VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Park ukáže klenoty ptačí říše

Jaroměř, Josefov - Každá další sezona jarního zavlažování přitahuje na Josefovské louky více a více opeřenců. Někteří patří doslova mezi klenoty ptačí říše. Pozorovat je budou moci všichni, kteří 7. května brzy ráno zavítají k rybníku ve Starém Plese na „Vítání ptačího zpěvu".

6.5.2016
SDÍLEJ:

Ornitologický park Josefovské louky. Foto: DENÍK/ Pavla Schwingerová

„Mystické troubení, které je možné slyšet až na josefovských promenádách, vydává náš nejvyšší létající pták, kriticky ohrožený jeřáb popelavý. Tento gigant mezi létajícími ptáky hnízdí jen na několika místech Česku," říká Břeněk Michálek z České společnosti ornitologické, která Ptačí park Josefovské louky od roku 2008 postupně buduje a vytváří z něho ideální domov pro vzácné mokřadní ptáky. Ornitologové prý vůbec neočekávali, že se jeřáb popelavý bude v parku dlouhodobě zdržovat.

Postupující jaro však podle Břeňka Michálka přináší další ohromné zprávy. Po letech v parku opět hnízdí čejky chocholaté. Počet těchto dříve téměř „banálních" ptáků luk a polí poklesl za posledních několik desítek let o 80 procent. Josefovské louky tedy přispívají k tomu, aby se tento druh opět „postavil na nohy".

„Řízená závlaha, která napomáhá vytváření těch nejlepších podmínek pro hnízdění mokřadních ptáků, je také vodou na mlýn ikonickým „kozám nebeským", neboli bekasinám otavním, které právě v tomto období námluv, tak svérázně „mečí"," popisuje Michálek a dodává: „Když započteme stále se rozrůstající hejna dálkových migrantů vodoušů, několik čápů, volavek, ledňáčků, nepřehlédnutelné labutě a kachny, máme tu malý ptačí ráj."

Díky maloplošným terénním úpravám, které ornitologové provádějí během zim, se v parku několikanásobně rozrostlo množství „obojživelných dráčků" čolků velkých a objevují se další druhy ohrožených obojživelníků.

Nejkrásnějším objevem posledních dnů je pro milovníky ptactva a příznivce ptačího parku skutečný drahokam mezi mokřadními ptáky břehouš černoocasý, dlouhokrký elegán mokřadů, který díky ztrátě svého prostředí v České republice už téměř nehnízdí.

Břeněk Michálek radí, že nejlepší místo pro pozorování ptáků je val Nové Metuje u Černého mostu u Brdců. Česká společnost ornitologická však vyzývá návštěvníky ke spolupráci při ochraně ptáků: „Prosíme, nevstupujte na zavlažené louky. Vyplašíte ptáky a ještě se namočíte," děkuje za ohleduplnost a dodržování pravidel.

Dnešní „Vítání ptačího zpěvu" začne v 8.00 hodin u rybníka ve Starém Plese a zájemce provedou přímo členové České společnosti ornitologické. Ptactvo bude k vidění nejen skrz supervýkonný dalekohled, ale i přímo z ruky znalců ptačí říše.

Autor: Regina Hellová

6.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení