Polovina dětí po jídle zvracela

„Po čtyři roky jsem vařila na táboře jednoho sdružení. Neměla jsem potravinářský průkaz. Vedoucí mě ujistil, že ho nepotřebuji. Chtěla jsem uchovávat vzorky jídel. Ani to vedoucí nechtěl, že prý to je jen malý tábor pro 28 dětí. Ve skutečnosti tam bylo dětí 36. Ty nad oficiální počet byly děti a příbuzní vedoucích. Přestala jsem s nimi jezdit, když jednou polovina dětí zvracela po jídle vedoucími nad míru obarveném bretonem (potravinářským barvivem, pozn. red.),“ řekla žena z Královéhradecka, která si nepřála uvést své jméno.

Předpisy ještě víc zmírnili

Pokud je tábor malý, pouze do třiceti dětí, a nebo netrvá déle než pět dnů, nemá pořadatel ohlašovací povinnost hygieně. Koná se prostě bez jakéhokoliv uvědomění úřadů.

„Dříve ta hranice byla dvacet dětí a tři dny, ale před několika lety byla zmírněna,“ uvedl vedoucí chrudimského oddělení hygieny dětí a dorostu Otto Horníček.

Právě na Chrudimsku se v průběhu tohoto léta uskuteční 90 běhů letních táborů, hygienici chtějí zkontrolovat alespoň polovinu z nich. Závažné problémy ani neočekávají, organizátoři táborů se už prý naučili dbát na vše podstatné. „Nějaká porušení nacházíme už jen sem tam a nebývají zásadního charakteru. Ani se nepamatuji, že bychom v posledních letech museli nějaký tábor uzavřít,“ dodal Horníček.

V uplynulých pěti letech nevydala hygiena v celém Královéhradeckém kraji ani jeden zákaz konání tábora. Loni se v kraji konalo 196 letních dětských táborů v 265 bězích.

„A dále jsme měli informace o konání 59 běhů jiných podobných akcí s počtem dětí do třiceti,“ uvedla Žaneta Špačková, vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

(rot, kim)