VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Pod hladinou ledového Pekla

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ - Peklo si spojujeme s představou ohně, páry a dalších atributů tepelné pohody. Jisté je, že navzdory zvýšení cen energií, v pekle s teplem nešetří.Ale peklo, kde mrzne, až praští? Peklo, kde se do ledové vody vrhají muži chrabří a ženy a děti jim ze břehů mávají navlečeny do teplého oblečení?

2.1.2009
SDÍLEJ:

Potápění v pekelně ledové vodě.Foto: Mirek Brát

Ledové Pekelské údolí u Nového Města nad Metují si vybrali jako místo silvestrovského zanoření potápěči z Náchodska a Novoměstska.
Teplota vzduchu pod nulou, voda na nule… Řeka, která by jinak sevřela lidské tělo do mrazivého a za několik málo minut i smrtícího objetí, naráží na ochrannou bariéru izolačních potápěčských obleků.

Brrr, to je zima! Vodník u restaurace Peklo žádá po Asociaci hastrmanů sladkých tekoucích i stojatých vod pletené zateplené rukavice brčálky. A co kdyby? V pohotovosti připravených několik hrníčků s pokličkami se také může hodit. Brekeke, jak v tomhle Pekle zebe, voda mrzne, i když slunce svítí z nebe!

K silvestrovskému ponoru si potápěči zvolili lokalitu tzv. Černého víru ve směru Nové Město nad Metují – Peklo. Proměna homo sapiens v homo aquaticus neušla samozřejmě pozornosti diváků. Tak, obsadit strategická místa a potom si dýchnout do dlaní pro zahřátí.

Potápěči poslední den v roce prošli chladnými vodami řeky Metuje branou do ledového Pekla

A léta Páně 31.12.2008 byla zima! Metuje ztichla a zmrtvěla pod ledovým dotykem mrazu. Na některých místech vrstva ledu unese dospělého muže, jinde je to jenom tenká falešná krusta lákající k osudové procházce končící smrtícím sevřením… Diváci zůstávají disciplinovaně na břehu, když se k ponoru do několikametrové hloubky Černého víru chystají první akvanauti. Jistící lano je připraveno stejně jako horký čaj v termoskách i něco ostřejšího na oslavu… Teď však ještě ne, teď ledové Peklo otevírá svoji vodní bránu!

Potápění v zimě

Zlomyslnému vodníkovi je nutné dát částečně za pravdu, protože potápění v zimě je rizikovou aktivitou. Nic na věci nemění ani moderní technika, kterou nyní disponují sportovní potápěči. Největším nebezpečím je sama o sobě extrémně nízká teplota vody. Pokud není vaše tělo vycepováno do otužileckého režimu, vezme si voda většinu vašeho tělesného tepla s rychlostí říčního proudu.

Potápěči se chrání před chladem různými typy ochranných obleků. V zimě se ke slovu dostávají především tzv. suché obleky, které nepropustí k tělu vodu a pod něž si potápěč obléká například speciální kombinézu.

Potápění v zimě je pro silnější nátury možné i za použití tzv. mokrých obleků, kdy se mezi vrstvu neoprenu a lidskou pokožku dostane tenký film vody. Ten se následně zahřeje teplem lidského těla a působí jako specifická izolační vrstva.

Cestu z pod ledu ukáže vodící lano

Vodník v Pekle si zašívá svůj odrbaný univerzální kabátek na zimu i na léto a – brekeke – ani s těmi ochrannými obleky nemají ti troufalí zimní potápěči vyhráno! Vždyť je tady ještě led! Hladina pokrytá vrstvou ledu znemožňuje potápěči okamžité vynoření v případě zdravotních či technických problémů. A nemusí jít vůbec o neplánované rychlé vynoření: stačí, když se vodní sloupec pod ledem zakalí zvířenými nečistotami. Najít potom cestu k hladině se stává velkým problémem. Tuto situaci potápěči řeší vodícím lanem, které jako spásná Ariadnina niť pomůže akvanautovi najít cestu z temného ledového bludiště.

V neposlední řadě, nízké teploty jsou velkým nebezpečím pro správnou funkci nezávislých dýchacích přístrojů, které potápěči pod hladinou dodávají dýchací médium – stlačený vzduch. I potápěči mají svůj vlastní profesní žargon, v němž právě tím zlověstně znějícím výrazem je prohlášení: Do prrr… zamrzla mi automatika! To, že potápěč může takto jadrně okomentovat selhání techniky v důsledku nízkých teplot naštěstí znamená, že se s poruchou dokázal úspěšně vyrovnat sám nebo s pomocí kolegů. Suma, sumárum, kdo je připraven, není překvapen. Brekeke. Náš zlomyslný vodník raději přidal ještě jeden rezervní hrníček…

Potápěči dojdou po svých po ledu až k volné hladině řeky. Teprve tam je čas obléknout ploutve, pečlivě na obličej usadit masku, naposledy zkontrolovat správnou funkci dýchacích přístrojů.

Brekeke! Vodník zlehýnka otřel prach z pokliček na hrníčcích… Mráz a ledová voda o sobě dávají vědět. Ostré syčení! Ledový had pobouřený lidskou troufalostí se ve smyčkách dostal do citlivých pohyblivých částí dýchacího systému…

Stlačený vzduch uniká. „Do prrrr… zamrzla mi automatika!“ Závadu řeší potápěči ve vodě i členové zabezpečovacích týmů složených z přátel a rodinných říslušníků.

Situaci se podaří zvládnout a jeden za druhým mizí muži pod hladinou. Ponor do ledového Pekla je ve finále. Už jen po okolí rozesetí diváci a potápěčská vlajkapřipevněná ke skále prozrazují, že se tady něco zvláštního děje.

Ti, co prošli branou ledového Pekla se postupně vracejí zpět na břeh. A není to vůbec cesta jednoduchá, potěžkáme-li jejich potápěčské vybavení. Aby kompenzovali vztlak izolačních obleků, museli si navíc pro cestu na dno Metuje vzít i olověná potápěčská závaží. Zákony pana Archiméda platí všude, i v Pekle.

Na pevné zemi je čas doplnit tekutiny i oslavit úspěšný návrat. Silvestr se hlásí ke slovu. Tak už jen všechno vybalené zase zabalit, naložit do aut a rychle někam do tepla.

Z jedné potápěčské láhve, do které se vplazil zrádný ledový had, stále uniká nekontrolovaně vzduch. To syčení mi připomíná, že být v zimě pod vodou, není tak úplně bez rizika…

Vodník hrníčky naštěstí neplnil

Brekeke! Málem jsme zapomněli na našeho zlomyslného vodníka. Hrníčky má prázdné. Co teď s nimi? Ani zaplacené příspěvky v hastrmanské asociaci mu nepomohli. Třeba pomohou potápěči, na které si tak myslel. Čeká je silvestrovská svíčková v Restauraci Peklo. Tak snad, aby je ten zelený mužíček slušně poprosil. Zaklepat na okno a hrníčky použít jako esšálky. Do jednoho knedlíky, do druhého omáčku… Je Silvestr a vždyť jsme vlastně všichni, tak nějak, brekeke, chlapi od vody! (Mirek Brát)

2.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů PRACOVNÍK/-ICE - OBSLUHA PLOTRU MULTICAM 3000. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnavatel přijme pracovníka/-ici na obsluhu plotru Multicam 3000. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., Požadavky: vzdělání min. ÚSO s maturitou strojírenského, technického nebo elektrotechnického směru; zkušenosti se seřizováním NC strojů; manuální zručnost; velmi dobrá znalost práce s PC; schopnost samostatné práce a pečlivost; výhodou - zkušenosti s obdobným strojem, znalost NJ a práce s AutoCAD., Nabízené výhody: příspěvek na stravování., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: recepce@prost.cz. Pracoviště: Prost - orientační systémy s.r.o., Dlážděná, č.p. 7, 552 11 Velichovky. Informace: Markéta Vítková, +420 737 282 091.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 22 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti účetnictví SPECIALISTA/-KA CONTROLLINGU A MEZD. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné a osoby se zdravotním postižením s max. 2. stupněm invalidity., , Charakteristika: specialista finančního controllingu vytváří a předkládá vedení společnosti cílené rozbory a komplexní analýzy hospodaření vedoucí k dosažení cílové ziskovosti společnosti. Současně provádí činnosti spojené s výpočtem mezd zaměstnanců a agendy s tím spojené., , Náplň práce: Provádění finanční analýzy společnosti a jejích částí (oddělení, nákladových středisek). Provádění cenových kalkulací. Spolupráce s ostatními odděleními ve společnosti., Podpora prodejných plánů. Příprava podkladů pro rozpočet. Tvorba předpokládaných nákladů (Forecasting). Hledání nápravných opatření vedoucích ke zlepšení hospodaření společnosti., Výpočet mezd zaměstnanců, resp. jednotlivých složek mzdy, náhrad apod., Zajištění odměňování různých skupin zaměstnanců podle stanovených pokynů a postupů., Příprava a realizace roční závěrky. Zpracování a správa exekucí., , Požadavky: samostatnost, pokročilá znalost MS Office - hlavně Excelu, kladný vztah k číslům, aktivní přístup, rychlá orientace v informacích a číslech, komunikační schopnost, preciznost, analytické myšlení., , Zaměstnanecké výhody: finanční benefity formou cafeterie, možnost nákupu výrobků za sníženou cenu, každý měsíc balíčky z výrobků společnosti, podnikové dotované stravování, příspěvek na penzijní připojištění, odměna za doporučeného zaměstnance, odměny při pracovních a životních jubileích, motivační způsob odměňování. , , Kontakt - Mgr. Belančinová Katarína; tel.: 491 419 418 (Po-Pá od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: personalni@skalican.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Skaličan a.s., Zelená, č.p. 226, 552 03 Česká Skalice. Informace: Katarína Belančinová, +420 491 419 418(Po-Páod06:00hod.do14:30hod.).

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 17 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) PRACOVNÍK/-ICE obsluhy AOI a vizuální kontroly. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost A 2000 Průmyslová elektronika s.r.o. přijme pracovníky/pracovnice na obsluhu AOI a vizuální kontrolu., Pracovní poměr na dobu určitou. Nástup možný ihned., , Náplň práce: obsluha stroje AOI pro kontrolu správnosti napájených součástek, nahrávání a spouštění příslušného programu, posouzení pravých a nepravých chyb, označení chyb., , Zaměstnavatel nabízí: firemní benefity, různorodou práci., , Kontakt - Mgr. Adéla Oklepek; tel.: 491 470 381 (od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: a.oklepek@a2000elektronik.com (zaslání životopisu) nebo osobně na adrese provozovny od 06:00 hod. do 14:30 hod.. Pracoviště: A 2000 průmyslová elektronika s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 375, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Adéla Oklepek, +420 491 470 381(od06:00hod.do14:30hod.).

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 25 000 Kč

Stavební truhláři TRUHLÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na plný pracovní úvazek, jednosměnný provoz. Nástup možný ihned., Kontakt telefonicky - p. Urban; tel.: 723 872 673.. Pracoviště: Truhlářství urban, s.r.o., Lidická, č.p. 502, 552 03 Česká Skalice. Informace: Pavel Urban, +420 723 872 673.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

BĚH Teplickými skalami zaznamenal vloni rekordní zájem. Na start se postavilo celkem 390 vytrvalců.

Čada: Tento běh bych charakterizoval jako pohodovou akci

Rok od derecha: Následky zmizely, krajina se proměnila

Libňatov/Kohoutov - Před rokem se přes východní Čechy prohnala ničivá bouře derecho. Zanechala poničené střechy, popadané stromy i desítky nových elektrocentrál v domácnostech.

Hlasujte o nejlepší hospůdku roku 2018

Náchod - Kde podle vás vaří nejlepší pokrmy? Kde chodíte nejraději na čepované pivo? Hlasujte v anketě Deníku o nejoblíbenější provozovnu, deset hlasujících čtenářů vylosujeme a odměníme.

Pohárový konec fotbalového Náchoda

Náchod - Putování divizních fotbalistů Náchoda letošním ročníkem MOL Cupu skončilo v prvním kole, kde je vyřadil třetiligový Převýšov.

Davy polských turistů se valily do Adršpachu, příjezdové cesty byly zavřené

Adršpach - Plné parkoviště, ucpané silnice, nervozita řidičů i posádek automobilů - tak to vypadalo dnes přes poledne v okolí Adršpachu, kam se vydali tisíce návštěvníků, zejména z Polska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT