Slavnostní otevřením nové recepce, k němuž došlo v úterý odpoledne za účasti mnoha uniformovaných hostů z řad policie, několika starostů měst a obcí z Náchodska a dalších hostů, byla završena téměř roční prekonstrukce policejní služebny.

„Obvodní oddělení Policie České republiky v Jaroměři bylo zrekonstruováno v souladu s pokračujícím trendem modernizace policie. Vstupní prostory byly přebudovány tak, aby se občané cítili bezpečně a obraceli se na pracovníky policie s důvěrou. Rekonstrukce se však dočkaly i prostory, které nejsou určeny pro veřejnost, ale slouží policistům k výkonu jejich práce,“ uvedla tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Jelikož celá rekonstrukce probíhala za provozu, museli se policisté vypořádat s bojovými podmínkami. „Původně jsme předpokládali jednodušší zásahy, ale pak se ukázalo, že stav budovy je špatný více než se očekávalo, takže rekonstrukce měla nakonec mnohem větší rozsah,“ připomněl začátek přestavby vedoucí OOP Jaroměř npor. Jaroslav Červený. Přibližně dva týdny se stálá dozorčí služba „odehrávala“ dokonce ve vozidle VW, kde ve dne v noci probíhaly veškeré nezbytné úkony – od přijímání oznámení až třeba v případě potřeby i po výslechy.

Přítomní hosté se vesměs shodli na tom, že budování takových moderních recepcí a služeben v rámci policie je přínosné a důstojné prostředí zvyšuje kredit Policie ČR v očích veřejnosti. „Doufám, že ve zrekonstruovaných prostorách se bude policistům dobře pracovat a že se zde budou cítit dobře také občané, kteří přicházejí na policii žádat o pomoc, podávat oznámení, vyřizovat úřední záležitosti nebo se jen zeptat na pamětihodnosti města,“ popřál vylepšenému oddělení ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje brig. gen. Petr Přibyl, který před slavnostním otevření nové recepce musel do objektu – stejně jako ostatní hosté – vstoupit tzv. špinavým vchodem, jímž jsou na oddělení přiváděni provinilci, kteří sem rozhodně nepřicházejí dobrovolně…

Pak už mohli přítomní sezvaní hosté obdivovat nové prostory recepce i celého oddělení, které je vybaveno veškerými moderními technologiemi. Samozřejmostí je i bezbariérový přístup a sociální zařízení pro handicapované občany, rodiče s dětmi budou moci při čekání na vyřízení své záležitosti využít dětský koutek a maminky přebalovací pult.

Na financování rekonstrukce se spolupodílela Evropská unie, Královéhradecký kraj a město Jaroměř. Ze strukturálních fondů unie byly provedeny veškeré stavebně technické práce, kraj vybavil oddělení nábytkem a město Jaroměř výpočetní technikou.