Pro dospělé to znamená pořádný zásah do rodinného rozpočtu. Ještě nedávno šetřili na dovolenou a už jsou tu zase Vánoce. I přes veškeré zdražování se ceny cukroví i stromků většinou nezvyšují. O něco podraží jen kapříci.

Kapr patří na pekáč

„Vloni jsme je prodávali o dvě koruny laciněji, tedy kapr první třídy bude stát letos sedmdesát korun za kilo a ten výběrový dvaaosmdesát. My jsme nezdražovali, ale stouplo nám DPH, proto je cena vyšší," vysvětlil Vladimír Flégl, vedoucí Kolowratského rybářství, které obhospodařuje i část rybníků na Náchodsku.

Podle něho stále přetrvává tradice a lidé si před příchodem Ježíška pochutnávají nejraději právě na kaprovi.

„Nejčastěji si ho lidé odnášejí ještě živého, méně lidí si ho nechá zabít. Kapra prodáváme také půleného nebo filetovaného," řekl Vladimír Flégl, který přiznal, že se mu často zákazníci zmiňují o tom, že rybu pouštějí zpátky do vody. S tím ale nesouhlasí.

„Kapr je určený ke konzumaci na štědrovečerní stůl. On projde několika šoky už při výlovech a při prodeji, proto je nejlepší dát ho na pánvičku," dodal Vladimír Flégl.

Zato ceny vánočních stromků zůstávají stejné jako vloni. „Letos jsme měli velmi pěkné jedličky. Šly dobře na odbyt. Lidé, kteří jsou zvyklí u nás stromky kupovat, si většinou předem do hájovny zavolají a pro stromky si chodí hned na začátku prodeje," informovala Ludmila Linhartová ze společnosti Lesy města Náchoda. Ceny vyhledávaných jedliček se u nich pohybují od 500 do 600 korun, podle velikosti. Nejlevněji vyjde smrk, a to od 150 do 250 korun. Stromky nabízejí už od 5. prosince, avšak někteří opozdilci přicházejí i na Štědrý den.

Na vánoční stůl patři neodmyslitelně i cukroví. Zatímco někde lze ještě objednat, Lázeňská cukrárna v Náchodě Bělovsi přijímala objednávky do 6. prosince.

Cena za jeden kilogram cukroví byla 320 korun, dva kilogramy vyšly na 595 korun. „Až do Vánoc nabízíme také čajové pečivo. Chutná podobně jako vánoční cukroví, ale není tak pracně zdobené," upřesnila provozní cukrárny Vendula Bláhová. Toto cukroví je levnější, vyjde na 215 korun za kilogram. 

Vánoční nákupy

Kapr - cena přibližně od 70 do 82 korun za kilogram

Smrk - od 150 do 250 Kč

Borovice - od 200 do 300 Kč

Jedle - od 500 do 600 Kč

Smrk pichlavý - od 400 do 500 korun

(ceny se mohou u různých prodejců lišit a jsou závislé i na velikosti stromku)

Cukroví - okolo 320 korun za kilogram.

Čajové pečivo - okolo 215 korun za kilogram