Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavlišov vzpomíná na svého rodáka

Náchod, Pavlišov /FOTO/ - Náchod se může pyšnit mnoha významnými rodáky. Patří mezi ně například spisovatel Josef Škvorecký, architekt Jan Letzel či novinář, básník, spisovatel, politik a překladatel Josef Krapka Náchodský. Narodil se v obci Pavlišov, která je jednou z příměstských částí Náchoda. Včera dopoledne mu tam slavnostně odhalili obnovený památník.

14.10.2015
SDÍLEJ:

Obnovený památník Josefa Krapky Náchodského na Pavlišově.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

J. K. Náchodský
(*22. 7. 1862 Pavlišov u Náchoda - †13. 4. 1909 Prostějov)
Novinář, básník, spisovatel, politik a překladatel Josef Krapka-Náchodský byl všestranně nadanou osobností. V letech 1873-76 studoval na reálce v Praze, po smrti své matky však musel v důsledku ztráty hmotného zázemí zanechat studií. Odešel do Vídně, kde se vyučil truhlářem a posléze absolvoval průmyslovou školu. V letech 1884-85 podnikl cesty do Německa, Francie, Anglie, Ruska, Rumunska a Srbska. Poté pracoval ve Vídni jako kreslič a později působil u kočovné herecké společnosti. V roce 1888 se odstěhoval do Prahy, kde se zapojil do politického života. Spolupracoval i s T. G. Masarykem a pojilo ho celoživotní přátelství s básníkem Josefem Svatoplukem Macharem. Krapkovou literární tvorbu představuje sociální poezie, povídky, divadelní hry, črty, písňové texty i memoáry. Do češtiny překládal nejen například Lassallovy politické spisy, ale i díla předních evropských prozaiků. Velkou Krapkovou láskou bylo divadlo. Mezi jeho divadelní hry žánru realistických dramat patří „Exulant", „Marná oběť", „Odsouzená" či „Slavnostní prolog". I po svém odchodu z Náchoda se Krapka do rodného kraje často vracel. Ostatně, i jím zvolený přídomek Náchodský naznačuje pevné pouto Josefa Krapky s jeho rodištěm.

„Kousek odtud se nachází rozhledna Na Signálu a nyní vzniklo i toto místo, kde si lidé mohou odpočinout, občerstvit se i dozvědět se zajímavosti o významném místním rodákovi," připomněl starosta Náchoda Jan Birke a dodal, že na pondělním setkání s obyvateli příměstských částí si Pavlišovští toto nově vzniklé místo velmi pochvalovali .

Poznání i odpočinek

Památník se nachází na místě stávajícího, už vlivem času poznamenaného památníku z 80. let 20. století. V místě s parkovou úpravou je nově informační tabule, která přibližuje hned v několika jazycích Krapkovu literární i společenskou činnost, nechybí atypická lavička i stojan na kola. Zajímavostí je, že památník stojí na místě rodného Krapkova domku.

Moderní přístup

Na informační tabuli je zároveň uvedený i moderní informační znak pro chytré telefony, takzvaný QR kód, který návštěvníka přesměruje na webové stránky, kde se dočte o Krapkovi více.

Slavnostního odhalení památníku se zúčastnila řada významných hostů. Byli mezi nimi například předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, starosta Náchoda Jan Birke, Josef Augustin, radní města Prostějov, které je rovněž spjato s J. K. Náchodským, náchodský radní a koordinátor vzniku památníku Miroslav Brát a řada dalších.

Právě Miroslav Brát připomněl dobu, ve které Josef Krapka Náchodský žil. Přelom devatenáctého a dvacátého století byl totiž dobou mnoha objevů a technických vynálezů, které lidem ulehčovaly život. Nesla označení „Belle Époque", období krásných časů.

Silná vůle, odříkání i odvaha

„Krapka se snažil, aby právě v tomto období přišly pozitivní změny i do sociálního a politického systému. Tento výběr životní cesty pro něho jistě nebyl jednoduchý. Vyžadoval od něho silnou vůli, odříkání i odvahu. Buřič, básník, spisovatel, umělec, ale i politik a přítel ochotnického divadla. Takový byl Josef Krapka Náchodský," řekl Miroslav Brát a dodal, že by si přál, aby toto místo vyzývalo k zastavení, protože zastavení umožňuje přemýšlení.

Předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka potěšilo, že zdejší rodák Josef Krapka Náchodský neupadl v zapomnění, byť k tomu prý mnoho nechybělo. Poznamenal, že ještě nedávno tady stál jen omšelý sloup bez pamětní desky a o Krapkovi věděl jen málokdo. Od jeho narození zde na Pavlišově uběhlo už více než sto padesát let.

„Tento bezesporu talentovaný muž nemohl z důvodu chudoby vystudovat. Odešel proto do Vídně se učit truhlářem, později působil jako kreslič či člen kočovné herecké společnosti. Navštívil také řadu evropských zemí a tyto skutečnosti ho inspirovaly ke změnám ve společnosti. Chtěl zlepšit i postavení těch, mezi které se i on sám počítal to znamená nemajetných, prostých lidí," připomněl předseda Poslanecké sněmovny.

Také on by si přál, aby nově obnovený památník sloužil k poznání i odpočinku nejen místním, ale všem příchozím, kteří tuto půvabnou příměstskou část Náchoda navštíví. „Odkaz Josefa Krapky Náchodského tak zůstane zachovaný i pro dvacáté první století," dodal na závěr.

Kromě slavnostních projevů zazněly v průběhu ceremonie ukázky veršů i prózy Josefa Krapky Náchodského a v neposlední řadě i citace z textu Památce přítele autora Josefa Svatopluka Machara, který tento literát věnoval památce Josefa Krapky Náchodského. Uměleckého přednesu a recitace se úspěšně zhostili studenti Jiráskova gymnázia v Náchodě.

Autor: Regina Hellová

Místo události:
14.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení