Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plovárny nevydělávají, přisypat musí města

Náchodsko – Provozování koupališť není pro drtivou většinu měst výnosný, avšak jedná se o službu pro lidi. I radnice náchodského regionu musejí každoročně dotovat své plavecké areály nemalými částkami.

25.7.2012
SDÍLEJ:

KOUPALIŠTĚ jsou prodělečná, města je dotují.Foto: Deník/ Věra Sýkorová

Třeba v Meziměstí se vloni vyšplhaly náklady na provoz tamního koupaliště na asi 2,4 miliony korun, přičemž příjmy dosáhly zhruba 900 tisíc korun. „Bilanci finančních prostředků lze vyhodnotit až po skončení koupací sezóny, nyní nelze s přesností určit, kolik nás bude provoz koupaliště letos stát," uvedl Pavel  Hečko, místostarosta Meziměstí.

Počasí hraje na každý pád prim

Všechny venkovní plovárny jsou závislé na počasí. Čím více svítí sluníčko, tím vyšší je návštěvnost. „Když je hezky, je koupaliště plné, když je šeredně, je prázdné. Ale vodu musíte udržovat v požadované kvalitě. To znamená, že jsou v provozu čerpadla, doplňuje se chemie, areál se hlídá…," vysvětlil Hečko.

Koupaliště v Teplicích nad Metují je přírodního charakteru. Rozhodně se nejedná o komerční záležitost, což dosvědčuje i nízké vstupné.

„V žádném případě nám tržby nepokryjí náklady, v dobrém případě tak maximálně polovinu," uvedl Milan Brandejs, teplický starosta s tím, že město dotuje koupaliště částkou 100 až 150 tisíc korun ročně.

Stoleté koupaliště historického rázu

„Záleží to i na výši finančních prostředků investovaných do oprav a údržby téměř stoletého areálu," připustil Brandejs, který si pochvaluje, že jak místní, tak i turisté kladně hodnotí historický ráz teplické plovárny.

„Máme i přespolní klienty, kteří raději zajíždějí k nám, než aby využívali podobné zařízení ve svém městě," tvrdí  Brandejs.

V Polici nad Metují se mohou radovat z částečně zrekonstruovaného areálu, ale ani zde si na sebe koupaliště nevydělá.

Podle Jiřího Škopa, místostarosty města, po zkušenostech z let minulých se letos počítá s náklady na provoz kolem 500 tisíc korun.

„Zda se podaří tyto náklady pokrýt příjmy ze vstupného samozřejmě nejde předem říci, neboť toto je závislé na počasí," řekl Škop s tím, že v posledních letech vykazovalo koupaliště ztrátu, kterou hradilo město Technickým službám přibližně ve výši kolem 300 tisíc korun. „Lze očekávat, že podobné to bude i letos, pokud nebude léto milostivé a nebude příjem ze vstupného větší," dodal Škop.

Dlužné nájemné hradí po splátkách

Polická radnice řešila v minulosti provozování koupaliště pronájmem. Jenže vždy po skončení sezóny se vyskytly problémy v podobě neplnění závazků z nájemní smlouvy, zejména stran placení nájemného. Město nájemci nemohlo nájemné odpustit, a to ani přesto, že poslední dvě sezony nebyly pro provozování plovárny zrovna ideální. „Dlužné nájemné je tak hrazeno nájemcem dodnes na základě splátkového kalendáře," uvedl Jiří Škop.

Aby polická radnice předešla opakování scénáře z let minulých, rozhodla se vyhlásit veřejnou soutěž o provozovatele koupaliště. Nakonec ale rada města nevybrala žádnou z podaných nabídek, jelikož podle Škopa hrozilo opakování již řešených problémů. Proto byly pověřeny provozováním koupaliště Technické služby.

Více než půlku návštěvníků Jiráskova koupaliště v Náchodě tvoří podle Niny Adlof, tiskové mluvčí radnice, Poláci. „Platí vzájemná spolupráce s Kudowou, posílají nám v létě občany na koupaliště, my zase v zimě propagujeme jejich aquapark. Funguje to výborně," pochvaluje si Adlof.

I toto koupaliště je dotováno městem, vloni náklady přesáhly milion korun, příjmy činily zhruba 829 tisíc korun.

Vstupné na koupalištích:

Jiráskovo koupaliště v Náchodě:
- děti (1-10 let) – 40 kč,
ostatní – 60 kč
(Od 15 hodin – 30 a 50 kč, od 17 hodin – 20 a 40 kč)

Koupaliště Meziměstí:
- děti (3-15 let) – 50 kč,
držitelé ZP, ZTP, ZTP-P, důchodci – 30 kč, ostatní – 90 kč
(Od 13 hodin – 40, 20 a 70 kč,
od 17 hodin – 20, 10 a 40 kč)

Koupaliště Police nad Metují:
- děti (3-6 let) – 15 kč
- děti (6-15 let), důchodci – 35 kč
- ostatní nad 15 let – 55 kč
(Od 17 hodin – všichni 25 kč)

Koupaliště Teplice nad Metují
- děti (do 10 let)  10 kč
- děti (10 – 15 let) 15 kč
- dospělí 20 kč

Koupaliště Jaroměř
-děti 3 – 15 let – 30 kč
- důchodci, studenti – 30 kč
- dospělí 60 kč
- invalidé 15 kč
(od 17 hodin – děti do 15 let, důchodci, studenti – 25 kč, dospělí 40 kč, invalidé 10 kč)

Autor: Věra Sýkorová

25.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nahodil Náchod konečně motory?

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
14

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Náchod - Když se čtyřiačtyřicetiletý muž z Náchoda svým Oplem Corsa vracel o půl jedné v noci domů, zastavila ho jen kousek před cílem policejní hlídka pořádkové policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení