Oheň naštěstí nijak nezasáhl na dvě desítky okřídlených dravců, s nimiž manželé Miroslav a Ivana Jirsovi navštěvují domovy seniorů, nemocnice či ústavy a pomocí falconyterapie, při níž se lidé mohou dotýkat sovy nebo dravce, což vyvolává dobrou náladu. Nyní našli provizorní přístřeší v mobilheimu, ve kterém by správně také neměli přebývat a netuší, co s nimi a jejich ptáky, psy a koňmi bude dál. Navíc dnes - v úterý 12. března - očekávají vykonavatele soudního rozhodnutí, protože k tomuto datu dostali soudní příkaz k vystěhování z domu, který v noci z pátku na sobotu významně poznamenal oheň.

Zdroj: HZS KHK/Michal Fanta

V mobilheimu nedaleko shořelého domu sedí manželé, kteří 8. března krátce před páteční půlnocí společně se synem utíkali před plameny. Jak k požáru došlo nevědí, a i když je po dlouhých soudních peripetiích s domem napadají různé myšlenky, tak nahlas je nechtějí vyslovit.

„Byl to normální pateční večer. Připravovala jsem na druhý den nějaké jídlo, protože v sobotu k nám měla přijet dcera s manželem pomoci vyklidit zbytek nábytku z domu, co bychom sami nezvládli," začíná vyprávět Ivana Jirsová a její ruka se stále viditelně chvěje.

Před usnutím Miroslav podle svých slov ještě naložil kamna, aby se ráno neprobudili do zimy, a manželé usnuli. „Pak mě probudil kouř. Nejdřív jsem se lekl, že jsem blbě zavřel kamna. Vběhnul jsem do chodby, ale tam bylo plno kouře, nebylo vůbec vidět, tak jsem se vrátil a vzbudil manželku a syna. Ten jako první vyskočil z okna ven a pak jsme pomohli Ivě ven a já jsem jen stihl popadnout noťas a telefon a taky jsem vyskočil ven," popisuje noční útěk z hořícího domu, z jehož střechy už šlehaly plameny.

Ve Vlásence hořel rodinný dům.
Požár na Náchodsku zničil rodinný dům, způsobil škodu půl milionu korun

„Zavolali jsme hasiče a i když dorazili za pár minut, tak nám se to zdálo jako strašná doba. Jelikož to ale je dřevostavba, tak to bylo rychlý, hodně tomu pomohl asi ten polystyren," dívá se na zbytky ohořelého zateplení. „Vůbec nevíme od čeho to mohlo chytnout, protože elektřina tady není, máme jen malý solární systém a elektrocentrálu a to byly vypnuté," dodává Miroslav Jirsa u domu, který jim přinesl víc strastí než radosti.

Zdroj: Jiří Řezník

Anabáze okálu na samotě jim totiž přinesla jen spoustu práce na jeho zvelebení a pak soudní tahanice, v nichž neuspěli. „Koupili jsme ho před několika lety v dobré víře na splátky a začali ho renovovat, protože byl v podstatě vybydlený. Investovali jsme tam asi 750 tisíc, ale po třech, čtyřech letech ten člověk, od něhož jsme ho měli, nemovitost jakoby prodal znovu a my jsme zjistili, že náš dům má novou majitelku," popisuje začátek soudní anabáze, která se táhla poslední roky. „Bohužel jsme to prohráli a mezitím jsme se dozvěděli, že jsme čtvrtí majitelé, kterým to takto udělal. Jelikož se nám s novou majitelkou nepodařilo dohodnout, abychom zde zůstali v nájmu, tak to došlo až k okamžiku, že nás měli v úterý 12. března z rozhodnutí soudu vystěhovat," říká sokolník, a dodává, že právě soudně určený termín jejich vystěhování a požár domu o pár dní dříve vedlo některé lidi ke sdílení myšlenky, že se jednalo o úmyslné žhářství majitelů. To Miroslav Jirsa ale odmítá jako nesmysl. „Vůbec nevím, co si mám o takových lidech myslet. Přece bych si nezapálil střechu nad hlavou, kde spí rodina. Lidi jsou hrozný," říká smutně a rozzlobeně reaguje na ty, kteří si přijíždějí ohněm poničený dům fotit jako nějakou atrakci.

Požár, který vypukl na samotě nad Českou Metují a Stárkovem zničil dům, s nímž jeho obyvatelé zažili dlouhé a neúspěšné soudní spory. Co bylo příčinou požáru aktuálně vyšetřuje Policie ČR.Zdroj: Deník/Jiří Řezník

I když našli útočiště v mobilheimu, tak oheň jim sebral prakticky všechno. Co potřebují nyní nejvíce? „Momentálně bychom nejrychleji potřebovali sehnat kadibudku. Možná to zní humorně, ale nám do smíchu není. Sice nemusíme spát venku, ale nemáme kam jít na záchod," pojmenovává nezáviděníhodnou realitu. „Přišli jsme o veškeré krmení pro psy, pro koně, to by nám přišlo vhod. No a pokud by se někde objevila nějaká polosamota, kde bychom mohli mít naše zvířata a bylo to finančně pro nás únosné, tak to bychom byli nejšťastnější," dodává Miroslav Jirsa.

Oheň naštěstí nijak nezasáhl na dvě desítky okřídlených dravců s nimiž manželé Miroslav a Ivana Jirsovi navštěvují domovy seniorů, školy, nemocnice či ústavyZdroj: Deník/Jiří ŘezníkNoční požár naštěstí nijak neohrozil kolonii 18 dravců a sov, které manželé používají pro svojí práci. „Jedná se o enviromentální výuku ve školách, falconyterapie, což je obdoba známější psí canisterapie, ale s dravými ptáky a sovami. Děláme různé besedy, letové ukázky a další akce. I když jednu chvíli to vypadalo špatně a vypadalo to, že je budeme muset odnosit pryč, tak naštěstí jim ten požár nijak neublížil," byla pro Jirsovi zřejmě jediná pozitivní zpráva ohnivého víkendu.

Požár rodinného domu ve Vlásence, který byl ohlášen 8. března ve 23:50, způsobil škodu 500 tisíc korun. V době příjezdu jednotek se již objekt nacházel ve fázi plně rozvinutého požáru. Jedna osoba nadýchaná kouřem skončila v péči ZZS KHK. Požárem byla zasažena obytná část objektu a střešní konstrukce. Hasiči z domu vynesli dvě propanbutanové lahve. Požáru uhasily jednotky z CHS Velké Poříčí, HS Broumov, JSDH Česká Metuje a JSDH Police nad Metují. Příčina požáru je v šetření vyšetřovatelů HZS Královéhradeckého kraje a Policie České republiky.

Požár, který vypukl na samotě nad Českou Metují a Stárkovem zničil dům, s nímž jeho obyvatelé zažili dlouhé a neúspěšné soudní spory. Co bylo příčinou požáru aktuálně vyšetřuje Policie ČR.Požár, který vypukl na samotě nad Českou Metují a Stárkovem zničil dům, s nímž jeho obyvatelé zažili dlouhé a neúspěšné soudní spory. Co bylo příčinou požáru aktuálně vyšetřuje Policie ČR.Zdroj: HZS KHK/ Michal Fanta