VÍCE NEŽ TISÍC JIŘINEK

Součástí slavností je i výstava jiřinek v areálu Muzea Boženy Němcové v České Skalici, a to od 9.00 do 17.00 hodin. Vystavovatelé z východních Čech ukazují řezané jiřinky v obou sálech maloskalické tvrze, kromě řezaných květin je k dispozici i výsadba přímo na tvrzi a v okolí muzejního areálu.

V tomto památkově chráněném areálu je vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů.

Muzeum návštěvníkům nabízí také kavárenské služby přímo na výstavišti a volný vstup do expozic muzea. Běžným se stal volný vstup na výsadbové pole, a to už od července pěstitelé tak mají lepší možnost pozorovat květiny během různých vegetačních cyklů a snadněji si poté vybrat.

HLASOVÁNÍ O KRÁLOVNU

Také letos budou moci návštěvníci hlasovat v soutěži s anketou o Královnu jiřinkových slavností. Sami svými hlasy vyberou nejpřitažlivější odrůdu a rozhodnou tak o symbolu Jiřinkových slavností 2017. Královnou jiřinkových slavností 2016 se loni stala odrůda Brad Pitt.

KLAPETO I LA BILANCETTA

V dramaturgii výstavy se opět vyjímají akce s kulturním rozměrem. Dnes, v sobotu 10. září, budou na maloskalické tvrzi od 14.00 16:30 hodin k poslechu staropražské písničky skupiny Klapeto a večer ještě v mimořádně otevřeném ateliéru Julie Mezerové předvede soubor La Bilancetta koncert francouzské barokní hudby.

Posluchači se prostřednictvím zpěvu, dobových nástrojů jako viole de gambe, théorbe či clavecin a také díky své fantazii octnou v komnatě barokního zámku ve Francii a vyslechnou efektní, zároveň ale i intimní hudbu určenou francouzské aristokracii i samotnému králi. Akce bude spojena s ochutnávkou francouzských vín.

Neděle bude od 14.00 do 16.00 hodin už tradičně patřit promenádnímu koncertu, který doprovází Big Band Dvorský.

MALOVÁNÍ NA HEDVÁBÍ

V sobotu i v neděli od 10.00 do 16.00 hodin bude pro zručné návštěvníky, včetně dětí, připraveno malování na hedvábí. Zájemci si produkty nejen koupí, ale i vyrobí.

Nedělní doprovodný program zakončí v 15:30 hodin vyhlášení vítěze ankety Královna jiřinkových slavností.

ZAJÍMAVÉ VÝSTAVY

Po celou dobu slavností budou zájemcům k dispozici zdarma expozice obou českoskalických muzeí, včetně dočasné výstavy Křížové cesty Jizerských hor. Všichni návštěvníci slavnosti dostanou nakonec možnost se slevou navštívit unikátní výstavu muzea Kouzlo starých časů s názvem S elegancí a noblesou, které je dočasně umístěna v hlavní výstavní síni muzea.