Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podivná smrt klientky proti sobě staví Ústav sociální péče Domečky a rodinu dívky

Rychnov nad Kněžnou – Nevyjasněné úmrtí čtyřiadvacetileté dívky v Ústavu sociální péče (ÚSP) pro mládež Domečky v Rychnově nad Kněžnou dále vyšetřuje Policie ČR.

22.12.2009 2
SDÍLEJ:

ÚSP pro mládež Domečky Rychnov n. K. Foto: DENÍK/Miloslav Dostálek

Dívka měla utonout poslední listopadový víkend tohoto roku při koupání. Pracovnice ústavu, která ji koupala, odběhla do jiné místnosti, odkud slyšela křik. Podle reportáže televize Nova, která na případ upozornila, má rodina podezření na zanedbání péče. Už dříve měl mít otec dívky Aničky, který nežije v rychnovském regionu, podezření, že jejich dceru v ústavu jiná chovankyně týrala, a dokládá to snímky s jizvami po kousnutí. Podle reportáže je dále přesvědčen, že dcera nebyla schopná sama sedět, a tudíž měla být při koupání stále pod dozorem, nikdo ji neměl opustit. Na ústav podal trestní oznámení.

Další trestní oznámení

Deník zjistil, že některé zdroje, které si kvůli obavám o svou bezpečnost nepřejí být jmenovány, uvádějí, že otec dívky vyhrožuje v Rychnově nad Kněžnou různým osobám, například soudně stanovenému opatrovníkovi jejich dcery. Ten se naopak brání trestním oznámením proti otci dívky. Informaci policie potvrdila. „Ano, trestní oznámení ze strany opatrovníka dívky na nebezpečné vyhrožování od otce dívky tady je, prověřujeme ho,“ uvedl kriminalista rychnovské Policie ČR Richard Chaloupka.

Vedení ÚSP veškerá obvinění odmítá. „Doteď sami nevíme, co se v ten moment přesně stalo, myslíme si, že došlo ke kolapsu,“ uvádí ředitel ÚSP Domečky David Lepka. Popisuje, že dívka byla stejným způsobem koupána dvakrát denně, několikrát do týdne. Ve vaně měla protiskluzovou podložku, napuštěno málo vody, jen aby se jí prohřály dolní končetiny. Její pečovatelky podle ředitele dobře věděly, že nesnáší vodu na hlavu, je jí nepříjemná, proto jí vanu napouštěli na minimum.

Doma spadla z vozíku

Lepka dále vysvětluje, že rodiče si dceru brávali domů jednou až dvakrát do roka, asi tak na tři dny. „Pobyty se dopředu ohlašují, což vždy neudělali. Vloni v létě se z jedné návštěvy vrátila Anička bez zubů, měla oteklý ret a nos, “ uvádí ředitel ústavu David Lepka a dodává, že tehdy měli o dívku obavu, co se s ní stalo. Rodiče jim vysvětlili, že spadla z vozíku.

Týrání, nebo sebepoškozování?

Fotografie, na kterých vedení ústavu v televizi vidělo jizvy na rukách dívky, nejsou prý z poslední doby. Jizvy po kousnutí měla chovankyně ústavu delší dobu a byly důsledkem jejího sebepoškozování.

Vedoucí zdravotního úseku domova (vrchní sestra) Stanislava Zakálová cituje nález z 30. dubna 2009 ze zdravotní dokumentace psychiatra, který o klienty domova pravidelně pečuje: „Anička se sebepoškozuje, kouše se, teď si zaměstnanci myslí, že už je to lepší, zahojené. Jakmile se ale uloží večer do postele, začne se kousat. Brzy spát nechodí, nejdříve ji uloží kolem půl deváté večer. I když se vysadí na WC, tak se kouše, kouše se i přes den, ale dá se to uhlídat.“

Tyto problémy se sebepoškozováním začali v ústavu řešit od začátku dubna letošní roku. „Na základě psychiatrického vyšetření dostala medikaci. Další kontrola byla v květnu. Celkově je klidnější, dobře usíná, nekouše se, ruce má již téměř zhojené. Rozbrečí se z ničeho nic, ale trvá to jen několik sekund, spavější není, utlumená také ne. Léky snáší dobře..... Má postranici kolem postele aby nevypadla, naučila se posadit a nahýbat přes postranici. Už je schopná slézt i z rehabilitačního pytle a lézt po domečku,“ cituje Zakálová další zápis.

„Snažili jsme se, aby Anička měla samostatného pohybu co nejvíce. Občas k nějakému karambolu dojde,“ dodává Zakálová.

Zaměstnanci ústavu si neumí vysvětlit velkou bouli na čele chovankyně, myslí si, že se může jednat o nějakou posmrtnou skvrnu. Potvrzují, že chovankyně se asi týden před smrtí do tohoto místa uhodila. „Rozhodně ale v době úmrtí neměla bouli tak velkou jako na posmrtném snímku v televizi. Vždyť jsem jí pomáhala dávat do rakve,“ popisuje Zakálová nešťastný konec.

Pozdní zpráva

Rodina se podle otcova vyjádření měla o úmrtí dcery dozvědět až druhý den. Stanislava Zakálová vysvětluje, že na místo nehody ji přivolali z domu, k nehodě došlo někdy kolem 18.30 hodin. Po oživovacích pokusech, přivolání záchranky, následně pohřební služby a všech nutných úkonech bylo pozdě večer. „Hned v pondělí ráno kolem šesté hodiny jsem počkala na příchod naší sociální pracovnice, která má na rodiny klientů kontakty, a událost ji nahlásila,“ dodává Zakálová. Připomíná, že možnost poslat telegram v současnosti neexistuje.

Sociální pracovnice se zprávou o úmrtí čekala do osmé hodiny, aby rodinu brzo ráno nebudila. Po několikerém vyzvánění na mobil se jí podařilo dovolat kolem deváté. „Nabídla jsem rodině, že jim dám do jedenácti čas na rozmyšlenou, jestli budou od nás chtít nějakou pomoc kolem pohřbu. Nic od nás nechtěli,“ přiblížila sociální pracovnice ústavu Libuše Kylarová, jak oznámili úmrtí dívky rodině.

Případ nekončí

„Dosavadní policejní vyšetřování a zdravotní pitva neprokázaly cizí zavinění. V takové situaci policie případ předává státnímu zástupci,“ vysvětlila mluvčí rychnovské Policie ČR Alena Kacálková. Doplnila, že státní zástupce však došel k závěru, že některé okolnosti je ještě třeba prověřit, tudíž případ není uzavřen a policie se jím dále bude zabývat.

22.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení