VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pivovar neprodají, Billu stavět nebudou

Broumov - Bývalý měšťanský pivovar se rozhodně prodávat nebude a Billa se místo něj v sousedství benediktinského kláštera stavět nebude.

17.12.2016
SDÍLEJ:

PIVOVAR A KLÁŠTER jsou v těsném sousedství. O tom, jestli místo pivovaru bude stát Billa rozhodnou zastupitelé.Foto: Deník/Jiří Řezník

S tímto překvapujícím rozuzlením předstoupil na středečním zasedání zastupitelstva broumovský starosta Jaroslav Bitnar. A důvod rychlého rozhodnutí? Město bylo úspěšné v žádosti o dotaci na vybudování „turistického kiosku" v jednom z objektů přináležícího k areálu pivovaru, o který měl developer rovněž zájem. Zastupitelé proto přijali usnesení, v němž nabídku společnosti Probus Real na odkoupení bývalého pivovaru odmítli.

O více než pět a půl tisíce metrů čtverečných lukrativního pozemku v sousedství broumovského kláštera začali mít developeři firmy Probus Real zájem na podzim. Na začátku října přišli za broumovskými zastupiteli se žádostí o odkoupení areálu někdejšího měšťanského pivovaru s tím, že ho zdemolují a na jeho místě postaví Billu.

NEPRODÁVEJTE, OBCHOD U KLÁŠTERA NECHCEME

Varianta, že by v sousedství benediktinského kláštera vyrostla velkoprodejna však nenechala klidnými odpůrce této konzumní vize. Ti sepsali otevřený dopis, který nabádá zastupitele, aby vzali rozum do hrsti, a bývalý pivovar neprodávali. Dopis podepsalo na 300 lidí. Mezi těmi, kdo výzvu podepsali, byli například někdejší starostové města Zdeněk Streubel a Libuše Růčková.

Celá záležitost se ale nakonec vyřešila v podstatě samovolně na základě čerstvě přiznané dotace, která pro Broumov zahrnovala několik záměrů a mezi nimi bylo i smysluplné využití chátrající stavby stojící na okraji pivovarského areálu.

ZE „STODOLY" DÍKY DOTACI BUDE „CYKLODŮM"

„V rámci projektu si město zažádalo, že z této nemovitosti stojící u vstupu do klášterní zahrady uděláme turistické zázemí, kde bude informační kiosek, veřejné toalety a úschovnu zavazadel," vyjmenoval starosta Jaroslav Bitnar, co vznikne v budově, jejíž pracovní jméno přiřknutá dotace povýšila ze „stodoly" na „cyklodům".

Vzhledem k nečekanému vývoji situace tak padla možnost nabízet nemovitost měšťanského pivovaru společnosti Probus Real, která měla zájem o odkoupení celého objektu i s touto nemovitostí.

„Úspěšnou žádostí o dotaci je v podstatě vyřešena odpověď na otázku prodat či neprodat," dodal starosta, a zformuloval usnesení zastupitelstva, podle něhož město odmítá nabídku společnosti Probus Real na odkoupení bývalého měšťanského pivovar. Zastupitelstvo zároveň starostovi uložilo ukončit jednání s touto společností.

PIVOVAR BUDE STÁT A ČEKAT NA NÁPAD

„Jsem rád, že to dopadlo tak jak dopadlo, že se ten prostor nebude prodávat," potěšilo nové rozuzlení situace bývalého hejtmana a broumovského zastupitele Lubomíra France. „Myslím si, že teprve přijde během dvou, pěti nebo deseti let jiná příležitost, jak s tímto prostorem mezi klášterem a středem města naložit jinak, než tam postavit obchoďák," zmínil Franc, kterého zajímalo, jak plánovaný „cyklodům" bude vypadat. „Ten dům se dispozičně nijak nezmění, akorát se opraví a bude sloužit potřebám turistů a zázemí tam budou mít i technické služby," dodal starosta Jaroslav Bitnar.

Jak dotace rozhodla o tom, že se pivovar nebude prodávatV srpnu 2015 se sešlo několik zástupců českých a polských měst, kteří společně debatovali o možnostech česko-polské příhraniční spolupráci v programu „Překračujeme hranice". V lednu 2016 byla podaná žádost a v pátek 9. prosince byl projekt Cykloregion Noworudsko-Radkovsko Broumovsko vybrán a podpořen dotací. Na polské straně se postaví nové cyklostezky v Nowe Rudě a okolí. Na Broumovsku se jedná o cyklostezku, která naváže na již existující cyklotrasu vedoucí ze Šonova, která povede přes Broumov do Křinic, kde se opraví zdevastovaná cesta od Ameriky na Hvězdu. Z dalších projektů byla podpořena i Cesta Kamene (Hořice), Naučná cesta Evropským městem Náchod Kudowa Zdrój či Rozvoj cestovního ruchu a geoturistiky v regionu Středních Sudet (Broumovsko).

Autor: Jiří Špreňar

17.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Soňa Marková

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení