VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památkám počasí příliš nepřálo

Královéhradecko - Sezona památek se uzavírá, i když některé hrady a zámky přichází s nabídkou programů až do vánočních svátků.

1.11.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Návštěvnost historických skvostů jednoznačně ovlivňuje počasí a jak ukazuje statistika, v letošním horku se lidem mezi zdi památek moc nechtělo. „Očekávali jsme brutální propad a byli jsme mile překvapeni docela solidním výsledkem,“ analyzuje dosavadní čísla mluvčí památkové správy Lucie Bidlasová.

Jedna z nejvyhledávanějších památek v kraji, barokní Kuks, zažil největší příliv hostů vloni po rekonstrukci, kdy sem v červenci zavítalo 26 916 a v srpnu 22 600 lidí. Letos jich přišlo v červenci o 3 144 a v srpnu o 5 796 méně. Je to trend, který provází téměř všechny památky. Od začátku roku si Kuks prohlédlo 110 810 lidí, v procentech je to k poslednímu srpnu o 16 procent méně než vloni.

V Ratibořicích je vývoj opačný, návštěvnost tu měla vloni kvůli stavebnímu ruchu klesající tendenci, letos je to jedna z památek, která skončila v černých číslech. Od začátku roku tu evidovali k poslednímu srpnu 69 581 turistů (+ 5,6%).

Na výsluní je Hrádek u Nechanic. Podle Bidlasové se zde pozitivně projevuje aktivita nového kastelána zaměřená na rozšíření kulturních akcí i prohlídkových tras. „Zpřístupnil věž, pořádá sklepní prohlídky, vyhledávané jsou kostýmované prohlídky,“ popisuje Bidlasová výčet zdejších aktiv.

Nově zde byla v květnu uspořádána pětidenní výstava Květiny pro kamenného motýla, další novinkou bylo v září propojení historické kuchyně s okruhem Zámecké sklepy, čímž vznikl okruh s pohledem do technického zázemí zámku.

Zahájen byl projekt na obnovu části hospodářského dvora, ale aktuálně také probíhají opravy nadzemních teras na hlavní budově, které by měly být dokončeny ještě před začátkem letošních vánočních prohlídek. „Ty na Hrádku proběhnou mezi 1. a 16. prosincem již po šestadvacáté a jsou tradiční, milovanou akcí,“ uvedla Anna van Vuurenová, pracovník vztahů k veřejnosti. Hrádek navštívilo do 31. srpna 28 728 turistů (+5,6 %).

„Letošní sezona byla srovnatelná s loňskou, letní horka nás rapidně nezasáhla. Co se týká návštěvnosti, pokles byl, ale malý. Nejvíce lákaly prázdninové prohlídky pro děti, Kuronské slavnosti a večerní prohlídky,“ hodnotí sezonu na náchodském zámku Lucie Prokopová, které zve do Náchoda na adventní zámecké trhy.

Turistická sezona 2018 na Kuksu a plány do nadcházejícího roku
Hospital Kuks se i letos může pyšnit vysokou návštěvností, neboť na prohlídky k nám zatím zavítalo 95 tisíc zvídavých turistů a davy dalších se přišly alespoň pokochat rozkvetlou bylinkovou zahradou. V letošním roce jsme poprvé nabídli Hradozámeckou noc, během které si tajemný hospitál prohlédly na tři stovky návštěvníků. Ti ocenili především odborný ráz akce, ve které je průvodci obeznámili s dějinami hospitálu, zámku v Kuksu a zhlédli i autentický dokument o bývalé léčebně dlouhodobě nemocných. Úspěšné byly i tradiční akce, například Baroko naoko, Vinobraní či Svatohubertské slavnosti.

Expozici jsme obohatili o renovovaný glóbus z poloviny 18. století a také o původní vybavení sakristie, kam jsme navrátili kněžská roucha, monstrance, kalichy a podobné liturgické předměty.

Pro zimní období je plánována obnova podlahy v barokní lékárně U Granátového jablka a následné částečné doplnění původního inventáře lékárny.

