Záštitu nad tímto závodem pořádaným Tělocvičnou jednotou Sokol Nové Město nad Metují převzalo město Nové Město nad Metují.
Za oblačného, teplého počasí vidělo početné publikum úspěšné i neúspěšné pokusy závodníků vyšplhat po laně do výšky 14 m. „Ze 13 přihlášených účastníků jich tuto extrémní výšku vyšplhalo celkem devět,“ uvedl ředitel závodu a starosta novoměstského Sokola Martin Mach.

Vítězství opět obhájil již několikanásobný vítěz těchto závodů Štěpán Muchka z TJ Sokol Mladá Boleslav v čase 14,61 vteřiny. „Tímto časem vylepšil o 0,15 vteřiny dosavadní světový rekord z roku 2006, jehož byl rovněž držitelem,“ upřesnil Martin Mach. Na druhém místě se umístil s více než vteřinovou ztrátou závodník z TJ Sokol Šternberk Aleš Novák v čase 15,51 vteřiny. Na třetím místě skončil domácí Martin Matěj z TJ Sokol Nové Město nad Metují s časem 16,28 s.

Šplh na laně bez přírazu nohou ze sedu na zemi do extrémní výšky 14 metrů zařadili organizátoři do pogramu sportovní gymnastiky na Olympijských hrách v Athénách v roce 1896 . Tehdy se stal vítězem řecký námořník Nicolaos Andriakopulos, který dosáhl času 23,40 vteřiny! Současný rekordman je tedy o bezmála devět vteřin rychlejší.
„Naším záměrem je důstojné připomenutí bývalé olympijské disciplíny, která má z pohledu historie pro náš stát veliký význam. Na olympijských hrách v roce 1924 totiž získal Bedřich Šupčík první zlatou medaili pro mladé Československo ve šplhu na 8 metrovém laně v čase 7,20 vteřiny,“ připomněl Martin Mach.

V dalším programu diváci viděli závody příchozích do výšky 4,5m, kde zvítězil Jiří David z Police nad Metují časem 4,13 vteřiny a závody dívek na třímetrovém laně, kde byla nejrychlejší Michaela Adamů z Náchoda s časem 4,97 vteřiny.

V doprovodném programu diváci zhlédli několik tanečních vystoupení žáků ze základní školy z Nové Město nad Metují – Krčín a seznámili se s činností novoměstských spolků, které se zúčastnily Spolkového dne.
„Tento unikátní závod by se nemohl konat bez podpory dalších partnerů a sponzorů, kterým tímto děkujeme,“ neopomněl ředitel závodu Martin Mach zmínit pomoc při akci, která se konala za finanční podpory Královéhradeckého kraje.