Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po komunálních volbách se teď rozdávají karty

Náchodsko /DOPIS ČTENÁŘE/ - Volby v polovině října rozhodly o tom, kolik mandátů každá strana v novém zastupitelstvu na další čtyři roky získá. Nemá-li však vítězná strana v novém zastupitelstvu nadpoloviční převahu, bude hodně záležet na dalším povolebním vyjednávání s ostatními stranami, které ve volbách uspěly.

5.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník

Zkušenosti z minulých let ovšem ukazují, že v komunálních volbách nemusí být, a většinou ani nejsou, „kopírovány“ parlamentní koaliční dohody. Z toho je více než jasné, že v komunálních volbách je to více o lidech a společných zájmech, než pouze o stranách. Základem povolební koalice mohou být společné zájmy, vyjádřené ve volebních programech či tezích jednotlivých stran a osobní sympatie politiků.

Starostou se nestává kandidát, který od voličů získal nejvíce hlasů. Dle zákona o obcích si starostu a místostarostu zvolí zastupitelstvo města (ZM) ze svých řad. Může jím tedy být paradoxně i zastupitel s nejmenším počtem voličských hlasů. Po volbách je dále zvolena rada města, komise a výbory.

Nesmíme zapomenout na občana města. Připomeňme si, kdo jím je a jaká má práva. Občanem města je dle zákona o obcích fyzická osoba, která je státním občanem ČR, a v městě je hlášena k trvalému pobytu. Pokud dosáhl věku 18 let má právo volit, být volen do ZM a hlasovat v místním referendu. Také má právo na zasedání ZM vyjadřovat svá stanoviska k projednávaným věcem, vyjadřovat se rovněž k návrhu rozpočtu města či k závěrečnému účtu a nahlížet do nich. Občan může nahlížet do usnesení a zápisů z jednání ZM a do usnesení rady města. Občan může orgánům města podávat rovněž své návrhy, připomínky a podněty.

Starosta města

Mohlo by se na první pohled zdát, že starosta je tou nejdůležitější osobou ve městě, tedy právě tou osobou, která o všem rozhoduje, může za nepořádek ve městě nebo třeba za kontraverzní prodej majetku. Je tomu doopravdy tak?

Dle zákona o obcích starosta zastupuje město navenek. Lze si totiž obtížně představit, aby kupř. na smlouvách města Náchoda figurovalo všech 27 podpisů členů zastupitelstva. Podle zákona o obcích starostu (stejně tak jako zástupce - místostarosty) volí do funkce zastupitelstvo města (ZM) ze svých řad. Za výkon své funkce proto starosta odpovídá právě ZM.

Starosta jmenuje a odvolává (se souhlasem ředitele krajského úřadu) tajemníka městského úřadu (MÚ) a stanoví jeho plat. Dále odpovídá za včasné objednání přezkoumání hospodaření města za uplynulý kalendářní rok a také za informování veřejnosti o činnosti města. Starosta také svolává (a zpravidla i řídí) zasedání ZM a rady města (RM), podepisuje spolu s ověřovateli zápis z jednání orgánů města a spolu s místostarostou podepisuje i právní předpisy města.

V případech stanovených zvláštními zákony zřizuje starosta pro výkon přenesené působnosti zvláštní orgány města, jmenuje a odvolává jejich členy. Starosta pozastaví výkon usnesení RM, má-li za to, že je nesprávné. Věc pak předloží k rozhodnutí nejbližšímu zasedání ZM. Starosta má právo užívat při významných příležitostech a občanských obřadech závěsný odznak s velkým státním znakem uprostřed a po obvodu odznaku s uvedením názvu Česká republika. Plní i další úkoly, které mu jsou svěřeny zákonem o obcích.

Z výše uvedeného tedy plyne, že o prodeji či pronájmu majetku města starosta sám rozhodnout bez předchozího usnesení ZM nebo RM nemůže. Starosta vykonává spíše manažerskou a reprezentativní funkci, která je ale velmi důležitá ve vztahu k občanům, ostatním zastupitelům města, hostům a vyšší politické elitě. Aby svoji práci vykonával dobře, potřebuje mít kolem sebe tým lidí, na které se může spolehnut. Patří mezi ně i (lidmi mnoho neoblíbení) úředníci městských úřadů.

Zastupitelstvo města

Zastupitelstvo města (ZM) je základním a současně také nejvyšším orgánem města, rozhodujícím ve věcech patřících do jeho samostatné působnosti. Jednání ZM, které se koná dle potřeby (obvykle každý měsíc), je veřejné, stejně tak jako zápisy z jeho jednání nebo usnesení. Občané však jednání zastupitelstva nenavštěvují, čímž přicházejí o možnost sledovat a kontrolovat - kdo, jak a o čem rozhodoval.

Pravomoce ZM, kterých je požehnaně, jsou uvedeny v zákoně o obcích. Vyberme proto jen některé. ZM je kupř. vyhrazeno: schvalovat program rozvoje města, schvalovat rozpočet města a závěrečný účet města, zřizovat a rušit příspěvkové organizace a organizační složky města, rozhodovat o založení nebo rušení právnických osob, vydávat obecně závazné vyhlášky města, rozhodovat o vyhlášení místního referenda, zřizovat a rušit výbory, volit jejich předsedy a další členy a odvolávat je z funkce, volit z řad členů zastupitelstva města starostu, místostarosty a další členy rady města (radní) a odvolávat je z funkce, stanovit počet členů rady města, jakož i počet dlouhodobě uvolněných členů tohoto zastupitelstva, zřizovat a zrušovat výbory, volit jejich předsedy a další členy a odvolávat je z funkce, zřizovat a zrušovat obecní policii, rozhodovat o zřízení a názvech částí města, o názvech ulic a dalších veřejných prostranství, udělovat čestné občanství města a ceny města, poskytovat dotace nad 50 000 Kč v jednotlivých případech občanským sdružením, humanitárním organizacím a jiným fyzickým nebo právnickým osobám působícím v oblasti mládeže, tělovýchovy a sportu, sociálních služeb, podpory rodin, požární ochrany, kultury, vzdělávání a vědy, zdravotnictví, protidrogových aktivit, prevence kriminality a ochrany životního prostředí, zastavovat nemovité věci nebo také vydávat komunální dluhopisy a pochopitelně plnit i úkoly, vyplývající ze zvláštních předpisů (kupř. ze stavebního zákona: schvalovat územně plánovací dokumentaci).

Jiří Polák, Náchod
(pokračování příště)

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Ilustrační foto.

Nahodil Náchod konečně motory?

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení