Přibližně v tomto duchu probíhají už delší dobu vášnivé debaty mezi ministerstvem životního prostředí a firmami, jež obchodují s nápoji. Ministerstvo chce změnit zákon o odpadech a nechat zavést zálohované PET lahve a nápojové plechovky. Živnostníci, včetně těch náchodských, protestují. Kvůli novému zálohovacímu systému by museli koupit drahé výkupní automaty a vyčlenit místo pro lahve.


„Z pohledu ekologů je to určitě dobrý nápad. Avšak z pohledu nás, přepravců, už to tak dobrý nápad není, jelikož by se to promítlo do cen,“ myslí si například Ladislav Janeček, vedoucí jaroměřského velkoobchodu Trio. Podobný názor má i vedoucí broumovské prodejny nápojů Jaroslava Černá. „Z hlediska životního prostředí je to podle mě dobrý nápad. Ale jak by to fungovalo v menších obchodech v praxi, to si nedokážu představit. Byl by to pro nás velký výdaj navíc, kupovat nějaké zálohovací zařízení. A člověka, který by ty lahve třídil, si taky nemůžeme dovolit.“


Chodit vracet do obchodů PET lahve by se nelíbilo ani některým občanům. Mezi ně patří třeba Monika Kamášková z Náchoda. Ta se domnívá, že zavést takový zákon by bylo určitě zbytečné. „V dnešní době už snad každý PET lahve doma stejně sám od sebe třídí. Vůbec si neumím představit, že bych jich měla třeba pětadvacet nosit zpět do obchodu,“ říká Komášková.