Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět mladých sokolíků ze dvou hnízd se vydává do světa

Broumovsko - Ze sedmi párů sokolů stěhovavého, kteří letos na jaře zahnízdili na Broumovsku, Teplicku a Policku, se podařilo dvěma dovést své rodičovské snažení do úplného konce.

14.6.2017
SDÍLEJ:

DOSPĚLÝ SOKOL a dvě vyvedená mláďata na skále v Teplicích nad Metují.Foto: Josef Vrána

Během minulého týdne opustila všechna tři mláďata sokola stěhovavého hnízdo v Teplických skalách. „Nejprve se vydávali pěšky jen do nejbližšího okolí – po vřesem zarostlé římse. Když si dodali více odvahy, začali přeletovat i na okolní skály. To je dobrá zpráva, protože jejich hnízdění bylo ohroženo hned na svém začátku,“ připomněl zoolog Petr Kafka ze Správy CHKO, že letošní hnízdění sokolům znesnadňovala nejen příroda, ale i lidé.

TURISTÉ, SNÍH A MRÁZ

„Během zahřívání vajec totiž samice velmi citlivě reagovala na průchod turistů pod hnízdní skálou a často z hnízda vyletovala. Návrat zpět jí pak trval i 20 minut. Zejména během chladnějšího počasí a vyšší návštěvnosti skal hrozilo velké riziko zastuzení celé snůšky, a proto byla část prohlídkového okruhu skalami pro turisty uzavřena. Hnízdění pak pokračovalo bez větších komplikací a rušení, a to i v době, kdy kolem hnízda napadlo 10 centimetrů sněhu a teploty klesaly pod bod mrazu,“ potěšilo ornitologa, že hnízdící pár všechny nástrahy přestál.

OKRUHEM UŽ LZE PROJÍT BEZ OMEZENÍ

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zorganizovala ve spolupráci s Lesy ČR pozorování sokolů s odborným výkladem. To bylo oproti předchozím rokům zpočátku komplikované, jelikož nebylo vidět přímo do hnízda.

„Ve chvílích, kdy mláďata ani dospělé sokoly nebylo možné zahlédnout, ocenili návštěvníci ukázky ze života sokolů promítaných na tabletu. Komentované pozorování sokolů bylo naposledy připraveno na minulý víkend, kdy měli návštěvníci možnost při troše štěstí mladé sokoly spatřit, jak se zdokonalují ve svém leteckém umění,“ zmínil Petr Kafka, a dodal, že od soboty 10. června lze turistický okruh Teplickými skalami projít bez omezení.

V KOVÁŘOVĚ ROKLI SE VYLÍHLI DVA

Dvě mláďata úspěšně odchoval i pár hnízdící v Kovářově rokli v Broumovských stěnách. Také zde platí, že opatření v podobě zákazu vstupu turistů do blízkosti hnízdiště přineslo své ovoce. „Pokud by okolí hnízdiště nedaleko vyhlídky na Skalní divadlo nebylo na dva měsíce uzavřené, tak se domnívám, že by ti sokoli vůbec neměli šanci vyhnízdit. Od pondělí je už ale vyhlídka zpřístupněna veřejnosti,“ dodal Petr Kafka.

Oba rodičovské páry budou mladé sokolíky ještě několik týdnů krmit, než se sami naučí lovit a zcela se osamostatní. Ani tak ještě nemají vyhráno, neboť na ně v krajině číhá mnoho nebezpečí. „Nejvyšší riziko představují nezabezpečené sloupy elektrického vedení, volně natažené dráty v krajině, ale i přirození predátoři. Stále nelze vyloučit ani pronásledování ze strany člověka,“ je si vědom Kafka.

Čelí nástrahám

I přes mírný nárůst populace na území ČR to sokoli stěhovaví stále nemají jednoduché. Úspěšnost hnízdění ve volné přírodě není tak velká, jak by se dalo očekávat. Stejně jako vloni bylo i v letošním roce v CHKO Broumovsko zaznamenáno pět zmařených hnízdění z celkem sedmi. Předloni se nepodařilo mláďata vyvést dokonce žádnému páru.

Důvody nejsou někdy zcela jasné, přirozeně se jedná o vliv jiných predátorů či počasí, ale podstatnou roli hraje také vysoká oblíbenost skalních oblastí mezi turisty a horolezci a s tím související riziko rušení na některých lokalitách.

Autor: Jiří Špreňar

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení