Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peticí chtějí zabránit rozšíření přechodu

Machovsko - Přestože z Královéhradecka je to do Polska co by kamenem dohodil a Češi tuhle vzájemnou blízkost rádi využívají, jsou místa, kde se z těsného sousedství neradují. „Nesouhlasíme s rozšířením režimu na česko-polském hraničním přechodu „Machovská Lhota - Ostra Góra“ pro provoz osobních automobilů, vyjma malého příhraničního styku.“

27.7.2017
SDÍLEJ:

PRO A PROTI. Rekonstrukce silnice u hraničního přechodu začala. Jedni nechápou, jak se někdo může podepsat pod zhoršení životních podmínek. Jiní berou novou cestu jako jejich zlepšeníFoto: David Šrůtek

To je znění petice, pod niž se za necelé tři týdny podepsalo přes 200 lidí. Přátelé Lhoty u Machova tak chtějí zvrátit rozhodnutí, že rekonstrukce komunikace v obci je podmíněna rozšířením režimu na hranicích pro vozidla do 3,5 tuny.

Názory pod petici vkládají zastánci i odpůrci tohoto projektu.

Přátelé Lhoty u Machova, kteří proti otevření hraničního přechodu vystupují nejrazantněji, obcházeli minulý týden domácnosti s letáčkem, v němž se snažili vysvětlit, co Machovsko rozšířením přechodu získá a co ztratí. „Někde jsem se jako neprofesionální pošťák zdržel třeba i půl hodiny v debatě, když o tom lidé začali víc přemýšlet,“ říká umělecký řezbář Petr Kysela, který v těchto dnech vyráží mezi obyvatele s papírovou peticí. „Chceme petici dostat i k lidem, kteří nemají přístup k internetu. Jedná se hlavně o seniory,“ dodává Petr Kysela, podle nějž dotace nejsou samospasitelné. „Když mi dají dotaci, tak bych uměl udělat třeba vyhlídkovou cestu na Milence, i s osvětlením. A nahoře bude parket se zábavou… Ani helikoptéru bych nepotřeboval,“ uzavírá s nadsázkou.

V debatě pod peticí se v názorové diskusi ale střetávají oba protipóly jak signatáři petice, tak i zastánci rozšíření režimu na hraničním přechodu.

„Nevidím v celém projektu žádný moudrý význam. Naše vesnice je nádherné místo pro život. Čistý vzduch a voda, který mi v podstatě v dětství zachránil život, když jsme se právě sem přestěhovali s rodiči z Brna. Proč to zbytečně pokoušet?“ ptá se Jakub Voves z Machova.

Petici například rozhodně nehodlá podepsat Antonín Krtička, který do svých 21 let žil v Machovské Lhotě a nyní má trvalé bydliště v Machově. „Dostávali jsme letáky, kde upozorňují na to, co všechno se tady bude nebo nebude dít. Dívám se na to tak, že stavba už se rozjela, a kdyby se jim to podařilo zvrátit, což tedy nepředpokládám, tak by mě zajímalo, kdo by rozkopanou silnici uvedl do původního stavu, za jaký peníze. Asi by to šlo na vrub obce, kdyby to kvůli petici skončilo,“ obává se Antonín Ticháček, kterému také vadí, že ti, co stojí v čele spolku Přátelé Lhoty u Machova, nemají v Machově nebo ve Lhotě ani trvalé bydliště. „Rozhodující je, že dobrou věc, která se zde začala dělat, chtějí zvrátit. Já v tom vidím mstu vůči zastupitelstvu a starostovi,“ domnívá se Antonín Krtička, který s výstavbou nové silnice i s rozšířením provozního režimu na hraničním přechodu souhlasí.

„Ta silnice je po výstavbě kanalizace potřebná a pro obyvatele prospěšná,“ je přesvědčen, že si novou vozovku Machov zaslouží. „Petici v žádným případě já ani nikdo z naší rodiny podepisovat nebudeme.“

Organizátoři petice mají naopak radost, že jsou pod ní podepsáni lidé, kteří mají ke kraji vztah anebo jsou odborníky na přírodní vědy. Mezi signatáři je například objevitel první české dinosauří stopy geolog Radek Mikuláš. „Machovská Lhota je krásné klidné místo a taková by měla i zůstat. Desítky či spíš stovky automobilů denně navíc jsou v takovéto vesnici hodně znát, nepouštějme je tam,“ okomentoval svůj podpis pod petici.

Autor: Jiří Špreňar

27.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení