ rozohnil se starosta Ústí nad Orlicí Richard Pešek.

Dost bylo arogance!

Oba sociálnědemokratičtí hejtmani ale takové interpretace odmítají. Především s poukazem na řadu západoevropských zemí, kde se vlády střídají častěji než u nás. A žádnou ostudu z toho nemají.

„Já sám mám zkušenost s vládou v demisi, v jedné jsem ministroval. Takže pokud se bude vláda chovat normálně, bude fungovat jako doposud. Třeba v Itálii se měnily vlády pomalu každý měsíc. Každá západoevropská země s tím má zkušenost,“ míní pardubický hejtman Radko Martínek.

Odmítl rovněž poukazy na okamžitý pád české měny po odhlasování nedůvěry vládě. „Koruna už delší dobu skáče chvíli dolů a chvíli nahoru. Spíše je to odraz toho, jak se řeší nebo spíše neřeší ekonomická situace,“ dodal Martínek.

Podobně argumentuje hradecký hejtman Lubomír Franc.

„Chod krajů to nijak neohrozí. Naopak, možná bude vláda v demisi ke krajům přívětivější, než byla doposud,“ sdělil Franc. Poukázal přitom na utažení penězovodů do krajů, například na sociální služby, nebo na trestní oznámení podaná kvůli proplácení poplatků. Hejtmanům leží v krku i přehlížení ze strany Mirka Topolánka, který s nimi od krajských voleb ani jednou nemluvil.