VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Patnáct let pracují s delikventy

Náchod - Letos slaví své patnáctiny, ale málokdo ji zná. Kdo s ní dosud nepřišel do kontaktu, jen s obtížemi odhaduje, co se pod názvem této instituce skrývá. Probační a mediační služba (PMS) působí na poli trestní justice v České republice. Svoji pobočku má i v Náchodě, kde sídlí v budově okresního soudu. Činnost Probační a mediační služby je velmi rozsáhlá.

19.3.2015
SDÍLEJ:

Okresní soud v Náchodě.Foto: M. Klusoň

„V první řadě pracujeme s pachateli trestných činů. Pomáháme ale také obětem trestných činů. Věnujeme se i spolupráci se školami, rodinami a sociálnímu prostředí klientů. Naše práce spočívá také s komunikací s úřady práce, neziskovými organizacemi a ústavními zařízeními. PMS rovněž úzce spolupracuje s policií, státními zastupitelstvími a soudy," představuje činnost služby Aneta Hejcmanová, vedoucí střediska.

Zprostředkovávají mimosoudní řešení

Při nahlédnutí na běžnou denní pracovní činnost probačního úředníka na středisku v Náchodě je možné vidět, že se zabývá převážně mediačním, tedy mimosoudním, řešení sporů. V praxi to znamená, že zprostředkuje osobní setkání pachatele s obětí trestného činu za účasti třetí osoby, kterou je mediátor. Mediační setkání dávají prostor pro vyslovení pocitů, potřeb a všeho, co zúčastněné strany očekávají v souvislosti s trestnou událostí.

„Další z oblastí činnosti PMS je práce s mladistvými a dětmi mladšími patnácti let, které se dopustily protiprávního jednání. Tam se to týká zejména spolupráce s rodinou, školou, s orgány péče o dítě a posléze i výkon výchovného nebo trestního opatření. Dále také spolupracujeme s oběťmi trestných činů, kterým probační úředníci poskytují informace o průběhu trestního řízení, podporují je při vyrovnávání se se závažnou sociální událostí trestného činu a usnadnění návratu k běžnému životu. V rámci konzultací hovoříme také o nároku na náhradu škody," říká Aneta Hejcmanová.

V neposlední řadě probační a mediační služba připravuje podmínky pro uložení a následné zajištění výkonu alternativních trestů, jako jsou obecně prospěšné práce, dohled probačního úředníka v rámci podmíněného odsouzení nebo podmíněného propuštění z výkonu trestu.

Kontrolují tresty domácího vězení

Úředníci rovněž dohlížejí na dodržování zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce a také dodržování trestu domácího vězení. „Pachatele se snažíme vést k začlenění zpět do společnosti, aby v ní mohl žít v souladu se zákony," dodává Aneta Hejcmanová.

Úředníci probační a mediační služby nezahálejí. Od 1. ledna 2001 do 31. prosince 2014 pracovalo středisko v Náchodě s 3 850 případy.

Všichni zájemci, aniž by byli zapojeni do jakéhokoli soudního sporu, mají příležitost seznámit se s prací úředníků při dni otevřených dveří. Náchodská pobočka sídlící v druhém patře budovy okresního soudu bude přístupná veřejnosti už zítra 19. března od 9.00 do 15.00 hodin. Zaměstnanci mají pro návštěvníky připravena i zajímavá setkání se zaměstnanci institucí, s nimiž spolupracují.

Autor: Jiří Mach

19.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení