„Na jaře to vypadalo, že letošní úroda bude výborná. Vše ale překazil přírodní živel, který na sad sesypal kroupy. Ty pomlátily plody o velikosti asi tří centimetrů a z celé úrody během chvíle nezůstalo vůbec nic," posteskl si Pavel Brejtr.

Jak doplnil, poškozené ovoce nebylo možné ani nějakým způsobem zužitkovat. „Ochrana stromů ale musela probíhat po celou sezonu podle plánu, aby byl připraven sad na příští rok. Náklady zůstaly, ale zisk byl nulový," vysvětlil Pavel Brejtr.

Jarní krupobití postihlo i největšího pěstitele jablek v České republice, Zemědělské družstvo Dolany.

Družstvo využívá pro pěstování ovoce 271 hektarů intenzivních sadů. Největší plochu, a to 205 hektarů zabírají jabloně.

Jak prozradil vedoucí střediska ovocnářství Jiří Fišer, v průměru sklízejí okolo sedmi tisíc tun jablek ročně. Stejné množství by mělo být sklizeno i letos, jedná se tedy o průměrný rok. Slibně začínající sezonu překazily i tady kroupy.

SEDMDESÁT PROCENT ÚRODY ZNIČILY KROUPY

„Jediné, co nám letos hodně uškodilo, byly kroupy. Ty přišly 26. května. Potom ještě byly asi dvě vlny, ale ta hlavní byla v květnu, ta poškodila okolo sedmdesáti procent úrody," vysvětlil Jiří Fišer.

Kroupy tak připravily družstvo během chvíle o přibližně 30 milionů korun.

Družstvo se na tento přírodní živel postupně připravuje a mladé výsadby se už dávají pod sítě, které by měly případnému krupobití zabránit v poškození plodů.

„Bohužel, kroupy přišly velice brzy, když se teprve sítě stahovaly. Ještě jsme neměli vše zabezpečené," doplnil Jiří Fišer.

Zbytek ale byl v pořádku. Všechna jablka, která byla pod sítěmi, jsou prý chuťově i barevně v daleko lepší kvalitě než v jiných letech.

„Okolo třiceti procent jablek je velmi kvalitních. Jsou v lepších parametrech a kondici než v předešlých letech. Letošní ročník, co se týká dozrávání, nebyl špatný. Většinu stromů máme pod závlahou, proto nám sucho na kvalitě a velikosti neuškodilo," uvedl Jiří Fišer.

Jak vysvětlil, velmi kvalitní jablka určená pro drobný prodej či obchodníky mají ve skladu. Těch je prý víc jak dost.

„Zásobujeme ale i obchodní řetězce. Tam je situace o něco horší. Ve skladech máme asi třetinu až polovinu jablek oproti normálu. Něco jde i na vývoz, ale ten je ojedinělý," dodal Jiří Fišer.

Co se týká kvality jablek, jsou v družstvu spokojení. S množstvím už tolik ne. Jablka z družstva jsou dodávána na trh po celý rok. Cenu jablek nižší výnosy neovlivní, protože jablek je prý v rámci Evropy víc jak dost.

S letošní úrodou jablek je celkem spokojený ovocnář ze Žernova, František Lexmán.

„Úroda byla průměrná. Počasí nás občas potrápilo, ale nějaké srážky spadly. Hlavně ke konci vegetační doby," řekl pěstitel.

NÍZKÉ CENY POMALU LIKVIDUJÍ PĚSTITELE

Jediné, na co si postěžoval, jsou prý neúměrně nízké výkupní ceny.

„Ty jsou přibližně na stejné úrovni, jako byly před dvaceti lety, ale všechno ostatní, co je potřeba k pěstování, jde nahoru a náklady nám tím neúměrně stoupají," postěžoval si František Lexmán.