VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pán muzea: Design za minulé doby hranice překračoval

Náchod /ROZHOVOR/ - Posledních pár dnů zbývá ke shlédnutí výstavy připomínající život za socialismu v letech 1948 až 1989 nazvané Jak jsme budovali (ne)šťastné zítřky. K vidění je v Regionálním muzeu v Náchodě.

25.3.2013
SDÍLEJ:

NA VÝSTAVĚ v náchodském muzeu jsou k vidění i předměty, které provázely všední život v letech 1948-1989. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Do konce března dává nahlédnout do každodenního života obyčejných lidí. Zájemci mají možnost oživit si vzpomínku na dobu socialismu pomocí audiovizuálních, hmotných, písemných a obrazových prostředků a exponátů. Ti mladší se mohou s tímto obdobím seznámit, neboť už je pro ně mnohdy vzdálené. Více o výstavě sdělil ředitel muzea Petr Landr.

Jaký je cíl výstavy?

Výstava bude mít jiný význam pro toho, kdo dobu zažil a kdo ne. Pro toho, kdo ji zažil, to bude připomenutím. Snažili jsme se dobu nehodnotit, ale ukázat každodennost, aby si návštěvník, který socialismus nezažil, mohl vytvořit vlastní názor, jak se v socialistickém Československu dříve žilo. Bylo potřeba přinést nějakou základní míru informací, ale to jsme se pokusili zvládnout v rámci slovníčku socialismu, v němž jsou prezentovány jevy z každodennosti jako byl kádrový posudek, výjezdní doložka, síť obchodů Tuzex a řada dalších.

Jak je ukázán běžný život?
Vybrali jsme několik medailonků známých i méně známých lidí z regionu, abychom na jejich příkladu prezentovali životní styl. Nebylo naším cílem upozorňovat na významné osobnosti, které bojovaly s režimem, ale spíše naopak ukázat lidi, kteří v té době žili, kteří se radovali z toho, že si pořídili nový automobil a neřešili třeba Kubánskou krizi. Prostě obyčejné lidi, kteří měli své starosti související s dětmi, s prací. O politice se zmiňujeme také, ale jen vyjmenováváme významné mezníky. Ukazujeme i historické fotografie či články z tehdejších novin. Ani dnešní vysokoškoláci tehdejší dobu nezažili, středoškoláci o životě tehdy třeba jen slyšeli, proto na výstavě je výběrový slovníček pojmů socialismu.

Kompletní rozhovor najdete v dnešním tištěném vydání Náchodského deníku.

Autor: Pavel Bednář

25.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení