Město Náchod se ve stanovené lhůtě, jež trvala do konce listopadu, vyjádřilo negativně k celému záměru stejně jako dalších osm měst a obcí na území Trutnovska, Broumovska a Náchodska, a to především z důvodu vážných obav o zdroje pitné vody a ochranu zřídel v Náchodě-Bělovsi.

Podpisy se sbírají na více místech

„Petiční archy jsou nejen v přízemí budovy náchodské radnice, ale i na Odboru životního prostředí Městského úřadu v Náchodě, jenž se nachází v prvním patře budovy soudu,“ uvedla tisková mluvčí města Nina Adlof. Jak dále informovala, pokud by jakýkoliv provozovatel měl o archy zájem, budou mu poskytnuty.

Svým podpisem potvrdila nesouhlas i Alena Maršíková z Náchoda. „Tato problematika mě zajímá a mám skutečně vážné obavy o možné poškození zdrojů pitné vody a minerálních pramenů,“ vysvětlila své důvody.

Ničení přírody si nepřeje ani Jaroslav Lanta, člen Klubu českých turistů v Náchodě. „Uvidíme, jestli bude mít petice nějaký zásadní vliv na konečný výsledek, to by se muselo nasbírat alespoň padesát tisíc podpisů,“ myslí si.

Podepsat arch se chystá i Martin Gall z Trutnova, jenž v Náchodě téměř dvacet let pracuje. „Podle mého názoru není v současnosti, ani v následujících desetiletích nezbytně nutné tuto surovinu těžit, měly by se brát ohledy na krajinu,“ vysvětlil své důvody k nesouhlasu.

Petiční archy je možné podepisovat až do konce měsíce února.