VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Pod hladinou ledového Pekla

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ - Peklo si spojujeme s představou ohně, páry a dalších atributů tepelné pohody. Jisté je, že navzdory zvýšení cen energií, v pekle s teplem nešetří.Ale peklo, kde mrzne, až praští? Peklo, kde se do ledové vody vrhají muži chrabří a ženy a děti jim ze břehů mávají navlečeny do teplého oblečení?

2.1.2009
SDÍLEJ:

Potápění v pekelně ledové vodě.Foto: Mirek Brát

Ledové Pekelské údolí u Nového Města nad Metují si vybrali jako místo silvestrovského zanoření potápěči z Náchodska a Novoměstska.
Teplota vzduchu pod nulou, voda na nule… Řeka, která by jinak sevřela lidské tělo do mrazivého a za několik málo minut i smrtícího objetí, naráží na ochrannou bariéru izolačních potápěčských obleků.

Brrr, to je zima! Vodník u restaurace Peklo žádá po Asociaci hastrmanů sladkých tekoucích i stojatých vod pletené zateplené rukavice brčálky. A co kdyby? V pohotovosti připravených několik hrníčků s pokličkami se také může hodit. Brekeke, jak v tomhle Pekle zebe, voda mrzne, i když slunce svítí z nebe!

K silvestrovskému ponoru si potápěči zvolili lokalitu tzv. Černého víru ve směru Nové Město nad Metují – Peklo. Proměna homo sapiens v homo aquaticus neušla samozřejmě pozornosti diváků. Tak, obsadit strategická místa a potom si dýchnout do dlaní pro zahřátí.

Potápěči poslední den v roce prošli chladnými vodami řeky Metuje branou do ledového Pekla

A léta Páně 31.12.2008 byla zima! Metuje ztichla a zmrtvěla pod ledovým dotykem mrazu. Na některých místech vrstva ledu unese dospělého muže, jinde je to jenom tenká falešná krusta lákající k osudové procházce končící smrtícím sevřením… Diváci zůstávají disciplinovaně na břehu, když se k ponoru do několikametrové hloubky Černého víru chystají první akvanauti. Jistící lano je připraveno stejně jako horký čaj v termoskách i něco ostřejšího na oslavu… Teď však ještě ne, teď ledové Peklo otevírá svoji vodní bránu!

Potápění v zimě

Zlomyslnému vodníkovi je nutné dát částečně za pravdu, protože potápění v zimě je rizikovou aktivitou. Nic na věci nemění ani moderní technika, kterou nyní disponují sportovní potápěči. Největším nebezpečím je sama o sobě extrémně nízká teplota vody. Pokud není vaše tělo vycepováno do otužileckého režimu, vezme si voda většinu vašeho tělesného tepla s rychlostí říčního proudu.

Potápěči se chrání před chladem různými typy ochranných obleků. V zimě se ke slovu dostávají především tzv. suché obleky, které nepropustí k tělu vodu a pod něž si potápěč obléká například speciální kombinézu.

Potápění v zimě je pro silnější nátury možné i za použití tzv. mokrých obleků, kdy se mezi vrstvu neoprenu a lidskou pokožku dostane tenký film vody. Ten se následně zahřeje teplem lidského těla a působí jako specifická izolační vrstva.

Cestu z pod ledu ukáže vodící lano

Vodník v Pekle si zašívá svůj odrbaný univerzální kabátek na zimu i na léto a – brekeke – ani s těmi ochrannými obleky nemají ti troufalí zimní potápěči vyhráno! Vždyť je tady ještě led! Hladina pokrytá vrstvou ledu znemožňuje potápěči okamžité vynoření v případě zdravotních či technických problémů. A nemusí jít vůbec o neplánované rychlé vynoření: stačí, když se vodní sloupec pod ledem zakalí zvířenými nečistotami. Najít potom cestu k hladině se stává velkým problémem. Tuto situaci potápěči řeší vodícím lanem, které jako spásná Ariadnina niť pomůže akvanautovi najít cestu z temného ledového bludiště.

V neposlední řadě, nízké teploty jsou velkým nebezpečím pro správnou funkci nezávislých dýchacích přístrojů, které potápěči pod hladinou dodávají dýchací médium – stlačený vzduch. I potápěči mají svůj vlastní profesní žargon, v němž právě tím zlověstně znějícím výrazem je prohlášení: Do prrr… zamrzla mi automatika! To, že potápěč může takto jadrně okomentovat selhání techniky v důsledku nízkých teplot naštěstí znamená, že se s poruchou dokázal úspěšně vyrovnat sám nebo s pomocí kolegů. Suma, sumárum, kdo je připraven, není překvapen. Brekeke. Náš zlomyslný vodník raději přidal ještě jeden rezervní hrníček…

Potápěči dojdou po svých po ledu až k volné hladině řeky. Teprve tam je čas obléknout ploutve, pečlivě na obličej usadit masku, naposledy zkontrolovat správnou funkci dýchacích přístrojů.

Brekeke! Vodník zlehýnka otřel prach z pokliček na hrníčcích… Mráz a ledová voda o sobě dávají vědět. Ostré syčení! Ledový had pobouřený lidskou troufalostí se ve smyčkách dostal do citlivých pohyblivých částí dýchacího systému…

Stlačený vzduch uniká. „Do prrrr… zamrzla mi automatika!“ Závadu řeší potápěči ve vodě i členové zabezpečovacích týmů složených z přátel a rodinných říslušníků.

Situaci se podaří zvládnout a jeden za druhým mizí muži pod hladinou. Ponor do ledového Pekla je ve finále. Už jen po okolí rozesetí diváci a potápěčská vlajkapřipevněná ke skále prozrazují, že se tady něco zvláštního děje.

Ti, co prošli branou ledového Pekla se postupně vracejí zpět na břeh. A není to vůbec cesta jednoduchá, potěžkáme-li jejich potápěčské vybavení. Aby kompenzovali vztlak izolačních obleků, museli si navíc pro cestu na dno Metuje vzít i olověná potápěčská závaží. Zákony pana Archiméda platí všude, i v Pekle.

Na pevné zemi je čas doplnit tekutiny i oslavit úspěšný návrat. Silvestr se hlásí ke slovu. Tak už jen všechno vybalené zase zabalit, naložit do aut a rychle někam do tepla.

Z jedné potápěčské láhve, do které se vplazil zrádný ledový had, stále uniká nekontrolovaně vzduch. To syčení mi připomíná, že být v zimě pod vodou, není tak úplně bez rizika…

Vodník hrníčky naštěstí neplnil

Brekeke! Málem jsme zapomněli na našeho zlomyslného vodníka. Hrníčky má prázdné. Co teď s nimi? Ani zaplacené příspěvky v hastrmanské asociaci mu nepomohli. Třeba pomohou potápěči, na které si tak myslel. Čeká je silvestrovská svíčková v Restauraci Peklo. Tak snad, aby je ten zelený mužíček slušně poprosil. Zaklepat na okno a hrníčky použít jako esšálky. Do jednoho knedlíky, do druhého omáčku… Je Silvestr a vždyť jsme vlastně všichni, tak nějak, brekeke, chlapi od vody! (Mirek Brát)

2.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/-KA chovatelských potřeb (Buddy obchod). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení., Směnnost: ranní a odpolední směny nebo krátký/dlouhý týden., Požadavky: spolehlivost, pečlivost, znalost práce na PC, dobrá komunikace se zákazníkem., Kontakt - paní Kučinková Andrea; 777 728 040 (od 09:00 hod. do 16:00 hod.), e-mail: kucinkova@perritosnacks.eu (zaslání životopisu).. Pracoviště: Štěpán kučinka - pracoviště oc tesco jaroměř, Husova, č.p. 69, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Andrea Kučinková, +420 777 728 040(od09:00hod.do16:00hod.).

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač smíšeného zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Střídavě práce o sobotách. Po skončení zkušební doby příspěvek na stravné ve výši Kč 40,- na den, odměna při pracovním a životním výročí, příspěvek na dětský tábor, poskytnutí 3 dnů zdravotního volna (dle podmínek kolektivní smlouvy) a další firemní benefity. Životopisy zasílejte na e-mail: instruktori@konzumuo.cz.. Pracoviště: Č.156 - konzum, prodejna česká skalice, 28. října, č.p. 377, 552 03 Česká Skalice. Informace: Jana Prouzová, +420 725 581 796.

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč

Obchodní referenti PRODEJCE/-KYNĚ AUTODÍLŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek. Nástup možný ihned., Náplň práce: komunikace se zákazníky telefonicky, e-mailem, poskytování odborných informací; komunikace s dodavateli, dohledávání a objednávání autodílů; příjem a prodej zboží; fakturace; komunikace s obchodními partnery; hledání nových obchodních partnerů; průzkum trhu., Požadavky: podmínkou znalost MS Office (hlavně MS Excel); samostatnost i práce v týmu; komunikativnost; obchodní duch, ochota učit se novým obchodním dovednostem; spolehlivost; aktivní řidičský průkaz sk. B; zkušenost v oboru výhodou, ale není podmínkou. Zaměstnavatel preferuje zaučeného prodavače autodílů., Nabízené výhody: nástupní mzda od 25.000,- Kč hrubého s možností dohody o výši platu dle dosažené kvalifikace a znalostí; mobilní telefon; práce v kanceláři i v terénu; stravenky, sleva na prodávaný sortiment. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: martin@hpp.cz. Pracoviště: H.p.p. spol. s r.o., 552 25 Rychnovek. Informace: , .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená OBSLUHA JEDNOÚČELOVÝCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) + následuje prodloužení. Nástup možný ihned. Zaměstnání je vhodné i pro absolventy/-ky., Nabízená hrubá měsíční mzda od 19.000,- Kč do - dle schopností., Požadavky: min. vzdělání - vyučení v technickém oboru. , Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, dopravné, příspěvek na penzijní připojištění, 25 dní dovolené, akce pro zaměstnance, stabilizační odměny..., Kontakt e-mailem, poštou nebo telefonicky.. Pracoviště: Mesa parts s.r.o., 549 12 Vysokov. Informace: Personální oddělení, +420 491 419 811.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Íránská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

ZE ŽIVOTA SOKOLŮ. Díky fotopasti bylo možné sledovat hnízdění sokolů takřka online. Ochránci přírody se tak dozvěděli v kolik hodin snídají a jak rychle mláďata rostou. Snímek zachycuje krmení mláďat.
2

Mladí sokolíci poprvé roztáhli křídla, z pěti párů ale vyvedly mladé jen dva

Vojnar: Snad bychom měli zůstat všichni

Velké Poříčí – Po skvělém podzimu si fotbalisté Velkého Poříčí neodpustili na jaře zbytečná klopýtnutí, která je nakonec stála triumf v 1. B třídě. „Troufnu si tvrdit, že kdyby se Dobývka nezranil, tak bychom 1. B třídu vyhráli,“ je přesvědčen poříčský kormidelník JAN VOJNAR.

Vydejte se po stopách bojů! V turistickém nebo na kole

Starkoč – Již po třiačtyřicáté zve TJ Sokol Starkoč na dálkový pochod „Po stopách bojů z války roku 1866“.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Jansa: Osmé místo není zklamáním

Police nad Metují – Jak na tobogánu si museli připadat hráči, funkcionáři i fanoušci polického fotbalu v nedávno skončené sezóně 1. A třídy. Do sezóny vstupovali Poličtí plni nadšení a očekávání, to však postupně opadávalo, začala převládat skepse, kterou v samém závěru ročníku opět vystřídalo zlepšení. „Pokud všechno dobře dopadne, měli bychom příští rok pomýšlet na lepší umístění,“ věří polický trenér LUBOMÍR JANSA.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT