Kromě ceny v podobě batohů získala skupina ve složení Radek Geisler, Radek Brejcha, Kateřina Berkovcová, Jitka Jiránková a Pavlína Lipovská postup do celostátního kola, které proběhne v měsíci červnu v Praze.

 

Byli i starostou


V krajském kole se červenokostelečtí školáci utkali s tými z Hradce Králové, Nového Města nad Metují, Dobrušky a Broumova. „Znalosti jsme prokazovali v pěti blocích. Nejprve jsme odpovídali na otázky týkající se Královéhradeckého kraje. Dále jsme měli v čase tři minuty postavit z různých materiálů co největší věž. Zahráli jsme si také na starostu, při čemž jsme řešili různé problémy. Posledním úkolem bylo uhodnout věk figuranta, který si chce koupit cigarety, a rozhodnout, zda bychom mu je prodali či nikoliv,“ popsali průběh soutěže žáci. Podle jejich dalších slov jim největší problém dělalo asi postavení věže a naopak dobře si prý poradili se zákony a hádáním věku figurantů.

 

Pečlivá příprava


„Z vítězství máme samozřejmě radost. Věděli jsme to ještě předtím, než nám to porota oznámila, neboť jsme si počítali v průběhu soutěže body,“ nechala se slyšet vítězná skupina, která svou školu reprezentovala opravdu vzorně.


„Žáci byli bezvadní. Nehodili nic za hlavu a na soutěž se připravovali,“ potvrdila učitelka Eva Bursíková.


V současné době se zmíněných pět školáků chystá na celostátní kolo. Jejich úkolem je vyrobit vlajku, prezentační tabuli a také natočit krátký šot, v němž na určitých případech – třeba podávání alkoholu mladistvím– ukazují, jak je to správně a jak nikoliv. „Na tvorbě tohoto šotu se podílela celá třída. Co se bude přesně natáčet vymyslela paní učitelka a soutěžící. Já jsme vše natočil a doma sestříhal asi do tří minut,“ popsal žák Miroslav Holý.
Věří ve výhru


Skupina, která na celostátním kole Paragrafu bude reprezentovat nejen školu a město, ale také celý kraj, je přesvědčena, že znalosti má, a proto vyhraje. „Předem nedokážu odhadnout, jak žáci uspějí. Vítězství bych jim ale samozřejmě přála. Ještě nikdy jsme se totiž nedostali tak daleko,“ uvedla kantorka Bursíková.