Adventní a vánoční akce na hradech a zámcích 2018
Listopad - Královéhradecký kraj
• 17. – 18. 11. a 24. – 25. 11.: hospitál Kuks – Vánoční trhy v Kuksu a listopadové prohlídky hospitálu. Vánoční tematikou prosvícené a provoněné bývalé kukské lázně. Mnoho stánků s nápady na vánoční dárky a dekorace. Chybět nebude teplá medovina, ani regionální dobroty. Po návštěvě trhů v obci můžete vystoupat na prohlídku hospitálu. Přístupný bude základní prohlídkový okruh, rodinná hrobka Šporků a farmaceutická expozice Historie lékáren. (www.hospital-kuks.cz)

• 26. – 29. 11.: státní zámek Náchod – Advent pro MŠ, ZŠ a jiné objednané zájezdy. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku. Od 8 do 12 hodin. Vstupné: ZŠ 50 Kč, MŠ 30 Kč. (www.zamek-nachod.cz)

• 30. 11. – 2. 12.: státní zámek Náchod – Advent pro veřejnost. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku. Od 10 do 15 hodin. (www.zamek-nachod.cz)

Prosinec - Královéhradecký kraj

• 30. 11. – 2. 12.: státní zámek Náchod – Advent pro veřejnost. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku. Od 10 do 15 hodin. (www.zamek-nachod.cz)

• 1. 12.: státní zámek Hrádek u Nechanic – Vánoční koncert sopranistky Karolíny Žmolíkové. Zlatý sál zámku, v 18 a v 19:30 hodin. Cena vstupenky 150 Kč, snížené 100 Kč. Vstupenky je možné si objednat na čísle +420 495 441 244. Rezervované vstupenky je nutné si vyzvednout čtvrt hodiny před začátkem koncertu. (www.zamek-hradekunechanic.cz)

• 1. 12.: státní zámek Náchod – Předvánoční koncert. Ve velkém sále na I. nádvoří u věže. Od 16 hodin. Vstupné: jednotné 60 Kč. (www.zamek-nachod.cz)

• 1. – 16. 12.: státní zámek Hrádek u Nechanic – XXVI. Vánoce na zámku. Ve vánočně vyzdobených interiérech se seznámíte s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi. Prozradíme Vám, jaké se dávaly na stromeček první ozdoby, co se podávalo ke štědrovečerní večeři a další zajímavé věci, týkající se těchto nejkrásnějších svátků v roce. Během této akce je navíc pro veřejnost zpřístupněna zámecká kuchyně, kde budete moci ochutnat pravý anglický punč. (www.zamek-hradekunechanic.cz)

• 5. 12.: státní zámek Ratibořice – Mikulášská obchůzka ve mlýně. Akce se koná v Rudrově mlýně v Babiččině údolí. (www.zamek-ratiborice.cz)

• 6. – 9. 12.: státní zámek Ratibořice – Advent v Ratibořicích. Během prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku vás přijme paní kněžna. Zámečtí úředníci a služebnictvo vás seznámí s adventními a vánočními zvyky, které se dodržovaly na panském sídle v první polovině 19. století. Ve Vstupní hale bude pro vás připraveno tradiční posezení se svařeným vínem, kávou, čajem a s bohatým sortimentem občerstvení. V Rudrově mlýně v Babiččině údolí Vás obdobím Adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude, jako každý rok, konat malý adventní trh, kde také možno posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr můžete nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle. Pořádá: Správa NKP SZ Ratibořice ve spolupráci s Folklorním souborem Barunka z České Skalice. Otevřeno: čtvrtek – neděle (od 9 do 16 hodin). Vstupné: zámek – plné 90 Kč, senioři nad 65 let 60 Kč, děti nad 6 let, studenti a ZTP 60 Kč, rodinné vstupné 240 Kč, děti do 6 let ve skupinách (MŠ) 20 Kč, děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma; Rudrův mlýn - plné 60 Kč, senioři nad 65 let 40 Kč, děti nad 6 let, studenti a ZTP 40 Kč, rodinné vstupné 160 Kč, děti do 6 let ve skupinách (MŠ) 20 Kč, děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma. Upozornění: Ve čtvrtek a v pátek pouze pro předem rezervované a objednané prohlídky! Vstupné za předem objednané hromadné skupiny v pokladně uhradí a vstupenky převezme vedoucí (průvodce CK) jednotně. Doporučujeme předchozí rezervaci i na sobotu a neděli pro jednotlivce. Rezervace prohlídek pro skupiny i jednotlivce a podrobné informace na telefonním čísle +420 491 452 123 (pouze v pracovních dnech v od 7 do 14 hod).
Rezervační poplatek činí 10% z celkové ceny vstupného. Služba za rezervační poplatek spočívá v garanci rezervovaného času prohlídky pro objednaný počet osob, a to za splnění podmínky včasného příchodu návštěvníků do pokladny objektu k zakoupení vstupenek. (www.zamek-ratiborice.cz)

• 7. a 14. 12.: státní zámek Hrádek u Nechanic – Vá-Noční prohlídky. Nenechte si ujít příležitost nechat se průvodcem seznámit s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi v jedinečné, mírně potemnělé večerní atmosféře svátečně nazdobeného zámku. Při světle lustrů, dobových lampiček i svící Vám v těch nejkrásnějších místnostech zámku prozradíme, jaké se dávaly na stromeček první ozdoby, co se podávalo ke štědrovečerní večeři a další zajímavé věci, týkající se těchto nejmilovanějších svátků v roce. Od 17 do 20 hodin. Doba prohlídky max. 60 min. Maximálně 20 objednaných míst v jedné skupině. Rodinám s malými dětmi doporučujeme denní vánoční prohlídky. Rezervace od září 2018 na telefonním čísle +420 495 441 244, denně od 09:00 do 15:30 hodin. Vstupné: plné 140 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 360 Kč. (www.zamek-hradekunechanic.cz)

• 8. 12.: státní zámek Hrádek u Nechanic – Vánoční koncert cimbálovky Soláň. Zlatý sál zámku, v 18 a v 19:30 hodin. Cena vstupenky 150 Kč, snížené 100 Kč. Vstupenky je možné si objednat na čísle +420 495 441 244. Rezervované vstupenky je nutné si vyzvednout čtvrt hodiny před začátkem koncertu. (www.zamek-hradekunechanic.cz)

• 15. 12.: státní zámek Hrádek u Nechanic – Vánoční koncert bluegrassové skupiny Poutníci – „Country Vánoce“. Zlatý sál zámku, v 18 a v 19:30 hodin. Cena vstupenky 150 Kč, snížené 100 Kč. Vstupenky je možné si objednat na čísle +420 495 441 244. Rezervované vstupenky je nutné si vyzvednout čtvrt hodiny před začátkem koncertu. (www.zamek-hradekunechanic.cz)

• 15. 12.: hospitál Kuks – Česká mše vánoční. Tradiční předvánoční koncert, zazní koledy a program vyvrcholí tou nejznámější vánoční od Jakuba Jana Ryby: Missa pastoralis bohemica neboli Česká mše vánoční. Organizuje: hospitál Kuks, Obec Kuks, Jan Čepička a Stanislav Rudolfský. (www.hospital-kuks.cz)

• 15. 12.: státní zámek Ratibořice – Adventní koncert 2018. Účinkuje: Smíšený sbor University Hradec Králové - sbormistr: Jiří Skopal. V programu vánočního koncertu zazní české i zahraniční skladby s vánoční tématikou a Česká mše vánoční „Hej mistře“ Jakuba Jana Ryby. Pořádá: Správa NKP SZ Ratibořice. Začátek v 17 hodin. Vstupné: jednotné 100 Kč. Vstupenky je možno zakoupit v předprodeji v Regionálním informačním centru v České Skalici od 12. 11. 2018. (www.zamek-ratiborice.cz)

• 26. 12.: státní zámek Ratibořice – Koleda, koleda, Štěpáne. Akce se koná v Rudrově mlýně v Babiččině údolí. (www.zamek-ratiborice.cz)

Autor: Iva Kovářová

1.11.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 18 000 Kč Zahradníci floristé a květináři ZAHRADNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovněprávní vztah: pracovní poměr, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti. , Plný či zkrácený pracovní úvazek (v případě zkráceného pracovního úvazku se jedná o 20 hod. týdně)., Místo výkonu práce: ZAHRADNÍ PRODEJNÍ CENTRUM v Novém Městě nad Metují., Požadavky: praxe v oboru., Životopis je možné zaslat na e-mail: f.gami@seznam.cz, popřípadě na adresu ZAHRADNÍ CENTRUM, Tylova 509, 544 01 Dvůr Králové nad Labem.. Pracoviště: Michal janďourek - pracoviště nové město nad metují, T. G. Masaryka, č.p. 2000, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Michal Janďourek, . Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 500 Kč Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, dvousměnný provoz. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky. , , Náplň práce: příprava zboží k prodeji, prodej a nabídka zboží, obsluha zákazníků, spolupráce s vedením prodejny., , Požadavky: příjemné vystupování, samostatnost, spolehlivost, flexibilita, potravinářský průkaz, základní znalost práce na PC, výhodou praxe v obchodě. , , Zaměstnavatel nabízí: stravenky v hodnotě 70,- Kč, bonusy, dlouhodobou perspektivu v prosperující společnosti, možnost profesního růstu, vstupní zaškolení, přátelský kolektiv. Nevyučené v oboru zaměstnavatel zaučí., , Kontakt - pan Majda Jan, tel.: 731 698 989, e-mail: majda@musp.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Zeman maso - uzeniny, a.s. - pracoviště police nad metují, Komenského náměstí, č.p. 110, 549 54 Police nad Metují. Informace: Jan Majda, +420 731 698 989. Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 25 000 Kč Traktoristé a obsluha zemědělských strojů ŘIDIČ/-KA ZEMĚDĚLSKÝCH STROJŮ, JCB. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do trvalého pracovního poměru přijmeme řidiče/řidičku, traktoristu/traktoristku, JCB s praxí v zemědělství. Oprávnění k řízení traktoru podmínkou. Obsluha traktoru Case 110, baličky Krone na kulaté balíky a JCB. Místo výkonu práce Velichovky. Velmi různorodá práce v oboře, atd. Odměňování motivační dle pracovních výsledků. Zázemí silné společnosti, příspěvek na závodní stravování, týden dovolené navíc, dotované stravování., Bližší informace k pracovní náplni na tel.: 727 964 087.. Pracoviště: Karsit holding, s.r.o. - hotel k-triumf velichovky, Hustířanská, č.p. 209, 552 11 Velichovky. Informace: Zdena Pasáková, +420 727 964 087. Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 20 000 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - NÁCHOD. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kauflandu ve městě NÁCHOD. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště náchod, ul. polská, Polská, č.p. 379, 547 01 Náchod 1. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto - fotbal

Pozvánka na fotbal ve východních Čechách

Andrej Babiš.

Starostové odpovídají na otázku, zda má premiér odstoupit

Na ocelových šponách vydělali přes milion

Náchodsko - Dva až osm let za mřížemi mohou strávit dva muži, kteří se dopustili podvodu.

Za loupežné přepadení skončila čtveřice mužů v želízkách

Červenokostelecko - Královéhradecká policie v těchto dnech ukončila vyšetřování loupežného přepadení pětatřicetiletého muže z Červenokostelecka, k němuž došlo v červnu letošního roku.

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

Když ojetinu, tak oktávku. To auto je držák

Královéhradecko - Každé deváté auto prodané v autobazarech nebo přes inzerci na území Královéhradeckého kraje je Škoda Octavia. Letos se jich prodalo už 156 kusů. To je suverénně nejvíc. Oktávka vévodí statistickému žebříčku kupovaných i dovážených ojetých vozů. Pro porovnání, škodováckých fabií se prodalo „jen“ 81 a Fordu Focus dokonce jen 35 kusů. Celkem se letos prodalo už 1372 aut.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT