Není to tak dávno, co při vytrvalých deštích zaplavila voda řeky Úpy nejen mlýn a mandl, ale také Staré bělidlo. Ve mlýně byl kromě jiného poškozen plot. „Nechali jsme udělat nový. Návštěvníci mohou při vstupu do mlýnského dvora, kde na ně čeká nejen občerstvení, ale i hudební program, místo vstupného zakoupit za dvacku chutný koláč. Tím přispějí na znovuobnovený plot," řekl provozovatel tamního občerstvení a představitel postavy mlynáře Michal Lokaj. Dodal, že také dětem rád dá do žákovské knížky razítko s pochvalou.

Oproti Hané balzám

Kromě toho se mohli příchozí podepsat na plaňku plotu a symbolicky ji získat. To také návštěvníci mlýna s radostí dělali. „Slyšeli jsme o tom, co tady velká voda napáchala. Rádi tímto způsobem podpoříme nový plot a podepíšeme se," uvedla rodina Skácelova z Brna. V Babiččině údolí nebyli poprvé Látalovi z Olomouce. „Jezdíme sem už deset let, protože máme rádi zdejší krásné okolí. Oproti rovině u nás na Hané je to balzám. Dobrou věc rádi podpoříme," řekla unisono čtyřčlenná rodina, kupovala koláče a podepisovala se na jednu z planěk nového plotu.

Rozloučení s prázdninami u Rudrova mlýna doplnili hudebním vystoupením oblíbené skupiny Klapeto z Náchoda a známi Kantoři. Součástí víkendové akce bylo rovněž bohaté a stylové občerstvení. Nechyběly chleba se sádlem a cibulí či tvarohem a podmáslím, bramborové placky se škvarkama, koláče, buchty.

Vadou na kráse byly všudypřítomné vosy, které v hojném počtu usedaly na sladké koláče. „Není to sice moc příjemné, ale asi se s tím nedá nic dělat. Každopádně mě to neodradilo a několik koláčů jsem si koupila. Jsou fakt dobré. Na Ratibořice budu vzpomínat ráda," nechala se slyšet Jarmila Kovářová z Jičína.

Hynek Šnajdar