„ Na konci roku 2008 jsem byl kontaktován třemi podnikateli, kteří začali o této variantě uvažovat. Asi po třetí schůzce jsem nechal svolat neveřejné zasedání zastupitelstva, kde jsem chtěl všechny jeho členy o tom informovat, protože jsem vnímal, že je velmi důležité se těmto podnikatelům vyjádřit, zda s tím město souhlasí a je ochotno prodat potřebné nemovitosti za minimální částky. Ten investiční záměr je obrovský. Zaujalo mě, že investoři věděli, kde by chtěli přesně začít, pokračovat, kde by bylo zázemí, kde by se tvořily služby. Byli to oni, kteří kvůli tomu jednali s příslušnými představiteli tohoto státu, se zástupci ministerstva spravedlnosti, poslanci a podobně. Šlo by totiž o velké rozhodnutí, které by se neučinilo ani ve městě, ani na kraji, ale na příslušném ministerstvu respektive v poslanecké sněmovně,“ řekl k záměru starosta Jiří Klepsa.

Město již v této věci jednalo s ekonomickým náměstkem vězeňské služby, který však zřízení věznice nedal zelenou, ale ani červenou. Radní věří, že tato varianta není mrtvá, není zastavená a chtějí záměru maximálně pomoci.

“Věříme tomu, že s realizací toho záměru by přibyly nová pracovní místa, podnikatelské možnosti, přišly by rodiny zaměstnanců a podobně. Domnívám se, že těch pozitivních dopadů je daleko více. Nejvíce pozitivní dopad by byl na chování mnoha obyvatel v Josefově. V případě, že by tam bylo vězení a zaměstnanci vězeňské služby, zavládl by tam určitý řád, disciplína,“ domnívá se starosta.

Věznice by se stavěla v několika etapách a našlo by zde nedobrovolný domov přibližně čtyři tisíce odsouzenců ve čtyřech kategoriích, které vyžadují různý stupeň ostrahy.

Na zřízení věznice se názory obyvatel samozřejmě liší. „Myslím si, že to není dobrý nápad. Budeme se bát chodit ven. Lepším řešením by bylo v nevyužitých budovách udělat nemocnici nebo byty,“ řekla Deníku obyvatelka Josefova, která nechtěla prozradit své jméno. Její názor sdílí i důchodkyně Marie Čechová. „Budu se bát o svoji bezpečnost,“ tvrdí.

Zcela odlišný názor má učitel Pavel Šimek. Ten se domnívá, že je to dobrý nápad a podporuje ho. „Přibudou nové pracovní příležitosti. Myslím si, že kdyby na toto téma bylo referendum, věznice by prošla,“ je přesvědčen Šimek, s nímž souhlasí i pečovatel Michal Gučik. „Určitě jsem pro věznici. Objekty jsou v Josefově prázdné a konečně by našly využití,“ dodal.

O tom, zda věznice nakonec v Josefově bude, musí rozhodnout ministerstvo vnitra a poslanecká sněmovna.

HLASUJTE I VY V PŘILOŽENÉ ANKETĚ