Již déle než šest desítek let patří k Novému Městu nad Metují květinové hodiny. V Čechách se jedná o ojedinělý městský dekorační objekt, podobný mají už jen v Poděbradech. Během roku mají hodiny dvě kvetoucí podoby - ta jarní je macešková a v té letní dominují begonie, které tvoří červeno–bílo–růžový rámeček po obvodu celého záhonu.

„Skladba rostlin se mezi jednotlivými roky v podstatě nemění, maximálně měníme barvy. Begónie jsou ověřené, vydrží dlouhodobě kvést až do podzimu,“ vysvětluje vedoucí zahradnických prací Karel Petr, který se o květinové hodiny stará už čtrnáctým rokem. „Starám se ale jen o květiny, do hodinového stroje se nepletu,“ usmívá se s pohledem upřeným na bedýnky plné dužnatých netřesků. „Teď už budu pracovat jenom s echevériemi, z nichž vysázím stříbřitý ciferník hodin a aktuální letopočet 2021,“ dívá se k záhonu.

Mezinárodní den dětí se stal symbolickým termínem pro zahájení provozu nové náchodské porodnice. Oproti dosavadním prostorám čeká nastávající maminky komfortnější zázemí.
Nastávající maminky budou rodit s výhledem na náchodský zámek

Květiny pak v průběhu léta podle potřeb přijíždí zalévat cisterna technických služeb. Z parného počasí nemusí mít strach. „Díky stromům v okolí jsou hodiny celkem zastíněné a dlouho si udržují vlhkost, takže s tím nebývá problém,“ ukazuje k obloze, že sluneční paprsky dopadají na hodiny až odpoledne a pak je už zase zastiňuje budova městského úřadu.

Vloni hodiny měly šedesátileté výročí, ale do podoby výsadby se ani toto jubileum nijak nepromítlo. Plocha výsadby je cca 5 x 8 metrů a tento prostor příliš možností experimentům neumožňuje. „Zkoušeli jsme třeba znak města, ale na nějakou ornamentální výzdobu jsou ty hodiny malé. Proto jsme se vrátili jen k letopočtu,“ vysvětluje Karel Petr.

Ilustrační foto
Koupaliště nespěchají, jako první se otevře až v pátek náchodský bazén

Srdcem hodin je hodinový strojek, který pohání ručičky. Ten je schován v zemi pod ciferníkem. „V případě výpadku elektrické sítě, nebo při přetížení obvodu hlavních hodin jsou minutové impulsy uloženy po dobu 50 hodin. Po odstranění závady se hodiny automaticky nastaví na přesný čas,“ doplňuje místostarosta města Libor Hovorka s tím, že chod květinových hodin je absolutně přesný. „Teoretická odchylka od přesného chodu činí pouhou jednu sekundu za tři tisíce let,“ dodává.